• BIST 79.789
  • Altın 125,085
  • Dolar 3,0735
  • Euro 3,3461
  • Konya 19 °C
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!

Bize yakışan

İsmet Emre

Batı’nın Doğu ve İslam dünyası üzerindeki en büyük stratejisi ve hegemonyasını süreklileştiren araçlar, görünür/somut silahları değil, görünmez özelliklere sahip oldukları için kolayca yerleşip müzmin bir hastalık olarak bir daha çıkmayanlardır. Bu da her durumda, Batı dünyasının İslam’a ve Müslümanlara yönelik saldırılarının sıcak savaşlar üzerinden günceli dönüştürmeye, onun yedeğindeki soyut göndermelerle de geleceği tanzim etmeye yaradığı gerçeğini kendiliğinden ortaya çıkarıyor. Elbette Müslümanların da kendilerince yaptıkları hatalar, geri dönülmez yanlışları vardır, olmuştur. Ama bu, dışarıdan kara bir bulut gibi onların üzerine abanıp güneşle aralarına giren Batı düşüncesinin hegemonik ve kötü niyetli saldırılarını asla meşrulaştırmaz. Yüz elli yıldır İslam dünyasında silahlar bir gün bile susmamış, kılıçlar kınına sokulmamışsa ve bunun mutlak sebebi silah üretenlerse, silah üretenler kendilerini öteki dünyayı yok etmeye adamış, bunu varlık sebebine dönüştürmüşse tehdidin de tehlikenin de yönü bellidir. Amerika tarafından Hiroşima’ya atılan bombanın oradaki otları bile kurutmasının İslam dünyası bakımından simgesel karşılığı, dünyanın farklı coğrafyalardaki kültürel zenginliklerin, ahlakların, ideolojilerin, dinlerin kökünün kurutulmasıdır. Sadece bu da değil. Doğunun prenses şehri Bağdat Bağdat olalı böyle zülüm gördü mü? Basra harap oldu, Halep, Şam yerinde kaldı mı? Batının ürettiği silahlarla bugüne kadar görülmedik yöntemler kullanılarak sadece insanlarımız ölmüyor, her ölümün ardından ruhumuz biraz daha soluyor, mazimiz biraz daha karartılıyor, ayakta durmamız biraz daha zorlaşıyor. Batı, cismaniyetimizi ve ruhaniyetimizi yok ederek teskin olmayacak ki, binlerce yıldır biriktirdiğimiz ne kadar medeniyete özgü, kültürel değerimiz varsa onları da yerle bir ediyor. Batı eliyle kurulan ve gittiği her yere Batı müdahalesini meşrulaştıran IŞİD çekip gittiğinde, Saddam gibi vakti dolduğunda ve ortadan kaldırıldığında yerle bir olan medeniyet şehirlerimiz bir daha kendilerine gelebilecek mi? Bu bir facia!

Gelelim bütün bunların bugünü ilgilendiren tarafına: Türkiye, Ak Parti iktidarları boyunca hep İslam medeniyeti vurgusu yaparak, haleflerinin aksine Afrika’ya da Ortadoğu’ya da Asya’daki Türk ve Müslüman halklara da sahip çıktı. Bu yolda mağlup olunsa bile bu onurlu duruşu tarih bir gün elbette kaydedecektir. Tam da Suruç’taki patlamanın bununla doğrudan ilgisi var. Türkiye siyasetine aba altından sopa göstererek şöyle diyor Batı: Olduğunuz yerde durun. Fabrika ayarlarınıza dönün ve Ortadoğu’dan elinizi çekin; Afrika’dan, Asya’dan, sınırlarınız dışındaki ümmetten elinizi çekin, yoksa işte böyle yakarız. Yaksınlar. Elimiz yansa, kolumuzla, kolumuz yansa, gövdemizle, gövdemiz yansa sadece kafamızla ümmete sahip çıkmamız gerekir. Türkiye, bir zamanlar olduğu gibi mahallesi cayır cayır yanarken, evinin balkonuna çıkıp keyif kahvesi içen ebleh bir ülke olduğu an, batmaya hazır olsun. Geri adım attığı an batmaya hazır olsun. Yüz elli yıldır her gün Müslümanlar ölüyor. Ölüme, ölmeye alıştırdılar bizi. Şimdi de onursuzluğa alıştırmaya çalışıyorlar. Ak Parti bir santim bile geri adım atmamalı. Ben buradayım sevgili Müslüman, sen nerdesin demeli, meydan okumalı Batı’ya da onun taşeronu olan IŞİD’e, PKK’ya da. Ancak o zaman halkın gözünde sahip olduğu değeri korur, pekiştirir. Ancak o zaman Bosna’daki nine onun için dua etmeye devam eder. Ancak o zaman Kahire’de darbenin dişlileri arasında ezilmiş mazlumlar onun için ellerini Allah’a açar. Ancak o zaman, dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun, her Müslüman sabahleyin gözünü açtığında yine de bir ümit var diyebilir. Ancak o zaman çok uzak bile olsa umudun ışığı solgun yanaklara dokunup diriliş öpücüğü gönderir. Ancak o zaman sokakta yaşayan her Türkiye vatandaşı başı dik yürür. Hayallerimiz bittiği an biteriz ey Ak Parti, hayallerimizi göğsümüze gömme, son dönemde yaptığın yanlışlara bir yenisini ekleyip baştan beri sahip olduğun Osmanlı interlandına tebessümden rücu etme. 

Onların planları belli… IŞİD terörü üzerinden Türkiye’yi Suriyelileştirmeye çalışıyorlar. Suriye’nin Kuzey’inin öcünü alıyorlar. Yanına bir de Kürt koridoru açıp petrolleri Türkiye dışından Batı’ya taşımayı ekliyorlar. Hesapları büyük. Ama Allah’ın da bir hesabı var ve kalbimiz doğru olduğu sürece O eninden sonunda yüzünü bize dönecektir ve onun hesabı bütün hesapların en büyüğüdür. Biliyoruz ve görüyoruz ki dünya tarihinde ne Cengiz ne Attila ne Hülagu ne Timur ne Büyük İskender ne de başka bir devlet adamı yahut imparatorluk, hegemonyası için böylesi uzun süren bir katliamın içinde olmamıştır. Belki onlar, bir delilik anında başlayıp bitmiş vahşetlerin altına imza attılar. Ama Batı dünyası cinayetleri soğuk kanlılıkla, büyük bir plan, program ve şeytani bir zekayla yapıyor. İnsani olmayan bu… Ne deniz kıyısında oynarken İsrail bombalarına hedef olup gözlerinin içine kum kaçmış Filistinli çocuklar merhamete getirdi onları; ne Esad rejiminin kimyasal silahlarıyla çırçıplak bedeninden terler boşalırken nefes alıp vermeye çalışıp boğulan çocuklar… Suruç’taki gençlerin bazısının karnındakiler olduğu gibi dışarı çıkmıştı, etler rastgele savrulmuş, çarptığı ilk yere konmuştu, bir mezbaha görüntüsü vardı alanda… Bize insan gibi ölmeyi bile reva görmüyorlar. Bana ne Rousseau’dan, Descartes’tan, Nietzsche’den, Deleuze’den… Pratik ortada, ontolojiyi ne yapayım ben? İnsan olan için sadece Suruç’taki katliam bile tek başına kıyametin kopması anlamına gelmez mi? Ama yüz elli yıldır aynı tezgahı kurup aynı vahşet manzarasının mimarı olan, evlerinin duvarlarını Müslüman kemiklerinden, sıvasını Müslüman kanından, tezyinatını Müslüman derisinden yapan bir kültürün varisleri için sözün bittiği yer burası… Yok etme üzerine, çirkince, zalimce yok etme üzerine, yok etmenin estetiğini kurgulama üzerine inşa edilmiş Batı medeniyetine belki de yakışan bu. Ama biz böyle yapmayacağız, bize yakışanı yapacağız. Gazze’nin, Kahire’nin, İslamabad’ın, Saraybosna’nın, Şam’ın, Bağdad’ın, Urfa’nın küllerinden öyle bir ateş yakacağız ki onun ışığı karanlıktan yol bulamayan Batı dünyasının bile önünü açacak. Çünkü biz şuna inanıyoruz: “Öyle bir Müslüman ol ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin!” Bizi öldürmeye gelenleri bile diriltmek için çalışacağız, şahid ol Yarab, şahid ol Yarab, şahid ol Yarab!..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim