• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Konya 25 °C
  • Merkezi yönetimin 2018’de AR-GE’ye harcadığı para 13 milyar 24 milyon lira oldu
  • Ahmet Davutoğlu'nu yazdılar
  • İran’ın Kürt politikasında yeni arayışlar
  • Merkezi yönetimin 2018’de AR-GE’ye harcadığı para 13 milyar 24 milyon lira oldu
  • Ahmet Davutoğlu'nu yazdılar
  • İran’ın Kürt politikasında yeni arayışlar

Biletler kuluçkadan çıktı mı acaba?

Adem Alemdar

Bildiğiniz gibi Hz. Mevlana'nın 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı da protokolün katılımıyla Şeb-i Arus törenini izledik…

Tören başladığı sırada salonun çeyreği boştu. Uzun bir süre de boş koltuklar gözümü tırmaladı durdu. Programın ilerleyen saatlerinde bu koltukların sahiplerinin gelmeyeceği anlaşıldıkça birileri gelip bu boşlukların çoğunu doldurdu da fotoğrafı kurtardı.

Peki bu koltuklar niye boş kaldı? Oysa biz biliyoruz bilet dağıtımındaki titizliği! Bize bile rica minnet kapı eşiğinden iki bilet verildiğine göre o çok çok kıymetli biletler nerelere kimlere gitti? Ve o biletlerin sahipleri niye gelmediler? Sorular çoğaltılabilir…

Bilet dağıtımını her yıl içinden çıkılmaz hale getirenlerin maksadı acaba önemli birilerine bilet göndermiş olmak mı? İstanbul’daki falanca ‘önemli’ kişiye gelip gelmeyeceğini bilmeden bilet göndermeniz yanlış değil mi mesela. Buna karşılık yine birilerince ‘önemli’ görülen kişilere Konya’ya bu vesile ile gelsinler diye bilet temin etmeye çalışanları da günlerce bilet bilet diye meletmenin anlamı var mı?

Bu bilet işini ya tamamen profesyonellere bırakacaksınız ve çok özel davetliler için salonun bir kısmını kendinize ayıracaksınız veya eski usule döneceksiniz. Siz sıktıkça patlıyor, artık anlayın!

Ayrıca bize töreni izlemek için ‘mutrip’ denilen kapının hemen ağzındaki sazendelerin üzerindeki mekanı layık gördüğünüz için de teşekkür ederim. Bu sayede programı ters açıdan izleme deneyimimiz oldu! Geçen seneden bu yana demek ki çaptan düşmüşüz. Demek ki falanca, feşmekanca önemli zevatın karısı, kızı, damadı, danışmanı, koruması, bilmem nesi bu şehirde kamu hizmeti yapan gazetelerin ve televizyonların sahiplerinden daha önemliymiş…

--------------------------------------------------------------------

 

Bir ok attım kebap oldu

 

Vaktiyle bir padişahın ne dediğini bilmez aptalca bir oğlu varmış. Tahtın tek varisi olan oğlunun bu haline üzülen padişah devrin en meşhur âlimini çağırtıp ona üç sene müddet vermiş; “Bu oğlanı üç senede tahta layık bir şehzade yapacaksın! Yoksa alırım kelleni ona göre!” demiş.

Aradan üç sene geçmiş lakin şehzadenin adam olduğu yok. Ne yapsın âlim kelleyi vermek var sonunda; çıkmış huzura “Hünkârım şehzadenin tedrisi tamamdır. Tahta layık bir oğlun var” diyerek yalan söylemiş.

Habere çok sevinen padişah tellal çıkarmış derhal; ertesi gün şölen var, ziyafetten önce şehzade halka ilk kez söylev verecek. Alim, “yandım” demiş: “kelle gitti” derken, çıkmış şehzade kürsüye...

Kalabalığa bakmış saf oğlan, öksürmüş hönkürmüş ve bağırmış: “Bir ok attım, kebap oldu.” Herkes ne diyor bu diye şaşırmış. Alim vaziyeti kurtarmak için fırlamış yerinden çıkmış yanına şehzadenin: “Geçen gün şehzademle ava gitmiştik. Kendileri bir ok attılar. Okun çarptığı taş, meğer çakmak taşıymış. Kıvılcımlar çıktı. O sırada oradan geçen bir tavşan bu ateşten pişti ve kebap oldu”. Ahali mest. Alkış, kıyamet.

Şehzadenin de hoşuna gitmiş tabii tezahürat; “Bir ok attım, göl oldu” diye bağırmış. Zırva tevil kabul eder mi? Alim durmuş durmuş, “Şehzadem veciz ifadeyi sever; parçalanan taş meğer bir su yolunun da üzerinde bulunuyormuş, bu vesileyle su da yol bulmuş oldu; birikti ve göl oldu” demiş. Kalabalıktan yine alkış, nümayiş…

Şehzade sırıta sırıta dönmüş ahaliye; “Bir ok attım, aşure oldu” demiş. Kalabalık alimden bu veciz ifadedeki hikmeti öğrenmek için ağzının içine bakarken; alim artık dayanamayarak padişaha dönmüş ve şöyle demiş: “Hünkarım, Allah aşkına sorar mısın bu eşşoğlueşşeğe nasıl aşure olmuş?”

  

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ramazan başakdere
20 Aralık 2011 Salı 23:20
güzel yazı
Tebrik ederim güzel konu
88.252.248.33
jale
20 Aralık 2011 Salı 09:56
Ne zaman adam oluruz.
Bu gidişle hiçbir zaman...dahası ilerde bu günleri bile ararız herhalde.Uğur Özteke Bey her yazısının altında öğüt verir,sizler hep uyarıcı yazılar yazarsınız ama nafile.Umutsuz vak'a yız vesselam.
78.161.196.123
TAKİYÜDDİN
19 Aralık 2011 Pazartesi 20:18
ŞAHİT OLDUM
şeb-i aruz gecesi protokol kapısından girdik.hiç bir kontrol olmadan.yukarıya çıktık.takım elbiseli,gayetşık giyinmiş gençler ellerinde birer demet bilet-davetiye kapıdan gelecek yandaşlarını bekliyorlar.hemen gelenler verip vedalaşıp ayrılıp yeniden bir demet bilet almaya koşuyorlar.kapıdan ailesi oğlu,kızı ile gelen muhafazakar aile reisleri girip hemen telefona sarılıp biletlerin ne olduğunu sorup bekleyip gelen görevliden aldığı biletleri saydığına şahit oldum.salon a girdiğimde gördüm salonda boş epeyce yer vardı.tekrar sergilerin olduğu yere indiğimde içinde kitap,broşür,cd,ve lokum bulunan çantalardan 4 er 5 er almış çıkış yapan badem bıyıklı mevlana aşığı vatandaşların kapıdan dışarı çıktıklarına bizzat şahit oldum.hayırlı şeb-i aruz lar dilerim.
88.232.21.56
Ramazan
19 Aralık 2011 Pazartesi 08:14
Güzel
Bilet olayı bencede tamamem ya profesyonel organizatörlere yada büyükşehir belediyesine devredilmelidir.
88.228.104.177
yerel basın
18 Aralık 2011 Pazar 20:37
davetiye kıyağı
sayın köşe yazarımız,yerel basın olarak bu şehrin tüm imkanlarından ayrıcalık bekliyerek faydalanıyorsunuz(davetlerinden,otellerinden,hastanelerinden).sende heryıl protokolden izlemişsin(en azından geçen yıl).bu senede de şeb-i aruz da izleme.bak ben de kendimce önemli bir öğrenciyim.4 yıldır konyadayım.yani misafir sayılırım. hiç şebi aruz izlemedim.paşa paşa paramla uygun zamanda bilet alıp girdim.eski bir geleneneğimizdir,misafirlere yemeyip yedirmek,törene gitmeyip törene götürmek lazım.
178.233.226.164
emir-yüksel
18 Aralık 2011 Pazar 20:26
17 aralık trafiği
bu 17 aralık şeb-i aruz işine de bir açıklık getirimeli.bu sembolik bir tarih.o zaman rumi takvim vardı.şimdi ise miladi takvim var.yani her sene aynı tarih olmaz.ama dün tüm şehirde hayat durmuştu.trafik alt üst olmıştu.ani 17 aralık sembolik bir tarih.ama siyasilerin,idarecilerin ne hikmetse boy gösterdiği bir ortam haline gelmiştir.bütün yollar tutulduğu içinde bunun cezasını vatandaşlar,ambulanslar çekmektedir.
178.233.226.164
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim