• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Konya 13 °C
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler

BU ŞEHİR KÖR AHMET’LE; YANİ AHMET ÖZDEMİR’LE HELALLEŞMELİ

Seyit Küçükbezirci

seyit-kucukbezirci-1-002.jpg

Yukarıdaki resme bakıyorum üç gündür… Solunda duayen kütüphaneci Yürük; sağında Hikmet Çetiner.. “Ortalarına oturagalmış” Kör Ahmet.. Bir hoş oldum.. Zihnim ve gönlüm nadir met’ler, cezir’ler yaşadı… “Konya bu adamla helalleşmeli” dedim

 

Zihnim hiç durmuyor; sekseniki yıllık Konya türkülerine adanmış; yoksul Konyalı’yı “Garadakım Gonyalı”yı eğlendirmeye adanmış bir ömür.  Kör Ahmet’in ömrü bu…

 

1940’lı yılların, 50’li yılların da, 60’lı yılların da; taa bugüne gelinceye kadar sanatını “Garadakım Halkı”na sebil eden bir adam: Kör Ahmet…Halkı’na sebil eden bir kör adam: Kör Ahmet..

Yazın toz deryası, kışın çamur deryası, kaldırım taşı bile olmayan Araplar, Uluırmak, Biçcimez, Tahtadepen sokaklarında… Elektriksiz binlerce “Kerpiç evlerin insanları”nın düğünleri, kınaları; delikanlıların “Çetnevirlerini uduyla kadim Konya türküleri ile , geceleri şenliğe çeviren, şenlendiren adam: Kör Ahmet..

“Kıraç yılanı” gibi teni sokan, jilet gibi kesen “Konya gara gışları” nda; Çukurova’nın “Sarı sıcak”ını gölgede bırakan Konya’nın “Boz iççağı”nda; yanında kolundan tutup birlikte yürüyen, onu hiç yalnız bırakmayan “yedici”si, “Hayırlı oğlu Zeki; “ Rakamla 83, yazıyla; “seğsen üç” yıldır yürüyen “Halk Sanatçısı: Kör Ahmet..”

Çetiner Müzik’in sahibi, her fırsatta Konya’ya hizmet için uğraşan Hikmet Çetiner’in facebook sitesinden aldığım yukarıdaki resmi kendi sitemde de yayınlattım. Onlarca seçkin “Konyasever “in beğendiğim tıklaması içinden, Kör Ahmet’le ilgili iki bayan mesajı örneği veriyorum.. İttihat Terakki’nin ünlü okulu Akif Paşa’da sınıf arkadaşım; Konya Gazeteciler Derneği’nin kurucusu Namık Ayas’ın kızı Günden Ebesek:  –Hiç unutmayacağım anılarım var. Allah’tan acil şifalar dilerim” diyor.. Fahriye Gürler Sayar Hanım da ; -Çocukluğumun en tatlı anısı.. Türkiye’nin ilk stendapçısı; Allah’ım yanında ol.. Kolla.. İyiliklerle yaşasın” diye yazıyor.

 

İkide bir niye “-Kör Ahmet “ diye yazıp duruyorsun diye içerleyenler olabilir… O yani “Kafa kağıdında” yazıldığı gibi “Ahmet Özdemir”dir; ama, O, onbir yaşından beri, yetmişiki yıldır; “Gonyalı Gadınların, çocukların, “Goca gonduralı, etliekmek gafalı Gonyalılar’ın “Kör Amed”idir. Bize böyle diyenlerin bari kafası olsa…

Bilirsiniz herhalde.. Bizim oralarda, Araplar’da, Biçcimez’de, Topraklık’ta “Yiğit” lakabıyla anılır… Kör Ahmet’le bir toplantıda otuz yıl aradan sonra karşılaştık; “-Nörün Amet Ağa”; dedim; “-Anav, Hacıvelilerin Siyit, sen misin len?” dedi. Ben, Boz Dağ’ın güney eteklerindendim; O, Boz Dağ’ın kuzey eteklerinin köyü Güvenç’liydi..

 

Eski “Kitaplık salonunda, şimdiki tiyatro salonu denilen yerde bir “Konya Türleri programı” yapılıyordu; Kör Ahmet sahnedeydi.. Dudaklarında “acı neş’esi” ile çalıp çağırıyordu; avantür gidiyordu, çalıp söylediği türküleriyle salonu idare ediyordu; “Ne verirsen yerler” havasındaydı.. Kör Ahmet’ten sonra, ben, Konya türküleri üstüne konuşma yaptım.. “- Şu beş Konya türkünü dinlememişseniz, siz, türkü dinlemiş sayılırsınız” dedim; beş türküyü saydı “Lorasdan da bir bulut ağdı, Tosun at yorulur gönül yorulmaz, fırın üstünde fırın, Cezayir, Emmiler…”

Kör Ahmet ön sırada oturuyordu, görmediğini bildiğim halde, ona baka baka saymıştım; beş Konya türküsünü…  Başını iyice önüne eğdi, acı gülümsemesi dudaklarından uçup gitti. İk büklüme yakın, bir avuç kalmıştı, yüzü kararmıştı… Benim konuşmamdan sonra bir daha sahne alacaktı…

İkinci çıkışında o önceki Kör Ahmet gitmiş; gelin-kaynana çekişmeleri ile, mart kedilerinin taklitleri ile bir ömür Konya’yı kırıp gülmekten geçirmiş adam; insanı şok ede bir ağıt söyleyişi ile Cezayir’i, Emmileri, fırın üstünde fırın’ı çalıp söylüyordu.. Konya türkülerindeki derin ağıt, hüzün salonda Kör Ahmet’in sesinden “Hüzün yağmurları” halinde yağıyordu.

 

 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin en güzel girişimlerinden birisi de Kök Ahmet’in udundan ve sesinden, onyedi Konya türküsünü içeren “Bülbül Konmuş Sarayına Konya’nın” müzik albümünü yayınlayıp, “Gonyalılara” armağan etmesi.. Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı’nın koordinatörlüğünde, Muhammet Ali Orak’ın editörlüğünde Ağustos 2012’de gerçekleştirilen bu albüm halen Büyükşehir kitap satış yerlerinden bulunabilir. Şahane; evlâdiyelik bir şey.

seyit-kucukbezirci-2.jpg

Memleket Gazetesi’nde Sami Gediz de “-Müziğin Duayeni Kör Ahmet’ten Türkücülere Sert Çıkış” başlıklı bir söyleşi yayınladı; Memleket internet sitesinden okuyabilirsiniz.

Sami Gediz söyleşisinde “Akyürek’e Teşekkürler” diye bir bölüm var.. Aynen sunuyorum:

“Usta sanatçı kendisine en çok Konya Büyükşehir Başkanı Tahir Akyürek’in sahip çıktığını belirterek, “Hiçbir zaman beni kırmadı ve sık sık ilgilendi. Akyürek’e en samimi duygularımla teşekkür ediyorum” dedi. Konya’ya ilk defa müziği getiren sanatçılar arasında yer alan Ahmet Özdemir, “Yıllarca müziğe emek vermeme rağmen Konya bana gerekli değeri göstermedi. Ben bu duruma kırgın değilim ve Konya’yı seviyorum” şeklinde konuştu

 

SON SÖZÜM: BU ŞEHİR KÖR AHMET’LE; YANİ, AHMET ÖZDEMİR’LE HELALLEŞMELİ

“Niçin helalleşmeli” diye sorarsanız; 1945 doğumlulardan itibaren, kadın, erkek her “Has Gonyalı”ya sorun.  

seyit-kucukbezirci-3.jpg

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
felemaz
28 Temmuz 2016 Perşembe 17:57
17:57
Bizde bir at var
46.154.146.27
entel_gonyalı
30 Mart 2016 Çarşamba 01:32
01:32
Kör Ahmet Gonyada herkesin düğününe çetnevirine semahına gtti. Ekipler kurdu, çağırdı. Ahmet abinin bende söylemiş olduğu türkülerin yapmış olduğu albümlerin tamamı var. Ayrıca kendisinden izin alıp kasetlerinn neredeyse tamamını mp3 yapıp 2008'de internette yayınladım. Rahmetli babamla meşk etme anlamında dostlukları vardır.
Amma velakin Gonyalı gubuzlar " ÇALGICI " diye Kör Ahmedi, Gazanovayı, Kör Mehmedi, Rıza Gonyalıyı, Cingen Sabriyi, Sami İncel'i Bekir TOKGÖZ'Ü vs.vs.tüm mahalli sanatçıları kınaya gelmişlerdir.
Ahd-e vefa herkese lazım. Ahmet abi Ud da konya mızrabı atan ve virtüöz derecesinde bir sanatçıdır. Allah uzun ömür versin.
78.160.225.41
Dincer Ulutas
15 Mart 2016 Salı 22:26
22:26
Sevgili arkadasim Seyit, kor Ahmet in bende belki 40 dan fazla soylemis oldugu Konya turkuleri var ve hergun arabamda calarim ve bende onunla beraber soylerim. Hicbikmadim. Konya nin yegane sevgilisidir. Onun pek cok hikayelerini de bilirim. Cok tesekkur ederim Kor Ahmeti andigin icin. Selam soyle benden. Kuyumcu Necatii nin ciragi dersin.
100.0.98.68
Çetiin Samancı.
15 Mart 2016 Salı 10:53
10:53
Konyada terzihaneme uğrar şakalı sohbetler yapardı .allah sağlık versin.bu sayfada yer verenlere teşekürler.
94.55.177.195
cengiz konyalı
15 Mart 2016 Salı 09:52
09:52
koyunoğlu ikindi sohbetleri kapanış konuşmasında konuşmacıları aşağılamanızdan rahatsızım. konuşma bittikten sonra bunlar bilindik şeyler, yeni bir şey söylenmedi ama bilmeyenler için önemli bilgiler ifadesi konuşmacıyı aşağılayıcı bir tutum. lütfen yapmayın.
195.142.127.130
Gúnden Ayas Ebesek
14 Mart 2016 Pazartesi 14:40
14:40
Adresi olsa O na yazmayı geçmiş olsun demeyi isterdim.
188.57.26.76
14 Mart 2016 Pazartesi 13:37
13:37
Aglamakli okudym hocam ellerinizsnsaglik.
46.154.138.18
14 Mart 2016 Pazartesi 13:36
13:36
Aglamaakli okudum hocam.eline saglik. m
46.154.138.18
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim