• BIST 78.844
 • Altın 125,429
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 11 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

BİR ‘ULUNAY’ VARDI…

Hasan Özönder

Yrd. Doç Dr. Hasan ÖZÖNDER

 

 “Nerde efendim eski günler, eski kışlar, eski bayramlar…” redifli, kafiyeli, kinayeli görüşlerin sahibi olanlardan, öteden beri hazzetmem. Bu bence,   görevden kaçmak, işin ucuzuna, kolayına talip olmaktır. Bir bakıma yalancı pehlivanlıktır. Er kişi o insandır ki, devamı elinde olan güzellikleri yaşatmak ve yeni nesillere taşımak için üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirir. Tabiat kanunu gibi yönetimi insanın boyunu aşan büyük olayları da, her şeyin fani olduğunu bilmenin idraki içerisinde, o güzelliklerin hatıralarına sahip çıkar. Ama kimseyi ve hiçbir şeyi suçlamadan. Bununla beraber iyi, güzel ve başarılı olanı da, olmayandan ayırt ederek. Tahlili, tefrıkı, tespiti ve takdiri hiçbir zaman elden bırakmadan, göz ardı etmeden.

Bunca günlük, haftalık ve aylık gazete ve dergiler yayınlanıyor. Yazar ve çizerlerimizin çoğu genç, maşallah. Ellerinden geleni yapıyorlar. Görevlerini, mesleklerini ifa ve icrada başarıya ulaşmak için çalışıyorlar. Ama eskilerin de kendilerine göre ayrı bir zevki ve tadı vardı. Zaman gelecek bu günkü gençler de eskiyecekler. Gelecek nesiller bir gün gelecek, bu günkü gençlerden  “eskiler” diye bahsedecekler. Bu,  “Gülme komşuna, gelir başına” misali böyle bir devr-i daim. 

Şimdi Konya’mızdaki Üçler Mezarlığı’nda, Pîri’nin gölgesinde ebedî uykusunda bulunan Ref’i Cevat Ulunay, başlı başına bir âlem idi. Gerçekten de bir gür, bir “ulu nay” idi; kendisine nazaran daha ince, daha kız ve daha nâzenin neylerin sedasını bastıran. Siyasi görüşleri, girdiği entrikalar bir tarafa, yazar ve gazeteci olarak sesi ve kalemi dostları, sevenleri için üstad bir neyzenin Ulunay’ı; Sevmeyenleri ve muarızları için de İsrafil’in mühlik  “sur”u idi. Dostları onun bal damlayan doyulmaz zevk alılar, muarızları ise, zehir zemberek kaleminden ve dilinden, bir damlacığı bile bir boğayı devirecek kadar etkili baldıran zehrine mahkûm olurlardı.

Son olarak, Milliyet’te karar kılmıştı. İkinci sayfadaki sol başta yer verilen “Takvimden Bir Yaprak” üst başlığıyla köşe yazıları yazardı. Alt başlığın altındaki klişeleşmiş imzasında adlarını kullanmaz, sadece soyadı olan “Ulunay”  ile yetinirdi. Bu tercihinde mevlevî  meşrepli olmasının da  rolü  büyüktür.

Yazıları zevkle, merakla ve hassasiyetle okunurdu. Tatlı, hoş ve akıcı bir kalemi vardı. Genellikle derviş-meşrepli görünürdü ama kızdığı, nasırına basıldığı zaman, zehir-zemberek bir hal alırdı.

Yazılarına tiryaki olanlar vardı. Sırf onun için Milliyet alanlar çoktu. Yaşadığı döneme  dair kaleme  aldığı kitapları da büyük alâka görürdü.. Ömrü boyunca sevildi, sayıldı. Okundu. Okurlarıyla imrenilecek bir gönül köprüsü vardı.

Ve bir gün geldi, Refi’  Cevat, Hakk’a yürüdü. “Ulunay” sustu. Ulu nay kurudu. Ona gönülden bağlı okurları son derecede müteessir oldular. Gazete, elinden sigarası alınmış tiryakinin içine düştüğü buhranlara saplanışı gibi bir hoş olan okuyucularını teskin ve tatmin etmek için hemen arayışa girişti. Onun yokluğunu unutturacak bir kalem için çevrede bir hayli tarassutta bulundu ama onun gönüllerde kurduğu tahtına lâyık bir ikincisini bulamadı. Çünkü Allah, iki Ulunay yaratmamıştı.

Derken, Burhan Felek uygun görüldü… O da eski tüfekti. Güzelce yazıyordu da… Ama Ulunay, bir başka, bambaşka idi. Tiryakileri kendilerini, südü kesilmiş annenin biberonla avutulan çocuğu gibi hissetmekten bir türlü kurtaramadılar.

Bir gün geldi Burhan Felek de, feleğin darbesini yedi. Hakk’a kavuştu. Zar zor bulunan bu kalemden sonra Milliyet, “Ulunay”, “Felek” hayranı edebiyat meraklısı okurları üniversitelileri; Mevlevî, Bektaşi muhibbi Musahipzade Sami beyleri ve Nilüfer Hanımefendileri;  onların burcu burcu Osmanlı kokan satırların mübtelâsı emekli zabıt kâtibi Emrullah Efendıleri; manifaturacı Dilâver beyleri;  İmparatorluk günlerinin tarih ve kültürü üzerinde şarkıyyat araştırmalar yaparken yazılarından ve eserlerinden istifade ettiği bu iki değerli tarih şahidini kaybetmekten dolayı gerçekten son derecede müteessir olan müsteşrık Hans, Pierre ve Richard efendileri, elinde tutamadı. Koptular gazeteden, bu  “Ulunay”  ve  “Felek” bağımlıları, birer birer.

Ulunay, tam bir Konya hayranı ve Hz. Mevlâna meclubu idi. Onun dergâhından feyz aldığını, Piri’nin memleketi Konya’ya meftun olduğunu ifade etmekten onur ve kıvanç duyardı. O kadar ki,  naşının Konya’ya götürülerek, Hz. Pîr’in türbesinin gölgesindeki Üçler Mezarlığı’na defnetmelerini yakınların, okurlarına vasiyet etmişti. Daha sağ iken, yıllar öncesinden, Üçler Mezarlığı’nda eşi ve kendisi için iki kabir hazırlattı, taşlarını yazdırıp, diktirdi. Bunların kitabesine sadece ölüm tarihleri yazılıverecekti… Öyle de oldu, Şimdi bay-bayan burada ebedî uykularındadırlar… Huzûr ve sukûn içerisinde. İstanbul’daki Çamlıca gibi çamlar altında.

Son görüşmemizde, hatıra defterime, “Hasan Özönder; Her şeyin başı aşktır.” diye yazmıştı. İnandığını yazmıştı. Gerçek de öyle idi. Dopdolu bir hayat yaşadı. Hoş bir ad, unutulmaz yâd bıraktı. Bilmiyorum, üniversitelerimizden birinde, onun yazıları ve fikirleri ile ilgili tez yapan oldu mu? Bugüne kadar olmamışsa, bu gerçekten büyük bir noksanlıktır diye düşünürüm.

Onun kaleminden aktaracağım şu satırlar bakınız hâlâ güzel değil mi?

Rıza Tevfik’in dediği gibi:

 

Dervişlik özüne hâkim olmakdır;                                                          

Nefse esir olan derviş değildir

Aşkı  rehber edip Hakkı bulmakdır ;                                       

Keşkül, teber, asâ, tığ, şiş değildir

 
Bunun içindir ki Mevlâna’dan bir şeyh  istemişler, birini göndermiş. Sonra “Mesnevî nin yazılmasında büyük tesiri olan Çelebi  Hüsameddin ‘e:

  - Bereket versin şeyh istediler. Derviş isteselerdi, ya sen gidecektin, ya ben…

demiş.

Divân edebiyatından ,    “Nedim vesaire…” diye bahseden son zamanın klâsik edebiyat kitaplarında  “vesaire”ye ithal edilen Türkiye’nin en büyük şâirlerinden  “Şeyh Galip”i Sultan Üçüncü Selim çok severdi. Ekseriya, saraya davet eder, onunla şiir ve musikî sohbetleri yapardı. Hükümdar bu sohbetlerde tamamen merasim ve teklif tekellüfü kaldırmıştı. Kendisi de Mevlevî olduğu için bir gün başını Şeyh Galip’in dizine koyarak görüşürlerken Üçüncü Selim:

-  Şeyhim! der, bana Hazret-i Mevlâna’nın bâzı kerametlerini söyler misiniz?                                    

Şeyh Galip:

  - Aman efendimiz, der; Bir iradesiyle orduları, donanmaları harekete getiren, üç kıtada yaptığı fütuhat ile muazzam bir ülkenin sahibi bulunan sizin gibi bir hükümdarın, benim gibi âciz bir dervişin dizine başını koyarak ona bu derece iltifat etmesi, Hazret-i Mevlâna’nın en büyük kerameti değil midir? Daha nasıl bir keramet istiyorsunuz?”.

İşte Ulunay, böyle lâtîf bir kalem idi. İnsan, yıllar geçtikçe daha iyi anlıyor ki yaşamakta marifet, şu muhteşem gökkubbede hoş bir seda bırakabilmektir.

Ulunay’ın sedası, kültür ve edebiyat kubbemizde, gönüllerin derinliklerinde bu gün de yankılanıyor.

Ruhu şâd olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim