• BIST 109.404
  • Altın 173,793
  • Dolar 4,0809
  • Euro 4,9792
  • Konya 20 °C
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?

Bu bir Erbakan devrimidir

Yücel Kemendi

2009 Mayıs ayında neler yazmışım.

Daha demokrat bir Türkiye için... 12 Eylül 1980 darbesini yapanların yargılanması isteniyor,

Çok güzel;

Peki! Neden sadece 12 Eylül? Yanına 28 Şubat’ı katsak ne olur. Ya da 12 Mart’ı, ya da 27 Mayıs’ı neden katmayalım, katarsak kıyamet mi kopar.

Gerçekten Amacımız demokrasi ise; gelin milletvekili dokunulmazlığını da kaldıralım.

Demokrasi halkın yöneticilerini seçme hakkı, insan hak ve özgürlüklerinin oluşturduğu bir ortam, çoğulculuk ve katılımcılık değil mi?

Evet,

Gelin siyasi partilerdeki ömür boyu genel başkanlık sistemini de kaldıralım.

Ardından Siyasi Partiler Kanunu’nu ve kayıtlı üyelerin katılımıyla ön seçimsiz iş yapmayalım.

Oldu olacak, Şu başörtü yasağı ile her sabah minik çocuklarımızın karda kışta okul kapısı önünde okudukları andımızı da kaldıralım.

Bu yasakların sürüp gittiği bir ülkede, insan hakları kavramında eksiklik yok diyebilir misiniz? Cemevleri’ni ibadethane sayabilir miyiz?

Kısacası o günler, “başörtü serbestliğiyle” birlikte “cemevleri ne adaleti” beraber savunmayanların demokrat olamayacağını yazdığımda, bir kısım dostlarım kıyameti koparmıştı.

Biz söyleyince kıyamet kopar, sayın başbakan bunu gerçekleştirir gık yok.

Yine o günlerde demokrasimizde demokrasi adına ne eksikse onları korkmadan yapalım dediğimde, hocam oldu olacak ana dilde eğitimi de serbest bırakalım olsun bitsin yazan yorumları da hatırlıyorum.

Bunların büyük bir bölümü gerçekleşti, 12 Eylülcülerden sonra 28 Şubatçılarda adalet önündeler. İnşallah 12 Mart’ı, yada 27 Mayıs’ı bize yaşatanlarda adalet önüne çıkartılırlarda İşlem tamam olur.

Pazartesi günü beklenen ‘demokratlaşma paketi’ açıklandı. Eksik ya da fazla, onu zaman gösterecek.

TBMM den geçen haliyle daha doğru değerlendirme yapılabilir.

İçinde neler var? Beklediğimden fazlası var.

Bazı maddelere zil takıp oynayanlar olduğu gibi, vay be vatan elden gidiyor diyenleri de duyar gibiyim.

Bana göre en önemli maddelerinden birincisi; ANAYASA'YA DOKUNMADAN DEMOKRATİKLEŞME, Hiçbir Anayasal düzenleme yapmadan. Bu çerçevede, Anayasal düzenleme gerektiren devlet okullarında ana dilde eğitim yerine, yasal düzenlemeyle uygulanabilecek özel okullarda ana dilde eğitimin önü açıldı.

Ayrıca, Türkçe alfabede değişiklik yapılması ve yasaklı harflerin alfabeye sokulması yerine, bazı harflerin kullanılması önündeki yasak ve buna bağlı cezalar kaldırıldı.

Bu paketle değişen köy isimleri geri veriliyor. Yani insanların dedeleriyle aynı yerde doğmalarına rağmen farklı yerde doğmuş gibi durum ortadan kalktı.

Biz daha azını beklerken, bu kesinlikle olmaz bunu kimse yapma cesareti gösteremez derken, “Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı” geldi.

28 Şubat öncesi Ne mutlu Türküm diyene denince, birileri de çıkar ne mutlu kürdüm der, onun için gelin bunu kaldıralım diyen Necmettin Erbakan”ı o günler defe koyanlar ne yapacaklar bakalım. Buradan zevkle onlara sesleniyorum.”Beyler haberiniz var mı Andımız da kalktı”.

Bizde Andın okullarda okutulmaya başladığı tarihte, Hitler Almanya'sında " kanımın her damlasıyla; ben tüm enerjimi ve gücümü Adolf Hitler'e ve ülkeme adayacağıma yemin ediyorum. Onun için, sahip olduklarımdan hatta hayatımdan bile vazgeçeceğime söz veriyorum ve bunun için Tanrı'dan yardım diliyorum" diye yemin ediyordu. ANDIMIZ Bu yeminden esinlenildiği için kaldırılmasını istiyorum demiştim kimse ciddiye almamıştı. Bizim andımızı Mussolini İtalya'sında faşist ideoloji ile yetiştirilen çocuklara: "Tanrı'nın adıyla ben liderimin bütün emirlerini yerine getireceğime, gerekirse bu uğurda kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğime yemin ederim, yaşasın faşist devrim..." diye yemin ettiriliyordu, onun için bu andı kaldıralım, Almanya ve İtalya 1930”ların ırkçı ideolojilerinden kurtuldular, yeminleri her gün tekrarlayıp durmuyorlar. biz ise kurulmuş plak gibi hep bunu söylüyoruz, kalkarsa da kıyamet kopacak zannediyoruz. Onların becerdiğini biz beceremedik yazmıştım. 4 yıl sonra bugüne nasip oldu. Diğer değişikliklerden, Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek kamu kurumlarında baş örtüsü yasağı kalkıverdi. Resmi elbise giymek zorunda olan TSK mensupları, yargıda hakim ve savcılar bunun dışında tutulacak. Yani öğretmenler okullarda derslere türbanla girebilecek. Kamuda, “asker ve polisler ile hakim ve savcılar” dışında başörtüsü yasağı kalkıyor. Başörtüsü yasağının kaldırılması için de 12 Eylül darbe döneminde çıkarılan kılık-kıyafet yönetmeliğinde değişikliğe gidilecek. Yani Anayasa değişikliği olmadan sadece yönetmelik değişikliği ile bu sorunda aşılacak. İşte bu kadar! Millet güvendi %50 oy verdi, onlarda millete verdikleri sözü bir bir yerine getirdi. Seçim sistemi değişiyormuş, Siyasi partilere devlet yardımında değişiklik olmuş, Siyasi partilere üyelik engeli kalkmış, bunlar ve diğerleri, beni pek fazla ilgilendirmiyor. Hem AK partililer, hem de Saadet partililer, kabul etmeseniz de, hani Erbakan kanlı mı olacak kansız mı demişti ya, işte bu kansız yapılan bir Erbakan devrimidir…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Sundus Acar Topcu
02 Ekim 2013 Çarşamba 17:16
yorumluyorum
asla. ak parti hukumetini kayirmak icin soylemiyorum. ama lutfen nankor olmayalim. 90 yillik cumhuriyet hatta 1876 kanuni esasi den beri hangi hukumet, hangi donemde tayyip erdoganin yaptiklarini yapabildi . Mutlaka her iktidar gibi yanlislari ve eksiklikleri var. yigidi oldur , ama hakkini ver demisler. Bu ulkede muhalefet yok , aslinda gercek sorun bu...
78.166.98.143
Ahmet Külahlı
02 Ekim 2013 Çarşamba 13:02
teşekkür ediyorum
ASLAN YÜCEL'İM...
95.10.241.160
Sundus Acar Topcu
02 Ekim 2013 Çarşamba 13:01
önceki yorumumun devamı
Ama hocam kılık kıyafet serbestisi beni çok mutlu etti. Sanki istanbulu baştan ben fethettim. Ne diyelim gecikmiş kansız Erbakan devrimi herbirimize hayırlı olsun.
95.10.241.160
Sundus Acar Topcu
02 Ekim 2013 Çarşamba 12:58
tşk
Selamlar hocam, tam da benim düşüncelerimi kaleme almışsınız . Bugün geldiğimiz noktadan geriye dönüp bakarsak, Erbakan'ın 30 yıl önce anlattığı, çoğunun gülüp geçtiği herşey fazlasıyla gerçek oldu. Adı " demokratikleşme paketi ya da gelişen dünyaya ayak uydurma zorunluluğu..." Ama bunun için bir nesil diş tırnak mücadele etti. Inandı, oy verdi, yazdı, tartıştı.... Türban sorunu kadar başka bir meselemiz konuşulsaydı, herhalde uzayda üs yapardık. Ama hocam kılık kıyafet serbestisi
95.10.241.160
Mustafa Eraslan
02 Ekim 2013 Çarşamba 12:56
iyiki varsın
hocam öncelikle tespitleriniz için teşekkür ediyorum benimde beğenmediğim bilgiler mevcut ancak genel oarak doğru. benim düşüncelerimi aynen yansıtma gibi bir görevinizde yok evet bende bunun bir erbakan devrimi olduğunu kabul ediyorum. ancak anlamadığım tüm yorumlarınızda ali cin yorumları beni çok rahatsız ediyor adam tam bir muhalefet anladık ta fikrini yaz ve bırak. her yazıya 5 yorum bunun sizden bir rahatsızlığı var galiba. yada ülkücü hemde radikal ülkücü bir arkadaş galiba.
95.10.241.160
Ali CİN
02 Ekim 2013 Çarşamba 00:13
iyisiniz ama yanlışsınız.
Nihayet son cümleniz.
"Bu bir Erbakan devrimidir".


Alâkası yok! Rahmetli bu iktidarın notunu yaşarken vermiş, işbirlikçiliklerini tescillemiştir. Eğer Erbakan hayranı iseniz yazınızın son cümlesi sizin çelişkinizi yansıtır. AKP fanı iseniz, Erbakan'ı sömürmeyi bırakmalısınız. Zira AKP o gömleği çıkardığını, gelişerek değiştiğini ilan ederek kurtardı kendisini 11 yıldır. Daha doğru tespitler ile okuyucularınızı aydınlatacağınız günleri ümidimi kaybetmemeye çalışarak bekliyorum.
78.161.201.139
Ali CİN
02 Ekim 2013 Çarşamba 00:09
iyisiniz ama yanlışsınız.
Son olarak asıl bombanız. Kamu personelinin bir kısmının kılık kıyafet yasağının devamından yana olduğunuz hakkında tek satır eleştiri yapmayışınızdan belli. Olsun o kadar diyektim ama seçim sistemi beni ilgilendirmiyor deyişiniz cidden gaf. Hazine yardımı alırken %3'ü adamdan sayan bu paket, içeri vekil sokmak için en az %5 istiyor. Hocam, % 3 muteber ise CHP'nin dediği gibi vekil barajı olsun yardımı da alsın. Ama baraj %5 olacaksa %3'e neden yardım yapılıyor sizce? ufak tefek oyları almak?
78.161.201.139
Ali CİN
02 Ekim 2013 Çarşamba 00:06
iyisiniz ama yanlışsınız.
ne güzel q,z,w değil mi, ciddi bir eksiklik giderildi. Latin alfabesine geçiş ile birlikte bir medeniyetin hafızası kaybedildi demiştiniz bir sohbetinizde. 29 harfe geçiş çok kötüyken bu üç harfin gelişine mi alkış tutuyorsunuz sayın yazar? Ne dertliymişsiniz hocam andımızdan yana, hiç duymamıştık görevdeyken bu tavrınızı, hissetmemiştik bile. Kimse onu okuduğu için Türk olmadı, ama herkes her sabah neden ve hangi ülkü için orada olduğunu hatırladı hocam yıllarca.
78.161.201.139
Ali CİN
02 Ekim 2013 Çarşamba 00:01
iyisiniz ama yanlışsınız.
Demokratikleşme paketinden memnun olmanız çok anlaşılır. Saygı duyuyorum. Ancak; seçim barajı konusundaki alternatif düzenlemeler için ABD örneği verilerek savunuluyor ama aynı ABD'nin okullarında okuttuğu andımız kaldırılıyor. Çelişki diye bir kelime var hocam sözlükte, bakınız. Her çeşit mezhepsel farklılaştırmanın önüne geçiliyor dendi, bunu diyen kişi muhalefet liderini eleştirirken "ayrıca biliyorsunuz Kemal Bey alevi..." demişti, neresi çelişki değil mi hocam?
78.161.201.139
Ali CİN
01 Ekim 2013 Salı 23:59
iyisiniz ama yanlışsınız.
Pek memnun olduğunuz 28 Şubat yargılamasına bir kez katılıp gözlemenizi tavsiye ederim...Sanıklar duruşma salonun bulmaca çözüyor, uzulden esasa geçilememiş, Çevik Bir sadece üniformasız... Zaman tamam olunca diyet olarak salınacaklarını bir sizler görmüyorsunuz...
78.161.201.139
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim