• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 21 °C
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al

Bir Ekmeğin Hikayesi

Bekir Akgül

Şehrin ve bu şehrin ukala tavırlarından sıkılıp köye kaçtık. Evet kaçtık, 'firar ettik'. Planlı değil tamamen doğaçlama. Tıpkı hayat veya sevgilinin ayrılık haberi gibi öyle süprizli öyle doğaçlama oldu bu kaçış.

Peki nasıl bir yere?

Etrafı dağlarla çevrili bir köy. Ve bu köy tarih öncesinden kalma mağaraları, orta Asya'dan göçebe hayatını benimsemiş insanları ile göz kırpıyor Anadolunun uçsuz bucaksız ovasına.

Göçebe hayatını düşünün. Harman nedir hasat nedir, buğday nasıl ekilir biçilir bilmez. Sadece buğdayın nasıl yenilir birşey olduğundan haberdardılar. Çiftçi değildiler, göçebe. Göç'ün ebe'liğini bilirler ve gereğini yaparlardı.

Neydi: hava soğur aşağıya iner hava ısınır yukarıya çıkar. Yörük budur. En iyi bildiği meslek çobanlıktır. Ve bu yüzdendir harman hasat kültüründeki acemilikleri.

Çiftçilik bizim Yörüklere sonradan eklenmiş bir kültürdür. Bir apartmana sonradan yapılan asansör gibi; yakışıksız ve alışılamamış. Bu yüzden yörüğün harmanı veya hasatı bahar göçü tadında, öyle heyecanlı öyle aceleci ve öyle kıpır kıpır olur.

İşte geldik. Burası Yörükler diyarı Saçıkara köyü. Mevsimlerden harman. Yaz değil! Mekan harman yeri. Zaman hasat zamanı. Dert ekmek parası. Ter alın teri..

Toprağa atılan aslı kendisi olan buğday tohumu toprağı su yardımı ile yarıp filiz vermiş, boy vermiş, bereketlenmiş, tane tane buğday vermiştir.

Bence tam burada biraz buğday hakkında konuşalım.

Buğday Ekim ayında hassas tavırlarla ekilir, temmuzun ilk haftası gibi biçilir. Yaklaşık dokuz aylık bir süreçtir, tohumun buğday ismiyle bize gelişi.

Burada bir ilginçlik var gibi. Gibisi fazla. Var!

Nasıl mı?

İnsanı düşünün. Bir meninin insan olarak bize gelişi de yaklaşık dokuz aydır. Duruma göre erken veya geç de olabiliyor.

Buğday işte böyle bir varlığın en temel besinidir. En temel, en yakın, en dost ve en olmazsa olmaz. Hep dedik ama dinleyen pek çıkmadı; insanın dostu para değil, insana en çok benzeyen ve bakan buğdaydır.

Bunu bilelim buğday konusuna devam edelim..

Bu buğdayın tarlasında Biçerler canşırah tavırlar ile ilerler. Direnmez buğday biçere karşı. Güneşte kendini kurutarak olgunlaşması, biz insanlara zorluk çıkmasın diyedir.

Ama biz her defasında bu kadim dostu çöpe atmaktan çekinmiyoruz. Şehir buğdayın veya ekmeğin kıymetini bilmiyor. Köy ise buğdayın bu fedakarlığını bilir ve gereğini yapar. Sofradaki ekmeğin kırıntısı dahi israf olmaz.

Neden mi? Çünkü iyi bir insan dostunu atmaz, atamaz.

Velhasıl, ekmeğin kıymetini bilelim abi..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ozan haydar
14 Temmuz 2014 Pazartesi 09:22
09:22
hadi gel köyümüze geri dönelim
fadimenin düğününde halay çekelim
yiyelim , içelim ama israf etmeyelim.
95.10.230.237
Hatıplı İprahim
14 Temmuz 2014 Pazartesi 09:13
09:13
Ekmek mübarektir.18 Temmuzda Ekmelettin bey Konya'ya geliyor.Beraber karşılayalım bu güzel insanı ///Ekmek için Ekmelettin./// ne kadar veciz bir ifade Ekmeğe ve Ekmelettin bey'e saygı gösterelim.Kıymetini bilelim.Tebrikler bu yazının zamanlamasını çok iyi denk getirmişsin.
95.10.230.237
Yörük Sinan Ademoğlu
14 Temmuz 2014 Pazartesi 09:04
09:04
Bekirim... Şeher sana iyi gelmeyor.İkide bir köye gaçıp geleceğine temelli gel gardaşım. Baraber koyunları güderik, harmanı galdırırık.Şeherin curcunası adamın kafasını bozar.En iyisi köyümüz,dağlarımız ve davarımız.
95.10.230.237
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim