• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 5 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Bir deli rüzgar kalmış geriye

M. Faik Özdengül

Bir okuyucum ikaz etti. “Ulak filmi ile ilgili bir şeyler yazarsınız diye düşünmüştüm” dedi. Zaman zaman okuyucularımın ve danışanlarımın yazı ve yorumlarını yayınladığımı bilirsiniz. Yaz dedim ben de. Filmle ilgili düşüncelerini yazıp gönderdi sağ olsun. Ben de seyrettim filmi daha sonra. Hem onun yorumlarını hem de kendiminkileri paylaşmak istiyorum sizinle.

Bir Çağan Irmak filmi Ulak.(www.ulakfilm.com) sanırım 22 Şubat’a kadar vizyonda olmaya devam edecek, meraklılarına duyurulur. Şöyle diyor okuyucum: “Daha önce benzeri yapılmamış ve beni şimdiye dek en çok etkileyen film oldu Ulak. Çağan Irmak’ı ve tüm oyuncuları özellikle Çetin Tekindor’u   tebrik ediyorum. Çok güzel anlatmış ve aktarmışlar gerçeği, özü, ulağı, insansılıktan insanlığa geçmeyi. Soyutlamalarla, şifreli diliyle, sembolleriyle insanın içinde gizli olanı, aranılanı her bir karesine yerleştirmişler filmin”.

Sinemadan çıkarken yedi yaşındaki küçük kızıma sordum. Ne anladın, neler anlatıldı filmde diye. Baba kötüler mutlaka cezalarını buluyor dedi.

Ulak bir masalla dillendiriyor bizim hikâyemizi. Ulak’ın kelime anlamına baktım, haberci, ulaştırıcı, canlı posta diyor. Film bu yıl Kültür Bakanlığının en büyük para desteğini almış. Yaklaşık 5 milyon dolara mal olmuş.

Yaşlı bir hekim ulak. Köy köy dolaşıp çocuklara masal anlatıyor. Masalı dinleyen bir başka oluyor. Başka bakıyor artık dünyaya. Eskisi gibi kalamıyor. İçlerinde bir yere bir şey dokunuyor sanki. Sorguluyor, karşı duruyor, var oluyor. İyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı ayırt etmeye başlıyor. Ve masaldan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

Seyrederken filmi, Yasin suresindeki Habib-i Neccar geldi benim aklıma. Marangoz Habib’in hikayesi. M.S. 40’lı yıllarda İsa, havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya’yı (Pavlus)Antakya’ya gönderir. Bu iki elçi Antakya'ya girerken koyunlarını otlatan marangoz Habib-i Neccar ile karşılaşır (neccar, marangoz demektir). Neccar, yatalak oğlunun elçiler tarafından iyileştirilmesi üzerine İsa'nın getirdiği dine iman eder. Ancak Antakyalılar elçileri hoş karşılamaz ve onları hapse atarlar. İsa, bunun üzerine Barbanas’ı şehre üçüncü elçi olarak gönderir. Elçilerin tüm çabalarına rağment halk İsa’nın dinine inanmaz ve onları öldürmeyi planlar. Bunu öğrenen Habib-i Neccar, şehre giderek Antakyalılara “Sizden hiçbir ücret talep etmeden Hakk dinini anlatan bu elçilerin söylediklerine uyun” diye seslenir. İsa'nın elçileri de, Habib-i Neccar da işkence altında şehit olurlar. Bu olay Kuran’ın Yasin suresinde anlatılmaktadır.

Yine okuyucumuzun yazdıklarına dönelim: “Ulak Hekim, kıyam etmeyenin kıyameti yaşadığını bildiriyor. Cehennemini de cennetini de kişinin kendisinin hazırladığını ve yaşadığını anlatıyor. Yaşadıklarımızın ve yaşayacaklarımızın senaristi bir bakıma biziz. Filmde kişinin kendisiyle olan tüm iç  hesaplaşmaları da anlatılıyor .Firavuna benzetilmiş  Adem’in duyduğu şu ses tüyler ürpertiyor, çünkü bu ses her bireyin kendi içinde hissettiği, ama duyduğu ama duymazdan geldiği beyninin içini  kemiren, iç bilgesinin sesi “Bilmekteyim ....Bilmekteyim .....Her şeyi bilmekteyim. Hiçbir günah gizli kalmaz”. Evet hiçbir günah gizli kalmaz, kalamaz. Herkes günahının olduğu yere gelir diyor Ulak . Her gün, her gece gözünün önündedir yaptığı kişinin”.

Ayrıca unuttuğumuz ya da unutmaya başladığımız bir şeyi yeniden hatırlattı Ulak bana da. Asr suresi… “Asra yemin olsun ki, İnsan mutlaka ziyandadır. Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.”

Yine okuyucumun yorumu:

           

“Hepimiz her an ölmekte ve doğmaktayız ama öldürdüğümüz hangi parçamız, yeni doğan, yerine koyduğumuz ne? İşte bu noktada geriye dönüp baktığında eğer diyorsan ki  “Bir deli rüzgar kalmış geriye” o zaman hatırlıyorsun ki bir şey fısıldandı kulağına unutmayasın diye.  Özünde her gönülde iki ırmak akarmış, biri bulanık biri saf ve berrakmış. İki nehri birleyenler, safı hissedenler öze ulaşırmış. İşte masal bunun masalıymış. Öz aynı özmüş. Ulak, Mehmet’in özünü taşırmış. Mehmet’in özü her kesin özü.

Ulak ben, ulak sen, ulak o.”

Film izlenmeye değer. Olup biten ve hep olacak olanın anlatımı. Anlatımı da bizim kolektif bilinçdışımıza uygun. Teşekkür ediyorum okuyucuma katkıları için.

Esenlik dileklerimle.

www.pozitifdegisim.com

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Birsen Aydogan
25 Şubat 2008 Pazartesi 23:11
Gönlünüze sağlık...
Hepimiz bir ulak olarak gelmedik mi acaba? 6 yaşındaki oğlum, bu gece bana "anne biz dünyaya öğrenmeye geldik..kendimize iyilik yapalım ki dünyaya da iyilik yapmış olalım" dedi:) O içindeki "ulak"tan haberdar:)
ve sevgili SEVİL KÖSE'ye...Sizi çok iyi anlıyorum çünkü ben de törenlerde çok daha beter şeylere şahit oldum. Ama diyorsunuz ya "tahammül" diye..işte biz de tahammül etmeyi böyle öğreniyoruz. Kızmak ya da umutsuzluğa kapılmak yerine, onların attığı çekirdek kabuklarını toplayın.İnanın ben yaptım; asıl o zaman anlayana bir faydanız dokunuyor. Aksi taktirde sadece üzülmekle kalıyorsunuz...
Hepimizin gönlünde gerçek sevginin parlaması dileğiyle...
195.174.163.207
Arzu
25 Şubat 2008 Pazartesi 19:47
Hayallerimizin masalını yazalım...
Gelin bizde hayallerimizin masalını anlatalım, anlatırkende dinleyeninde, anlatanında sorumluluklarını unutmayalım. Faik bey şimdiye kadar siz bize masallarınızı anlatmadınızmı, hatta bizimde masallarımızı dinlediniz, zaman zamanda yayınladınız. Hepimizin gayesi Ulakla aynı değilmiydi, anlattık rahatladık ve emelimize hayallerimizi anlatmakla ulaştık. Gelin o halde elde etmek istediklerimizi masallaştıralım. Ben sayenizde filmi izledim ve sonunda bende masalımı yazayım, anlatayım belki gerçek olur dedim. Sağlıcakla kalın
88.226.52.255
gülay beyazıt
23 Şubat 2008 Cumartesi 01:05
teşekkürler
bu güzel filmi bizlere anlatarak izlememizi sağladığınız için teşekkürler hocam.film konusu,anlatımı,oyuncuları ve müzikleri ile gerçekten izlenmeye değer.sevgi ve saygılar.
88.252.237.87
kelebek
22 Şubat 2008 Cuma 23:00
teşekkürler
yureğniz sağlık,bukadar güzel anlatmak ancak siz ve sizin gibler böyle şeyler insanlara bu güzel yazılarıyla anlatabilirsiniz.allah başımızdan eksk etmesn size.esen kalın
88.255.52.27
SEVİL KÖSE. ILGIN-KONYA
22 Şubat 2008 Cuma 11:47
KAPILDIK ALAMETE,GİDİYOZ KIYAMETE
sayın yazar
ulak...ulak ...iyi diyorsunuzda,bunu kim ne kadar anlayacak soruyorum size?bu yıl MEVLANA YILI degilmiydi,ne kadar anlatabildik,sevgiyi,hoşgörüyü,tahammülü. o kadar yapılan törenler.konuşmalar,yazılanlar,çizilenler boşunamıydı.hele hele tahammülü hiç ögrenememişiz.hangi görüşe mensup olursak olalım birbirimizin görüşüne saygı göstermeyi veya birbirimize tahammül etmeyi ögrenmeliyiz.sabahleyin ilk uyandıgımızdan itibaren ben ne kadar tahammüllü bir insanım diye sorun,her şeyi nasıl ögreniyorsanız TAHAMMÜLÜDE lütfen ögrenin.bakın size bir tahammülümü anlatayım.bu yıl MEVLANAYI ANMA törenini izlemek için stada gittim,hay gitmez olsaydım.ben huşuh içindesemazenleri izleyecegim derken,etrafımdaki onlarca insanın bir saniyede bir kilo çekirdek yemelerine saatlerce tahammül ettim.semazenlerin dönüşüne,NEY in o ince dinletisine ÇAT....ÇAT....ÇAT..çekirdek sesi katıldı.insanlar,bakıyor,görüyor,duyuyor,seyrediyor ama ögrenmiyor.senin benim ULAK olmam neyi degiştirir bilmiyorum.bidigim.....KAPILDIK BİR ALAMETE,GİDİYOZ KIYAMETE. SAYGILARIMLA.
85.110.25.196
damla
21 Şubat 2008 Perşembe 11:16
...
emel hanım;
fatma hanım çok basit bir dille(sanat konusunda ne biliyor pek anlamadım)sadece bireysel bir yorum yapmış.Din hepimizin dini ve illa bir konunun içinde kullanılacak diye bir şey yok.Çağan Irmak değerli bir yönetmen.Artık sanatımıza sahip çıkalım lütfeen.
Saygılarımla...
88.225.217.187
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim