• BIST 109.404
  • Altın 173,793
  • Dolar 4,0809
  • Euro 4,9792
  • Konya 20 °C
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?

Bugün sevgilimin "yaş günü"

Seyit Küçükbezirci

Biliyor musun Sevgilim, senin hakkındaki ilk yazımı?.. Ama, nasıl bilebilirsin ki; sonradan sana söylememişlerse...

Sen daha doğmadan, onaltı yıl önce; 29 Ekim 1959'da, Yeni Konya'da yazmıştım,, Seni istemiştim, onaltı yaşındaydım..

"Köşe Bucuk Konya" yazımda bak neler yazmışım, öncelikle kızlarımız için istemiştim üniversiteyi..

"Senelerden beri sürüp giden ve bir çıkmaz sokak durumunu alan Selçuk Üniversitesiyle, İslam Enstitüsü grubuna birde iktisadi ve Ticari İlimler akademisi mi eklenmiş olacak?.. Bu duruma göre Konyamızda açılacak olan akademi yoksa bir sene daha geri mi kaldı?..

Bu işin durulacak, düşünülecek zamanı kalmadı. Beklenen gün gelip çattı. Ama Konya'lıların sabırsızlıkla açılışını bekledikleri akademi hakkında hiç bir haber yok!..

***

Konyamıza yüksek okulların ve üniversitenin uzaklığından Liselerimizden çıkan kızlarımız yüksek tahsillerine devam edememektedirler. Bunun böyle oluşunun bir çok haklı sebepleri vardır.. Kimsesiz bir genç kız uzak ve yabancı bir şehirde nasıl tahsiline devam edebilir? Akrabaları bile olsa, misafir durumunda onların yanında kaç gün kalabilir? Anadolunun kıraç topraklarına ilim ışıklarını saçacak olan kızlarımızın memleketlerine en yararlı olacak bir durumda iken yüksek tahsillerine devam edememek gibi bir uçurumla karşılaşıyorlar.

Konyamızda açılacak olan İktisadı ve Ticari İlimler Akademisi liseyi bitiren genç kızlarımıza yüksek tahsilin de yolunu açmış olacak. Şimdiki duruma göre; olacaktı...

***

Ve sonuç:

Açılacağını Gazetelerimizin yazdığı Millet Vekillerimizin vaad ettiği İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bir kez daha hatırlatırız. Hemşehrilerimizin böyle hayırlı bir teşebbüsün neticesini sabırsızlıkla beklediklerini bildiririz. Önümüzdeki ki günler de tedrisatlarına başlıyacak olan akademi ve fakültelerimizin açılışı itibariyle Konyamız da açılmasına sonsuz ihtiyacı olan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bir kere daha işaret ederiz.

İYİ GÜNLER

 

"DOĞUM GÜNÜN: 11 NİSAN 1975"

Biliyor musun, ne çok beklemiştik seni; ne çok özlemiştik seni.. "Özlem ekmiştik yollara".. Senin doğacağın hakkında yalan haber getirenlere bile kürkümüzü çıkarıp veriyorduk..

Nihayet 11 nisan 1975 cuma günü, 150205 tarihli "Resmi Gazete" ile doğdun; "O Gün" içmeden sarhoştuk..

Aslında, bana kalırsa, senin doğum tarihin 1962.. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü ile Konya Yüksek İslam Enstitüsü 1962 de doğmuşlardı. Yani Sen, " Selçuk Üniversitesi olarak onüç yaş küçük yazılmıştın, nüfusa.. "Selçuk Eğitim Enstitüsü" üniversitesi olarak, 1975 de, Türk Üniversiteleri Nüfus Kütüğü"ne 1975 doğumlu" yazılmıştın. Buna da şükretmiştik.

SEVGİLİM YİRMİBEŞ YAŞINDA

Öyle güzeldin; 11 nisan 2000 de.. Yirmibeş yaşındaydın. Yaş günün büyük bir törenle kutlandı. O günün ünlü yazarları, sanatçıları, gazetecileri sevinçten uçarak gelmişlerdi, "Kampüs" denilen evine.. İletişim Fakültesi öğrencilerinin tümünün katıldığı anket yapılmıştı; sevdikleri, değer verdikleri yazanlar, gazeteciler, sanatçılar için oy vermişlerdi.. Beni de unutmamışlar; yirmibeşinci doğum gününün yazarı seçmişlerdi.. Tarifsiz sevinçler içindeydim; "mürüvetini görmüştüm."

SEVGİLİM 40 YAŞINDA

On gün, yani 11 nisan 2015 ne güzel gündü, ve Sen ne güzeldin, ne alımlıydın, gençliğinin en güzel çağı, kırkıncı yaşını sürdürüyordun. Güçlüydün, alımlıydın; kız/oğlan  çocukların onbinleri bulmuştu.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitenin 40.yılı için, "Çift Başlı Kartal'ın Kanatları altında" adlı, 4005 sayfalık bir "Hatıra Kitap" yayınlamıştı. Selçuk Üniversitesinin Serüveni"ni konu edinmişti..

"Çift başlı Kartalın Kanatlarının Altında" kitabının 404. sayfasında diyordu ki.. Seyit Küçükbezirci ile yapılan söyleşide: "Selçuk Üniversitesi Alaeddin'in lambası'ndan çıkmadı. yüzlerce aziz insanın maddi katkısıyla, manevi katkısıyla, isteğiyle, özlemiyle bugünkü kampüs meydana geldi.

Selçuk Üniversite'sinin 25'inci yaş gününde gazetelerde yazılar yazmıştım. "Sevgilim 25 yaşında" demiştim. Yıllar çok çabuk geçmiş herhalde, şimdi sevgilim 40 yaşına gelmiş. Yani ben yazı yazmaya başladığımdan beri, bundan sonra da öyle, Selçuk Üniversitesi benim sevgilim."

"SEVGİLİM 41 YAŞINDA: SULAR SERPİN YOLLARINA

NAZAR DEĞMESİN, GÖK BONCUKLAR TAKIN"

Doksanbin kız/erkek çocuğu ile ne güzelsin, ne alımlısın, ne hoşsun "Sevgilim".

bugün senin için 41 mum yakmıyorlar; onuruna Selçuk Üniversitesi Kampüsü'nde "Selçuk Pilavı" döküyorlar.. Rektör, Prof. Dr. Mustafa Şahin'in davetlilerinden biriyim. Kaşığımı alıp "seğirttim"; bu yazıyı öğleyin okuyorsanız oradayım.

SEVGİLİME MESAJ: YAŞIN UZUN OLSUN: BAHTIN AÇIK OLSUN.

Rektör, Prof. Dr. MUSTAFA ŞAHİN BEY'E NOT:

Sevgilim, kız/erkek 90.000 çocuğum sana emanet.. Emanetin vebalini bildiğinizden eminim.

 

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MARŞI

Tarihin Selçuklu'nun

Kültürünün devamıyız

Konya'nın Mevlana'nına

Ülkeye Selâmıyız

 

Selçuk Üniversitesi

Çağdaş bilim yuvası

Atatürk'ün ışığında

Uygarlığın gür sesi

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
öyle işte
11 Nisan 2016 Pazartesi 12:55
12:55
sevgilim deyince Konya'yı yazdığınızı sanmıştım. üniversite için biraz abartılı buldum, bu yazıya tatile bile çıkmadan beklediğiniz Konya şehri gücenebilir. :)
195.142.127.130
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim