• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Konya -9 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Bilgi ile yönetilmek

Ufuk Karadavut

Bilgi toplumu bilgiyi kullanabilen ve ondan en iyi şekilde yararlanabilen toplumlar için kullanılan bir kavramdır. Bilgi üretilen bir özellik değil aynı zamanda kullanılması ve uygulamaya geçirilmesi gereken bir kavram olarak vardır. Sadece üretilerek bir köşeye atılan bilgi bizim işimize yaramayacağı gibi kimsenin de işine yaramayacaktır. Bu kavram aslında bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanılmaya başlaması ile gündeme gelmiştir. Özellikle 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve daha sonraları ise Japonya’nın bilgi üretimi ve bilgi teknolojileri konusunda ilerleme göstermesi bilgi toplumu kavramının daha da geniş alanda kullanılmasını sağlamıştır. Günümüzde ise bilgi toplumu kavramı hemen her kesin kullandığı ve anladığı kavramdır.

Bilgi teknolojileri öncelikle askeri ve güvenlik alanında kullanılmaya başlanmış, buradan elde edilen başarılı sonuçlar nedeni ile genele yayılmıştır. Artık tarım, sanayi, eğitim ve sağlık gibi hemen her alanda bilgi teknolojileri kullanılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bilgi ve bilgi teknolojisi arttıkça buna bağlı olarak üretimde verimlilikte artabilmektedir. Bunun yanı sıra ekonomik ve sosyal gelişme bir bütünlük halinde birbirini takip eder nitelik kazanmaktadır. Sonuçta toplum kazanmakta ve ilerleme sağlanmış olmaktadır. Çünkü bilgi toplumunun temel ögesi bilgidir. Bilgi varsa bilgi toplumu vardır. Bilgi yoksa bilgi toplumu da yoktur.

Ancak kendisini bilgi toplumu zanneden ancak hiç bilgi toplumu olmayan kalabalıklarda vardır. Bunlar için yapacak aslında fazla bir şey yok. İkna etmeye çalışanız da ikna olmazlar. Çünkü onların beyinleri adeta uyuşturulmuştur. Kutsal saydıkları değerler ile sürekli olarak oynanarak tahrip edilmiştir. Yapılan bu tahribat bilinçli olarak yapıldığından kimse olayın farkında değildir. Farkında olmak isteyen de zaten yoktur. Çünkü böylesi daha kolaydır. Bu şekilde hiçbir şeyden haberi olmadan bilgiyi araştırarak öğrenmek yerinde hazır alan ve aldıklarını da tam olarak anlamayan yığınlar olmak insanları mutlu etmektedir. Sorunu ve sıkıntısı olmayan insanlar olmaktadırlar. Düşünme zahmetine katlanmak zorunda değillerdir. Çünkü onlar adına düşünen onla adına karar veren insanlar vardır. Bu tip insanlar için onların söyledikleri her şey doğrudur. Onların yapmalarını istedikleri her şeyi yapmak zorunludur. Farkında değiller belki ama onları adeta tanrı yerine koyarlar. Ancak bunun hiç farkına varmazlar. Allaha inandıklarını zannederler ama Allah’ın onlar için ne dediğini merak edip bakmazlar. Çünkü bilgi onlara hazır olarak gelir.

Böyle davranan kişilere çıkıp ta “kardeşim yaptıklarınız doğru değil” demeye kalkarsanız sizi oradan uzaklaştırırlar. Kovmaya çalışırlar. Zor kullanırlar. Derseniz ki “yaptıklarınızın inançlarınızla alakası yok “ ona dahi inanmazlar. Zahmet edip inandıklarını söyledikleri dinin kutsal kitabını dahi açıp okumazlar. Onu bile dinlemeye çalışırlar. Ne dediğini bilmeden ve ne anlatıldığını anlamdan sadece dinlemeyi tercih ederler. Yanlış olduğunu ve akıllarına yatmayan bir şey olduğunda ise konuyu hemen kapatarak kaçmaya çalışırlar.

Ülkemiz bilgi toplu olma yolunda oldukça büyük mesafe aldı. Ancak bilgi toplumu olamadı. Bilgiyi üretmek yerine hazır alan bir toplum bilgi toplumu olamaz. Bunu zamanla zaten öğreneceğiz. Çünkü bilgi insan düşüncesinde kalan kısımdır. Düşüncemizde kalan kısımda bizim hayatımıza ve davranışlarımıza yön verir. Aklımızda kalması ve hayatımıza yön vermesi için bilgi ve bilgi teknolojisi olarak bize aktarılanların ne kadarının doğru olduğunu ve ne kadarının ihtiyacımız olduğunun bilinmesi gerekir. Ancak bizler bunları hiç düşünmeyiz ve bize verilen ne varsa almak isteriz. Bize hazır ilaç gibi verilen bilgileri sorgulamamız gerekiyor. “Kayıtsız şartsız destek” diye bir şey asla olamaz. Ancak günümüzde bu çok kullanılıyor. Kayıtsız şartsız insanlara güvenilmez. Kayıtsız şartsız ancak Allaha inanılır ve güvenilir. Unutmamak gerek…

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
tt
31 Mart 2014 Pazartesi 15:26
15:26
sn konyalı vatandaş denir denir işte nur topu gibi nurlu kalbi feto imanı dolu yazarlar çizerler ilim adamları irfan sahipleri filim adamlar yetiştirmişler. işte döktürüyorlar.... bakalım yazar bu önümüzdeki hafta bu hafta yazdığı gibi film bir yazı mı yazacak yoksa geçmiş haftalarda ki gibi sıralayabilecek mi
95.0.67.2
konyalı vatandaş
28 Mart 2014 Cuma 18:43
18:43
saf ve zeki çocuklarımzı biz ana ve babalrından alıp, teknolojik bilgiler ile yetiştirip, arkasından bu çocukları, Devletin içine sızma, devlet sırlarını ifşa etme, Bu ülkenin düşmanlarına HİZMET etmek üzere bir araya gelmiş CEMAAT lara bilgi toplumu denirmi?
88.249.206.99
konyalı vatandaş
28 Mart 2014 Cuma 18:40
18:40
Çocoklarımızı evlerimizden alıp, okul, dershane ve yurtlarda, anne va babasına karşı gelebilecek şekilde bilgi ile donatmak bilgi toplumumudur.
88.249.206.99
VATANDAŞ
28 Mart 2014 Cuma 14:59
14:59
30 mart akşamı Konya, vatandaşın tahmini X (%57), Y (% 23), Z (% 12),DİĞER (%8)
69.22.169.138
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim