• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 10 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Beni seven birisi!

M. Faik Özdengül

Eskilerde bir hikaye dinlemiştim.

Atıyla gitmekte olan bir adam başka birisine rastlar. İsimlendirilmişti hikaye o zamanlar ancak ben birileri olarak aktarmak istiyorum, zira dayandırabileceğim bir kanıtım yok. Önemli de değil zaten.

Halleşirler. Sohbet ederler. Atlı yaşamak istediklerinden söz eder. Daha çok o konuşur. Yapmak isteyip de yapamadıklarından. Vakit uzar. Sonra vedalaşma zamanı gelir. Atına binmek üzereyken diğeri yardım etmek için özengiyi tutar. Tam bu anda adam sanki uykuya dalar ve bir ayağını atıp diğerini de diğer tarafa atıncaya kadar 60 yıllık başka bir ömür sürer. Yapmak istediği bir sürü şeyi gerçekleştirdiği 60 yıllık bir ömür. Sanki bir ayağını diğer tarafa da atıncaya kadar 60 yıl geçer. Şaşkın şaşkın bakarken diğer adam zannettiğin kadar uzun değil der. Yaptın say.

Hikayeyi anlattım ya, neden bunu anlattığınızı biliyorum dedi. Bana ne söylemek istediğinizi. Buna rağmen bu öfkemin geçmesi için yeterli değil. Anlamak istiyorum. Sadece anlamak. Nedenini. Ve sonra ne olacağını. Adil olup olmadığını. Bunu anlamak istiyorum.

Başka bir hikaye anlatmaya yeltendim ancak vazgeçtim. Öfkesinin daha da artmasından endişelendim. Sustum onun yerine. Sessizce bekledim.

Hadi anlamaktan da vazgeçtim. Bari anlatabilsem dedi bu kez. Çaresizliğimi görebiliyor musun? Ne olup bittiğini anlamıyorum. Derdimi anlatamıyorum. Elim kolum bağlı. Hikaye yetmez doktor. Yetmez.

Yumruklarını sıktığını görebiliyordum. Burnundan soluduğunu da. Ben de çaresizce bekledim. Zaten görevim çare üretmek de değildi. Buna zorlasa da.

Küçükken dedi, bahçede fesleğenler vardı. Sıcaktı bizim memleket. Kuru havayı sever bunlar derdi dedem. Sıcağı da. Kuyunun yanı başında birbirleriyle konuşurlar zannederdim. Öyle anlatırlardı o zaman büyükler. Ben her şey birbiriyle konuşur zannederdim. Dedem benimle konuşurdu. Ninem kuşlar ötmeye başladığında onları bana tercüme ederdi. Rüzgar estiğinde de. Rüzgarla kuşlar konuşur derdi. Hatta Süleyman Peygamber’i anlatırdı. Her şey birbirinin dilinden anlarmış. Marifet iyi kulak kabartmakta ve dinlemekteymiş. Bütün dikkatini verirsen sen de anlarsın derdi. Ben bütün hayatımı duymaya adadım. Hep dinledim. Anlamaya çalıştım. Herkesi de böyle sandım. Şimdi? Hep dinlemekten anlatmayı duyurmayı unutmuş olabilir miyim?

Daha sakinsin dedim. Ve seni duyabiliyorum.

Mesela dedi. Sakinleştiğimi söyledin. Bunu söylerken ürkek çıktı sesin. Endişelendin. Öfkemin yeniden yükselmesinden korktun. Öyle değil mi?

Doğru demek istedim ama sözcük kullanmak yerine sadece başımı salladım.

Bana söyler misin dedi. Anlaşılmadığını hatta tamamen yanlış anlaşıldığını gördüğünde, suçlandığında, bağırıp çağırdıklarında sana, çaresiz hissetmez misin?

Çaresizliği bilip bilmediğimi merak ediyorsun?

Bildiğinden emin değilim.

Senin hissettiklerini hissedip hissedemediğimi bilmiyorum ama benim de çaresizlikle ilgili deneyimlerim var. Biraz durdum. Ardından:

Hissettiklerini aslında kime anlatmak isterdin diye sordum. Kim anlasın seni?

Önce boşluk vardı bakışlarında sonra uzaklara gittiler. Sola doğru kaydı gözbebekleri ve aşağı. Uzun süre böyle bekledi. Cılız bir ses sonra.

Beni seven birisi.

Beni seven birisi anlasın isterdim. Bana dokunsun, sonra da uyuyakalıyım.

Omzuna dokundum. Sırtını sıvazladım yavaşça. Gerçekten de yumuşadı kasları ve koltuğa oturup uyuyakaldı. Küçük bir çocuk gibi kıvrılıp uyudu.

Daha çok konuşulacak kaldı öylece.

Çaresizlik hissettiğinde insanlar gerçekte çaresizler mi? Bu sadece bir yanılsama mı? Öğrenilmiş bir şey mi? Her şeyin bir çaresi var demezler mi? Ya da birine göre çare oluyor da aynı şey aynı durumda diğerine neden çare gibi görünmüyor? Bu adam gerçekten çareyi görmediğinden mi dövünüyor? Öfkeleniyor? Yoksa istediğimi bu değil? Ya da korkuyor mu? Ya da güçsüz mü? Yorgun mu veya? Yalnız? Tek başına?

Kafamdaki sorularla öylece kaldım ben de.

Nasılsa tüm bunları soracak ve konuşacak zamanımız olur diye düşündüm.

Acizlikten de Sevgili’ye sığınmak en iyisi. Güç versin. Zayıflıklarımızı takviye etsin. Eşyanın hakikatini göstersin bize. Ta ki huzur ve afiyet de olalım.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Uzm. Cemil PASLI
23 Eylül 2010 Perşembe 16:18
Bazen çözüm bilgisayarı kapatmakta değil mi dir?
3 arkadaş (makine,elektirik ve bilgisayar mühendisi )yola giderken araçları arızalanır.Önce makine müh. bakar,sonra elektirik müh. Arızayı bulamazlar.Bilgisayar müh. dönerler.O "arabayı kapatıp açalım " der.İnsan cüzi ihtiyarıyla hayat yolunda ilerlerken bazen arıza yapar.Makine ve elektirik doktoru arızayı bulmazsa ,bilgisayar doktorunun önerisini değerlendirmekte fayda olabilir.
“Her tabibe aşikar etme derun-ı derdini. Her ne derdin var ise eyler deva Allah Kerim.”
Bediüzzan Said Nursi de 23. sözde "Ondan kızdım; o cep fenerini yere çarptım, kırdım. Güyâ onun kırılması, dünyayı ışıklandıran büyük bir elektrik lâmbasının düğmesine dokundum gibi, birden o zulümât boşandı. Her taraf o lâmbanın nuru ile doldu; her şeyin hakikatini gösterdi. Baktım ki,..." bu konuyu çok güzel izah eder.
Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl.

Zîrâ feryad belâ ender, hatâ ender belâdır; bil.

Belâ vereni buldunsa, atâ ender, safâ ender belâdır, bil.

Bırak feryâdı, şükür kıl; mânend-i belâbîl demâ keyfinden güler hep gül mül.

Ger bulmazsan, bütün dünya cefâ ender, fenâ ender hebâdır; bil.

Cihan dolu belâ başında varken, ne bağırırsın küçük bir belâdan; gel, tevekkül kıl.

Tevekkül ile, belâ yüzünde gül; tâ o da gülsün.

O, güldükçe küçülür; eder tebeddül.

Bil, ey hodgâm! Bu dünyada saadet, terk-i dünyada.

Hudâbîn isen, O kâfidir; bıraksan da, bütün eşya lehinde.

Ger hodbîn isen, helâkettir; ne yaparsan, bütün eşya aleyhinde.

Demek terki gerektir, her iki halde bu dünyada.

Terki demek, Hudâ mülkü, Onun izni, Onun nâmiyle bakmakta;

Ticaret istiyorsan ger, şu fânî ömrünü bâkîye tebdilde.

Eğer nefsine tâlip isen, çürüktür, hem temelsiz de;

Eğer âfâkı ister isen, fenâ damgası üstünde.

Demek değmez ki, alınsa; çürük maldır hep bu çarşıda.

Öyle ise geç; iyi mallar dizilmiş arkasında.
95.9.95.124
sevil köse
22 Eylül 2010 Çarşamba 11:53
değiş tokuş yapmadan.
sayın yazarım sizin yazılarınızı okuyunca,kendime beş dakika ayırıp yazınız üzerine düşünüyorum,vurgunuz nedir ne değildir diye,sonra yazıya beni koyuyorum üzerine bir daha düşünüyorum.Aklımda kalan ilk cümleden yola çıkıyorum.Diyorsunuzki HEP ANLAMAYI ÖĞRENDİĞİMDEN,SESİMİ DUYURMAYI UNUTMUŞ olabilirmiyim,ya da hep ANLAMAYA ÇALIŞTIĞIM İÇİN ANLATMAYI ÖĞRENMİŞ olabilirmiyim,sonra ANLAMAYA ÇALIŞTIĞIMDA öğrendiğim ANLATMAYA çalıştığımda ANLATAMAMIŞ,ANLAŞILMAMIŞ olabilirmiyim.Bu kadar çok ses dinlerken,nasıl olurda kendi sesimi duyuramam.Duyuramam çünkü yanlış öğrenilmiş kazanımlardan yola çıkıyorum.Ve son vurgu YARADANA SIĞINMAK,işte bütün mesele bu,med-cezir bir hayatın bize öğrettikleri içinde gidip gelirken,üstelikte anladıklamdan yola çıkarken,anlatamamk,anlaşılmak olmakta da tıkanan yollarıma en son vurgunuzu koydum.Öğrenmem geç oldu ama öğrendim.Şimdi anlamaya çalışmak için yine dinlemeye çalışıyorum,empati kuruyorum fakat anlaşılmak için uğraşmıyorum,çünkü anladımki NE KADAR İYİ BİLİRSENİZ BİLİN,ANLATACAKLARINIZ KARŞINIZDAKİLERİN ANLAYABİLECEĞİ KARADIR diyor Hz pir,hal böyle olunca,yinede kendime saygımı kaybetmemek için bir defaya mahsus anlatmayı deniyorum ama anlaşılmayı beklemiyorum.Her göz kendi baktığı hayatın yüzünü görür,bu da farklı farklıdır. Yazınıza bakınca okuduğum anlaşılamamanın verdiği ızdıraptı,zaman insanı değiştiriyor,bu ızdırabı yaradana sığınarak,her şeyin hayırlısına varmak için dua etmekten başka çare yok.İnsandan insana beklenti,süreli ve sınırlıdır,en güzeli,en çok içimizi ferah tutanı,yollarımız kolay kılanı yaradandır.Bu inançla bu gönül rahatlığı ile varsın anlaşılamamış olalım,çıkardığım ses cılız bir ses olmasın.Mülteci bir yürek anlaşılsada anlaşılmasada bunu kendine fazla yük etmez,bilirki onu en çok anlayan,el açıp dua etttiği zaman ellerini boş çevirmeyecek olan yaradandır.Çareyi bulan gözlerden olmak adına,yol gösterici yazınıza,pozitif bakışınıza teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum.SEVMEK,ANLAMAK,SADECE SİZİ SEVENLERİ SEVMEK ANLAMAK DEĞİLDİR,bu karşılıklı değiş tokuş olur,SEVMEK SİZİ ANLAMAYANLARIDA ANLAMAYA ÇALIŞMAK,SEVMEYE ÇALIŞMAKTIR,hiç anlaşılamadığınızı düşünüyor olasanız bile.İyi bir dinleyici olursak sesler en büyük yol göstericir,mesale bir ney in huzur verici sesinden yola çıkarak,sıkmış olduğunuz yumruğunu usulca açabilirsiniz,hiç liği farkedebilirsiniz ki HİÇ liği farkeden çaresiz kalmaz.
78.161.148.87
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim