• BIST 95.793
  • Altın 265,046
  • Dolar 5,7684
  • Euro 6,5669
  • Konya 31 °C
  • "Ahlaki üstünlüğü kaybettik" AK Parti'li vekil kırmadan, dökmeden uyardı...
  • Sadece 9 gün kaldı... Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?
  • İstanbullulara mesaj... Erdoğan: Birlikte yürünecek daha çok yolumuz var!
  • "Ahlaki üstünlüğü kaybettik" AK Parti'li vekil kırmadan, dökmeden uyardı...
  • Sadece 9 gün kaldı... Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?
  • İstanbullulara mesaj... Erdoğan: Birlikte yürünecek daha çok yolumuz var!

Böyle eziyet görmedik

Memleketi Kurtaran Adam

Konya Konya olalı böyle eziyet görmedi

 

Mevlana’nın 800. doğum yıldönümü olan 2007’nin son günlerini yaşamaktayız. Önceki senelere göre fazladan ne yapıldı bu sene diye sorarsanız hemen bir cevap veremem. Düşünüyorum, acaba bu yıl ekstra bişeyler yapıldı mı diye, hafızamı yokluyorum…

Önceki akşam Şeb-i Arus töreni yapıldı. Törende, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Muhalefet partilerinin genel başkanları ve pek çok üst düzey bürokrat hazır bulundular. Akşam saat 8’de başlayan tören gece bire doğru ancak bitirilebildi. Yaklaşık 5 saat, saydığım ekabir salondaydı. İşkence halini alan program gözlerin üzerinde olduğu ağır misafirlerin salonu erken terk etmesini engelledi, ama pek çok protokol üyesi bir iki saat sonra dayanamayıp fırttı…

Milletvekilleri, parti yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve benzeri heyetin koltukları programın ortalarında boşalmış, salonun görüntüsü bozulmuştu. Hele Kültür Bakanı’nın bu sene icat ettiği yeni yetme sanatçıların aralara serpiştirilmesi işkence haline getirmişti töreni. Bu yenilerden bir sanatçımız da kalktı bi güzel sala verdi. Ne alakası varsa, biz anlayamadık. Mevlana’nın öldüğünü mü haber veriyordu, yoksa işkencenin daha yeni başladığına mı işaretti!..

Başbakan’ın, yorgun ve gergin görüntüsünden yola çıkarak programı TV’den seyredenler yorumlarını esirgemediler. Seneye gelmez, diyenler çoğunluktaydı, ama en güzel yorum törenlerin 3 yılda bir yapılmasını isteyebilir şeklinde olanıydı.

Öte yandan protokol konuşmalarına da bir göz atarsak, Erdoğan’ın konuşmasında tekrarlar vardı ki bu konuşma metninin iyi hazırlanmadığını gösteriyordu. En güzel konuşmayı ise yer yer siyasi sokuşturmalar yapan Baykal yaptı. Tuğrul İnançer’in devlet ricaline vaazu nasihat vermesi ise sabırları taşıran son damlalardandı. Ahmet Özhan’ı bekleyen millet ondan da umduğunu bulamadı. Özhan da son yıllarda eski performansından çok uzaktı…

Önümüzdeki yıllarda bu törenlerin yepyeni formatlarla hazırlanması en büyük temennim. Öyle ki salona gelen yüzlerce yabancı konuk, saatlerce ne olup bittiğini anlayamadan öyle oturup baktı. Onlara ‘ayrılan’ bölüme yerleştirilen kulaklıklarla simültane tercüme yapılsaydı da en azından olup biteni anlasalardı iyi olmaz mıydı? Mesnevi’nin filanca dillere çevrilmiş olması iyi, ama bu törenler yabancılara tamamen yabancı…

Konya Konya olalı böyle işkence görmedi dedik ya, kastımız bu seneki törenlerin eskilerden de kötü ve uzun olması. Yoksa kimseyi rencide etmek istemeyiz. Niyetimiz üzüm yemek…

Kurban Bayramı’nın herkese sağlık, afiyet ve bereket getirmesini yüce Allah’tan diler, herkesin bayramını candan tebrik ederim.

Yorumlar
es pes
23 Aralık 2007 Pazar 14:33
hepine teşekkür konukların
mevlana ikliminde yaşadığımızı bize hatırlattığı için konyanın bu gününde konyayı yalnız bırakmayan konuklarımıza İNANÇER'e ÖZHAN'a devlet adamlarımıza teşekkürü borç biliriz Konyamızı daha nice kez şenlendirmelerini umarız.
88.252.237.148
myanar
19 Aralık 2007 Çarşamba 23:54
Protokol Konuşmaları Bu Ülkenin Kaderiyse Değişme Zamanı Gelmedi Mİ?
Mevlanaya fikirlerine hAYranım.Ama cesaret edipte daha bir sema programı seyretmeye gitmedim.Ya uyurum ve ya sıkıntıdan patlarım diye....Zaten sema uzun bir de vali başbakan....konuşunca çekilmez oluyor.
Bu tür program ve açılışlarda sadec bir kişinin konuşması yeter.Millet sever veya sevmez ama her gün dinlediği kişileri niye bir kere de törende dinlesin..
Tavsiye; Otur evine,güzül bir film veya belgesel bul,arasıra Sema'yı naklen veren bir kanala tıkla...İstediğin kadar seyret sıkılır veya uyuklarsan hemen filme dön!
Nasıl ama?...
88.252.247.191
hacabi
19 Aralık 2007 Çarşamba 11:04
törenler iyiydi
bu seneki törenlerin eskilerden daha kötü olduğu şeklindeki görüşünüze katılmıyorum. Aksine bu seneki program eskisine nazaran daha iyiydi.Hele Tuğrul İnançer' in sunumu harikaydı.Yeni yetme dediğiniz sanatçıların bir çoğu işlerini mükemmele yakın yaptılar, ihtifallere ayrı bir renk kattılar. Ben şahsen bu seneki programı gerçekten farklı ve olumlu buldum.TRT 2'den sonuna kadar ilgiyle takip ettim.Fakat hiç de işkence gibi değildi.Ahmet Özhan ve yabancı konuklarla ilgili görüşlerinize katılıyorum. Selamlar.
85.105.219.254
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim