• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Bizim Mahalle

İsmet Emre

Hastalık, insan bedeninin güç yitimidir ve özü itibariyle onun dış dünyayla teması esnasında dışarıdan gelen tehditler sonucu bütünlüğünün zedelenmesinden kaynaklanır. Hastalık, her durumda dışarıdan bünyeye sızarak zayıf bir nokta yakalayıp oraya çöreklenir. Ancak çoğu zaman, hastalığa neden olan virüs ne kadar büyük olursa olsun, bedenin bağışıklık sistemi güçlüyse onu def etme kabiliyeti gösterebilir. Bu, bedensel hastalıklarda olduğu kadar ruhsal hastalıklar için de böyledir.

            Bir insan için nasıl ki başka insanlarla güçlü ilişkiler kurmanın en önemli gerekçesi bünyenin sağlık ve sıhhatli oluşu ise bir devlet yahut medeniyet için de manevi sağlığa ihtiyaç vardır. Yeryüzünde bugün mahallesi işgal altındaki toplulukların neredeyse tamamı hastalıklı bir beden ve ruh haline duçar olmuşlardır. Ya yüzyıllar içinde kendiliğinden hasta olmuşlar ya da köleleştirilmek amacıyla kendilerine hastalık bulaştırılmıştır. Toplumu oluşturan insanların açlık, susuzluk gibi sefaletlerine, devletlerine üşüşmüş kurumsal zafiyetler eklenmiş; vatandaşlar ile toplum arasındaki sıkı ilişki kaybolduğundan hastalık kolaylıkla bünyeye sızmıştır. Buna bir de ruhsal hastalıklar eklenince ortada kocaman bir, talana açık alan oluşmaktadır. Bugün, hem somut ve insani değerleri bakımından hem de soyut ve devlete özgü kurguları bakımından böylesi hastalık ve zafiyetlerin pençesinde bulunan Müslümanlar tarihin şahit olduğu en büyük tehdidi ve saldırılardan birini yaşamaktadır. Üstelik bünye zayıflığınızı fark edenler de öyle ruhsal sıhhati yerinde olanlar değil. Bilakis genlerinde sonsuza kadar çoğaltılabilecek ve hiçbir engel taşımayan bir alma, çalma, yıkma ve yok etme virüsü taşımaktadırlar. Dünyanın karşı karşıya olduğu halihazırdaki trajedinin en büyük sebebi budur; madden ve bedenen zayıf ve güçsüz olanların karşısındakiler ahlaken ve ruhen zayıf oldukları için saldırıda, ezmede, yok etmede sınır tanınmamaktadır. Bu ögelerden en azından biri olmasa, örneğin saldıranlar, talan edenler az bir vicdan sahibi olsa, akıl sağlıklarını az bir muhafaza etmiş olsalar kıyımlar yarıya yarıya inerdi, ama öyle değil.

            Mahallemizin bütün coğrafyaları işgal altında, her organımızdan acılar yükseliyor… Aşağı mahalledeki teni kara kardeşlerimiz Avrupa tarafından yüzyıllarca köle muamelesi yapılarak aşağılandılar, sahip oldukları fiziksel zenginlikler ellerinden alındı ve bugün hem ruhen hem bedenen perişan haldeler. Yukarı mahalledeki kardeşlerimiz Rusya’nın demir parmaklıkları ardına çıkamadığı için, sürekli narkozlanmaktan kaynaklı bir uyuşukluğu üstünden bir türlü atamadı. İleri mahalledeki kardeşlerimiz son yüzyılda yapılan genetik ve mezhep çalışmalarının sonucu olarak birbirlerinin kanını içmeye devam ediyor. Biz, mahallenin hemen başında oturanlar ise uzun süre devlet-millet ayrışmasıyla gücümüzü tükettik. Devlet, vatandaşlarına tepeden baktığı için onun enerjisini emdi; vatandaş devletinin somurtuk yüzünden dolayı mesafeli durduğu için onun imkanlarından yararlanmayı hep erteledi. Böylece, Müslüman mahallesindeki bütün sokaklar kimliklerine, renklerine, ideolojilerine, mezheplerine bakılarak kamplara ayrıldı ve her biri kendine mahsus farklı bir hastalıktan öteki mahalleye gitmeyi akıl etmediği gibi, gitme çabaları da geri tepti. Dahası, gidip gelmelerin mahiyeti değişti; misafirlikten çıkıp birbirini dövmeye dönüştü. Gidip gelmeler olmayınca ayrılıklar pekişti, kalpler arasındaki sıcaklık yerini kafalar arasındaki donukluğa bıraktı. Mevcut halde, en azından dışarıdan gelen tehditler kadar Müslümanların kendileri birbirleri için tehdide dönüşmedi mi? Bugün yeryüzünde bağımsız addedilen hiçbir İslam beldesi sorunsuz değil bu sebepten. Hepsinin vücudundan farklı sesler, ruhundan farklı ağrılar yükseliyor. Bıçağın kemiğe dayandığı, kabalığın ve zorbalığın eti hallaç pamuğu gibi attığı diğer yerlerde ise belki yüzyıllarca unutulmayacak acılar genlerin içinde yuva kurmaya devam ediyor.

            Saldıranın ve saldırıya uğrayanın her ikisinin de hastalıklı olduğu süreçlere geçmişte de tanık olunmuştur. Ama saldırganın zihinsel hastalığının saldırıya uğrayanın hastalığını uzatıp müzminleştirdiği bir başka tarih yok. Çözümsüzlük biraz da burada… Dünyayı yönetenler, yönetmesi gerekenler olsa; yönetmek öfke ile kızgınlığı kışkırtan vasat bir akla ait olmasa, yüreklerin hacmi, en azından yüzde doksanının çalışmadığı beyin kadar olsa, bunları yaşar mıydık dersiniz?..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim