• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Konya 14 °C
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler

Başbakan Kandırılıyor mu?

Yücel Kemendi

Başbakan Kandırılıyor mu?

Cumhuriyet tarihinin en önemli başbakanı, Recep Tayip Erdoğan.

Bazılarına göre bu söz çok abartılı,

Bazılarına göre ise, başbakanımız sadece Türkiye için önemli değil, aynı zamanda İslam aleminin “Halifesi”

Peki hep uçlarda değerlendirilen Recep Tayip Erdoğan, gerçekten anlaşıldı mı?

Yani Recep Tayip Erdoğan’ı anlayabildik mi?

Maalesef hayır,

Onunla ilgili hep yanlışlar içerisindeyiz

Zannedersem Necmettin Erbakan gibi, oda öldükten sonra anlaşılacak.

Nedir yaptığımız yanlışlar?

Neymiş efendim, başbakan hata yapmazmış, başbakanın yaptığı her şeyde bir hayır varmış.

Bunu söyleyenlerde büyük yanlış içerisindeler.

Bunun tam tersini söyleyip felaket çığırtkanlığı yapanlarda aynı yanlışı yapmaktadırlar.

Abartmak, kandırmak, ya da sıradanlaştırmak.

Birde düşmeye gör “başbakanım oğlum sana kurban olsun” diyende biziz,

Başbakan darağacına giderken “çok ileri gitti canım böyle olacağı belliydi” sözlerini söyleyende biziz. İşin ortasını maalesef hiç bulamaz hep uçlarda gezer dururuz.

Bu hastalığımız son günlerde yine kendini gösterdi, kafamızdan Süpermen yarattık ve bununla da avunmaya başladık.

Bunları yazmak istedim çünkü Recep Tayip Erdoğan”ı sevdiğini söyleyenler, hata üzerine hata yaparak başbakana en büyük kötülüğü yapıyorlar.

Seviyoruz diyorlar, kandırıyorlar. Her yapılana, çok doğru diyorlar, kandırıyorlar. Yapılanları abartıyorlar ve yine kandırıyorlar.

Dershaneler konusunda, Milliyetçilik konusunda, Süt bankası konusunda, hatta Mavi Marmara konusunda bile başbakanı kandırdılar.

Konya”yı ilgilendiren bir konuda da, sayın başbakanı kandırdılar.

Neymiş efendim; KOP projesi kapsamında yapılan Mavi tünel, Bağbaşı barajı, Bozkır barajı, Avşar barajı, Avşar tüneli ile tüm İç Anadolu sulanacakmış, Konya”nın bilmem kaç yıla kadar içme suyu problemi de olmayacakmış.

Kuyruklu yalan.

Sayın başbakan ve Konyalı resmen kandırılıyor.

Neden böyle bir ifade kullandım?

Çünkü KOP un hazırladığı raporları inceledim, bu raporlara göre bu tünelden Konya ovasına en fazla 430 milyon metreküp su gelecek, bunun sadece 100 milyon metreküpü Konya merkeze içme suyu olarak alınacak,

Geriye kalan su sulamada kullanılacak, kalan suyumuz sadece 300 milyon metreküp civarında.

Bu kadar suyun sadece Çumra ovasına yeteceği de şüpheli.

Ancak bölge insanları o kadar büyük beklenti içerisindeler ki, daha çok kazanacağım diye bölgede az suya ihtiyaç olan buğday tarımından vazgeçerek çok daha fazla suya ihtiyaç olan ürün ekmek için çalışmalar yapıyorlar, yapanlarda kredilerle destekleniyor. (Mısır tarımı ).

Çumra ve bölgesinde etkili olan holding yetkilisi, DSİ yetkililerine “Bizim görevimiz ekonomiye katkı sağlamak için bu ürünleri ekmek, sizde bize su bulacaksınız” gibi talihsiz ifadeler kullanmaktadır.

Kısacası, ilgili bakan başta olmak üzere, birçok yetkili, sayın başbakanı ve bölge insanını kandırmaktadır.

Geçen hafta dostlarımızla yemekte aynı konuyu konuşurken siyasetle ilgilenen bir dostumuz bu konuya farklı bir boyut kazandırdı.

Yetkili bir KOP yetkilisi bu konuyu dışişleri bakanımıza anlatmış. bu konu bakanımızın çok dikkatini çekmiş olacak ki, hemen ilgili bakanı aramış ve bilgi almış, birazda sitem etmiş. yazdıklarımız ve KOP yetkilisinin Dışişleri bakanımıza anlattıkları tamamen doğruymuş. Yani sayın başbakan bu konuda, biz Konyalılar gibi kandırılmış.

Ben bu yazıyı yazmadan önce birçok DSİ yetkilileriyle konuştum, onlarında söyledikleri yazdıklarımızı doğruluyordu.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle İlgili bakan tarafından gerçekler olduğu gibi anlatılmalı sayın başbakan başta olmak üzere insanlarımız kandırılmamalıdır.

Eldeki su bu kadar, bu suyun suladığı alanda belli ise, tabiî ki tasarruf yapılmalı vahşi sulamadan uzaklaşıp basınçlı sulamaya yani damlama sisteme geçmelidir.

Sonra yeni su kaynakları bulunmalıdır,

Mesela mavi tünele sadece 25 km olan SAROT gölünden tam 150 milyon metreküp su düdenlere gitmektedir Sarot gölündeki kaçaklar önlenmeli ve az bir masrafla mavi tünelin su kaynağı artırılmalıdır.

Ayrıca dipsiz göl vadisinin suları da alınabilir. Yeter ki bölge insanları ikna edilebilsin, yeter ki bölge insanımız politik düşünmesin, yeter ki bunlarda başbakana olduğu gibi anlatılabilsin. (Geçen haftalarda Özel idare meclis başkanının bu konuyla ilgili bölge insanlarıyla görüştüğünü biliyorum bölge insanının birkaç köy dışında tamamı ikna olmuş durumda)

430 milyon metreküp su için 17 kilometre uzunluğunda mavi tünel daha sonra açılması düşünülen 18 kilometrelik Avşar tüneli güzel çalışmalar, ancak sadece 25 kilometre yakınındaki SAROT gölünden düdenlere giden 150-200 milyon metreküp suyu değerlendirmek aklımıza neden gelmiyor onu anlamakta güçlük çekiyorum.

Ayrıca bu kadar suyu sadece sulama için kullanmayı düşünüyoruz sulamadan önce elektrik üretmeyi hiç ama hiç aklımıza getirmiyoruz.

Buda işin başka bir yönü.

Bölge ile ilgili daha önce yazdığım yazılarımda benim ve bölge halkının olur dediği ancak DSİ yetkililerini ve iktidar partili bölge milletvekillerini ikna etmekte zorlandığımız “hayal kuruyorsunuz hocam” dedikleri “Çağlayan gölet inin beş metre yükseltilmesi” şu an yapım aşamasındadır. Bu projeyle bölge halkının makus talihini değiştirecek ve binlerce dönüm arazi suya kavuşacaktır.

Bu kadar su Bozkır ilçemizin topraklarından alınırken hala bu ilçemizin sulanmayan alanlarının olması da düşündürücüdür.

Ben, yine hayal kuruyorum,

Onun için bu yazıyı kimse ciddiye almasın.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hasan budak
07 Nisan 2013 Pazar 13:33
gerçekler acıdır
sayın beyefendi yazınızı dikkatlice üç defa okudum takdirlerimi iletiyorum. müzmün hastalığımızla konyanın bir sorunu ancak bukadar birleştirilebilir. buu tür yazılar devam etmeli diye düşünüyorum devamlı olmazsa bu emekler hep havada kalır ve unutulur.yalnız Mavi marmara konusundaki fikirlerinize katılmıyorum. hayırlı günler dileğiyle.
78.161.86.130
ubeyit asrı
05 Nisan 2013 Cuma 22:29
çağlayan göleti ve düdenler.
Yücel bey :yazılarınızı internetten takip ediyorum. Bozkır'mızın acil su derdi ile yakından ilğilenmeniz ve bilhasa Çaylayan göleti ve oralardaki suların boşu boşuna düdenlere akıp gitmesinin bozkır'daki insanlarımızın hiç bir yararına olmadığını dile getirmeniz ve vekillerimizede bu su meselesini bildirmenizden dolayı size teşekkür ediyorum. sonsuz selamlar...
78.176.255.47
Fatih Özdemir
05 Nisan 2013 Cuma 18:53
nerden çıktı bu yazı
Gerçekten nerden çıktı bu yazı diye sormak istiyorum. Harika bir anlatım olmuş ne kadar doğru yazmışınız biz Atatürkü de bu kadar abartarak, bir bakıma insan olduğunu unutarak, yıllarca bu toplumun kalbinden atmaya çalışmadık mı? Adnan menderes için çocuğumuzu kurban ederiz derken sizinde yazdığınız gibi darağıcına giderken kıs kıs gülmedik mi? Ey AK partiye oy verenler lütfen iyi bir lideriniz var bunu insanların kalbinden attırmayın.
95.10.21.122
Mücahit Sağlam
05 Nisan 2013 Cuma 11:52
Teşekkür
Su Savaşlarına hazırlanan dünyada Karasal iklime sahip Konya en büyük zarara uğrayacak yerlerin başında geliyor. Durum böyle iken biz hala yerimizde sayıyoruz. Su seferberliği yapmamız gerekirken doğruları bile söylemeye çekinen basınımızın bu tür bir yazıyı yayınlaması bizleri çok mutlu etti. inşaallah devamı gelir. yazana ve yayınlayana binlerce teşekkür ediyorum.
95.10.21.122
zeki baş
05 Nisan 2013 Cuma 06:34
bozkırın yarası
sayın yazar herkesin bildiği ama konuşmadığı gerçekleri haykırmışsınız.bir metrekare pancara ne kadar su gidiyor şimdilik ovada su yüz metreye indi bakalım ne kadar dayanacak acaba gelecek nesiller bizi nasıl anacak.kaybeden sadece bozkır değil tüm konya.kaleminize yüreğinize sağlık.
178.233.229.157
Suat Duranlar
04 Nisan 2013 Perşembe 16:18
Sıralamaya bakın
DSİ Genel Müdürlüğü-Ankara...Eski DSİ Genel Müdürü şimdi ilgili Bakan olan Prof. Veysel EROĞLU...Bazı Bakanlar ve Konya ile ilgili açıklamalar yapan Konya Milletvekilleri....Konya da görev yapan DSİ Çalışanları ise emir kulu...
78.161.211.162
salih sedat ersöz
04 Nisan 2013 Perşembe 11:57
TŞK.
Yücel bey kardeşim; Yazınızda değindiğiniz konuların tamamına kelimesi kelimesine aynen katılıyorum. Çok gerçekçi bir yazı kaleme almışsınız. Kaleminize kuvvet, yüreğinize sağlık. Teşekkürler kardeşim...
95.10.245.219
Yaşar Kara
03 Nisan 2013 Çarşamba 23:50
Tşk.
Hay Allah razı olsun. Bunları yazmaya Kim cesaret edecek derken benim sevgili hocam yazdı. Binlerce teşekkür.
82.145.210.69
Prof.Dr.Mevlüt MÜLAYİM
03 Nisan 2013 Çarşamba 11:31
Tebrik
Konya için su çok çok önemli böyle bir konuyu sutunlarınıza taşıdığınız için tebrik ediyorum. Sıklıkla benzer konularda kamu oyunu bilgilendirir ve benzer yazılarınızla KIzılırmak, Ceyhan, Seyhan Ve diğer su kaynaklarından suyun gelmesi için de yazılar yazarsanız zannederim bu konu gündeme alınır. Kolaylılar ve selamlar. M.Mülayim.
193.255.247.113
kadir ünver
03 Nisan 2013 Çarşamba 09:58
baraj
ben konya bozkır karacaardıç dernek başkanı kadir ünver bu barajlarla ilgili mücadelerinizden dolayı yönetim ve şahsım adıma şükranlarımı sunarım ve bu barajların gerçekleştiginde inşallah bozkırımızın göç olayı kalkıp ve bozkıra geri dönüş ve yatırımlar başlar ve sözlerimi fazla uzatmadan emegi geçenlerden allahrazı olsun slm
78.182.167.205
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim