• BIST 83.048
 • Altın 147,105
 • Dolar 3,7605
 • Euro 4,0391
 • Konya -7 °C
 • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi Mezunlarının İstihdam Problemleri

Doç. Dr. Hakan Salim Çağlayan

Bu haftaki yazımda görev yaptığım kurumdan mezun olan arkadaşlarımızın sorunlarına değinmek istiyorum.

 

Yazının başlığı iki farklı okul öğrencisi izlenimi verse de aslında aynı yapıyı anlatmakta. Herkesin bildiği şekli ile BESYO yani Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında artık bir dönüşüm yaşanıyor. İstenilen kriterleri yerine getiren BESYO’lar Bakanlar Kurulu kararıyla daha kurumsal bir kimliği ifade eden Spor Bilimleri Fakültelerine dönüşmeye başladı.

 

Resmi bir rakam verecek olursak 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda, Tablo 4 (Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları) ve Tablo 5’e (Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre Öğrenci Alan Yükseköğretim Programları) göre öğrenci alan Türkiye’deki devlet üniversitelerine bağlı 49 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve 15 Spor Bilimleri Fakültesi mevcut. Aynı tabloda bu okullara ek olarak 4 Eğitim Fakültesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, 1 Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ve 1 Sağlık Bilimleri Fakültesi yer almakta. Ve bu kurumlardan her yıl binlerce Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümü öğrencileri mezun olmakta.

 

Peki mezun olan bu öğrenci arkadaşlarımız ne iş yapmakta??? Ne yazık ki arkadaşlarımızın birçoğu ya mezun oldukları alanın dışında hayatlarını sürdürebilmek için farklı sektörlerde çalışmakta (çiçekçilik, dolmuş şoförlüğü, fotoğrafçılık, kapıcılık, telefonculuk, kokoreççilik vb.) ya da atanabilme ümidiyle dershanelere gidip sınavlara hazırlanmakta. 1992 yılında çıkarılan kanunla (İstanbul Kentinde Yapılacak Olimpiyat Oyunları Kanunu) birçok kez olimpiyatları düzenlemek için aday olan, son yıllarda farklı branşlara yönelik yaptığı spor yatırımlarıyla dudak uçuklatan ve sporda başarıyı önemseyen bir ülkenin geleceğin spor yöneticilerine, antrenörlerine ve beden eğitimi öğretmenlerine bakış açısının bu olmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

Önemli olan sadece sorunu ortaya koymak değil bununla ilgili çözüm önerilerini de getirebilmektir görüşünden hareketle, öncelikle beklenen bu alanda yapılan atamaların sayısının arttırılmasıdır. Sonra da şu öneriler getirilebilir:

 

 • 4+4+4 eğitim sisteminin ilk 4 yıllık sürecinde birinci, ikinci ve üçüncü sınıfta 5 saat, dördüncü sınıfta 2 saat olan “Oyun ve fiziki etkinlikler” dersine yapılacak düzenlemeyle sınıf öğretmenlerinin yerine beden eğitimi öğretmenlerinin girmesiyle binlerce beden eğitimi öğretmeninin istihdam problemi ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda o yaştaki yetenekli çocukların alanında deneyimli beden eğitimi öğretmenleri tarafından keşfedilmesine imkân sağlanacaktır.
 • Sayıları yüzleri geçen profesyonel futbol kulüplerinde “spor yöneticiliği” bölümü mezunu istihdam edilmesi zorunluluğu getirilmesi ve ilerleyen yıllarda bu zorunluluğun sayıları onbinlerle ifade edilen amatör spor kulüplerine de kademeli olarak getirilmesi, spor yöneticiliği bölümü mezunlarının istihdam problemini azaltacaktır.
 • 5393 sayılı “Belediyeler Kanunu” ile belediyelere, 5216 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Kanunu” ile de büyükşehir belediyelerine sporla ilgili hem tesis yapma hem de amatör spor ve amatör spor kulüplerini destekleme noktasında önemli görevler verilmiştir. Sporla ilgili verilen görevlerin yerine getirilmesinde, yapılacak düzenlemeyle belediyelere, çalıştırdıkları personelin en az yüzde birini özellikle antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliği bölümü mezunlarından istihdam etmesi zorunluluğu getirilmesiyle binlerce antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliği bölümü mezununun iş problemi ortadan kalkacaktır (Bu madde hayata geçirilemeyen Türk Spor Kurumu Kanun Tasarısı Taslağı’nda da yer almaktaydı).

 

Bu önerilerin sayısını arttırmak mümkündür. Yapılacak bu düzenlemelerle, ülkemizin geleceği için daha sağlıklı genç nesiller yetiştirecek arkadaşlarımızın önünün açılacağını ve Türkiye’nin birçok branşta hasret kaldığı başarılara olumsuzluklar (doping, şike, şiddet vb) yaşamadan ulaşacağını ve bu başarıların devamlı olacağını umut ediyorum.

 

**************

 

Malum bu hafta Perşembe günü mensubu olduğum Selçuk Üniversitesi’nde rektörlük seçimi heyecanı yaşanacak. Şu anda seçimde yarışacak birbirinden değerli üç aday bulunmakta. Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, Sayın Prof. Dr. Ahmet ALKAN ve Sayın Prof. Dr. Tahir YÜKSEK. Öncelikle seçimlerin Selçuk Üniversitesi’ne ve Konya’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu hafta içerisinde aldığım bir maili ve sevincimi de paylaşmadan geçmek istemiyorum. Adaylardan Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’in üniversite gençliği, akademisyenler ve akademisyenlerin çocukları için sporla ilgili ortaya koyduğu projeler bir spor adamı olarak beni ziyadesiyle memnun etti. Rektörlük yarışında çok da üzerinde durulmayan spor konusunun gündeme gelmiş olması üniversitemiz adına gerçekten mutluluk verici. Her ne kadar zaman daralmış olsa da “bir milletin damarı olan spor” adına diğer adaylardan da birkaç cümle duymayı umut ediyorum.

 

**************

 

Bu hafta yaşamlarını yitiren TUFAD Konya Şubesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Muzaffer EVREN’e ve Konya amatör spor camiasının Camcı Muammer olarak tanıdığı futbol antrenörü Muammer Durukan’a Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

Sevgi, saygı, muhabbetle…..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
SEYFİ ATAMER
15 Aralık 2015 Salı 11:40
11:40
Bu güzel yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Halkımızın %97 si spor yapmamaktadır.Bu durumda ülkeler arasında sıralamamız sanırım üzücü bir durumdur.Spor-Resim-Müzik insanların vaz geçemiyeceği olgulardandır. Bir de okullara SPOR YAPANLAR GİREBİLSE
85.103.254.212
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim