• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 13 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Bizdeki baba yaverler

Hasan Özönder

Kaleminden bal damlayan ünlü yazarımız Ahmet Râsim Bey anlatır; meşhur  oburlarından  İstanbul’un  Baba Yaver’i aşırı  yemek konusunda unutulacak kişilerden değil. Ahmet Râsim Bey’in  nakline göre, bakınız bir ramazan iftarında neler yemiş, içmiş: Üç türlü orta kâse çorba; on kişilik sofraya getirilen pastırmalı yumurtanın üçte ikisi; sırt sırta verilmiş iki  hindinin keza üçte ikisi; bir kayık sahan emir dolma; bir sahan kuşbaşı kebap; bir mertebânî  tabak sakız muhallebisi; küçük bir tepsideki bir okka kadar baklava; kefenli, üzümlü, fıstıklı, havuçlu, biberli bir ufak lenger Buhara Pilâvı; bir hayli kaymaklı kayısı hoşafı.

Sonunda devinecek hâli kalmıyor, dudakları morarıyor, olduğu yere yığılıp kalıyor. Onun bu perişan hâlini gören ev sahibi, merak ve telâşla yaklaşıp: “-Baba, baba, sana bir setliç, karbonat veya konyak vereyim mi? ” diye uyarınca: “-Onları istemem evlâd. Biraz kızarmış ekmekle, bir dilim kaşar peyniri getirsinler, yediklerimi hazmettirir.” cevabını veriyor.

Ahmet Rasim’in, onun bu hâlini gazetedeki köşesinde yazması üzerine, bunu öğrenen  Baba Yaver, “Bana  nazar değdirecek” diye ona, beş-on gün küskün durur.

Bir gün Baba Yaver  şiş karnıyla yanlarına gelerek, “Yemeği yedim evden çıktım.” dediği hâlde, Basra  Mektupçusu  Refet Bey’in  daveti felâketiyle  karşılaşmış. Orada tok karına yedikleri ve içtikleri şunlar: eski yirmilik şişlerden 45 şiş kebabı; yirmi şiş köfte, dört tabak kuskus pilâvı; otuz beş kâse üzüm hoşafı.

Akabinde bezik masasına oturmuş, pek sevdiği oyununa kavuşmuş… Son senelerinde hayli zayıflamış, 85 yıl tıka basa kendini doyuran bu zat, ahirete aç karınla göçmüş  (Süheyl  Ünver, Bir Ramazan Binbir İstanbul, 34 ) .

Vaktiyle Konya’da da aşırı obur bir Sıçanlı (Sırçalı)’nın Ahmet Ağa  varmış.  Sözlüğünde “Doymak” kelimesi yokmuş. Doymak nedir bilmezmiş. Etli ekmeğin şimdikinin iki misli büyüklük olduğu yıllarda, etli ekmek de yapan pide fırınına gelir, “Misafirim var, şöyle münasibinden sekiz etli ekmek yapın” diyerek sipariş  verip,  âdet olduğu  veçhile fırının üstündeki hamurluğa çıkarak, bir köşedeki tabureye otururmuş  Kürekçinin pişirip,  yukarıya  gönderdiği etliekmekleri yiyip, ağzını çevresine silerek aşağıya inermiş. Misafirlerin niye gelmediğini soran fırıncıya da, “Dünyada hepimiz misafiriz; benden iyi misafir mi olur?” diyerek, yediklerinin parasını ödeyip,  ayrılırmış, derler. Onun için “yemek”, bir miat, bir belli nokta imiş. Nitekim, bir gün çarşıda giderken, karşısına gelip, elini öpen gencin, “Ahmet amca, beni tanımadın mı? Ben mahalle komşunuz marangoz Hüseyin Ağa’nın oğluyum” demesi,  üzerine, “-Oğlum,  evinizi tarif için  fazla  yorulma; ben size hiç yemeğe  geldim  mi? Gelmişsem bilirim, değilse  bilemem, boşuna  uğraşma…” cevabını vermiş.

Baba Yaver, Sıçanlı’nın Ahmet Ağa hatırımıza neden mi geldi? Efendim, şu  günlerde, yıllardan beri  hemen hemen  bütün kapitalist dünyada olduğu  gibi, son aylarda biz de de,  TV, radyo ve gazeteler, tıp mütehassıslarının hassasiyetle  sık sık dile getirdikleri, obezite  dedikleri  aşırı yemek, içmek; aşırı şişmanlık ve onun  doğuracağı amansız  hastalılara dikkati  çeken beyanat  ve uyarılarını  konu ediniyorlar.

Tuhaf dünya… Bir tarafta bir lokma ekmeğe, bir yudum suya hasret milyonlarca Somalili, Arakanlı, Filistinli; diğer tarafta günümüzün Baba Yaverleri, Sıçanlı’nın Ahmet ağaları… Neredeyse sayılamayacak kadar çok yemek tabaklarıyla dolup-boşalan iftar ve imsak sofraları…

Cenab-ı Hak, “Yiyin, için; ama israf etmeyin” buyururken, bazı iftar ve sahur sofralarındaki aşırı yemek listesi,  israflı tutum niye? Unutmayınız ki  Cenâb-ı Hak, o  Âyet-i Kerîme’nin  devamında, “Muhakkak ki Allah,  müsrifleri  sevmez” buyuruyor... Öyle ise önümüzde iki yol var; Allahımız’ın  emrine uyarak, Sevgili Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Sünnet-i  Şerif’iyle  amel ederek  ya kararınca  yiyip, sağlıklı bir ömür  süreceğiz; yahut da aksine, karnımızı tıka basa doldurup, sonunda bir ömür boyunca çeşit çeşit hastalıklarla  boğuşacağız… Aklı olan, Rabbimiz (C.C.) ’in, Sevgili Peygamberimiz Efendimiz (S.A.V)’in  gösterdiği doğru yolu  tercih ve takip eder. Unutmayalım ki, “İbadetgâhı mutfak olanın,  ziyaretgâhı helâ olurmuş”. “Çoğu insanlar, kabirlerini kendi dişleriyle kazarlar” mış. 

 “Kese (cüzdan) tehi (boş) can dürüst (güvende);  mide tehî ten (beden) dürüst”   ölçüsü,  dikkat etmemiz gereken ne büyük, hikmetli, ibretli sözdür...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim