• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 20 °C
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017

Balkanlar Yeni Avrupa Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Selim Tosun

Son 10 yıldır Balkanlar’da birçok ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB), dâhil edilme süreciyle birlikte özellikle ABD, Almanya, Fransa ve İtalya gibi devletlerin siyasi ve ekonomik alanlarda mücadele içerisinde olduklarına şahit olmaktayız.

Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya gibi ülkelerde yürütülen sosyal ve kültürel politikalar, Batı’nın öncelikli hedefinin Müslüman nüfus üzerinde yoğunlaştığını gösteriyor.

Yaşlanan Avrupa, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte bölgedeki komşu ülkelerin etnik ve dini azınlıklarını AB çatısı altında topluyor. Genç nüfus, tarıma elverişli bakir topraklar ve jeopolitik-stratejik potansiyel çerçevesinde, yeni bir Avrupa oluşturmaya çalışıyor.

Balkanlar’da Yeni Avrupa’nın temelleri atılırken Müslüman azınlıklar üzerinde tarihsel, kültürel, siyasi, sosyal ve dini operasyonlar yapılmaktadır.

Son iki yıldır Arap devrimleri, Mısır ve Suriye’de yaşanan darbe ve savaşlar bahane edilerek, IŞİD üzerinden, İslam ülkelerinde özellikle Balkanlar’da radikal, siyasal İslam tartışması ve İslamofobi algısı işletilmeye çalışılıyor.

Son haftalarda balkanlarda İslamcı kanaat önderleri, siyasetçi, din adamı ve STK kurumları üzerinde çok ciddi baskılar yaşanmaktadır.

Geçtiğimiz ay Bosna, Arnavutluk ve Makedonya’da birçok sivil toplum kuruluşuna yapılan baskınlar sonucunda birçok kurumun faaliyetleri durduruldu.

Bu hafta Kosova’da kültürel, sosyal ve eğitim amaçlı çalışan 16 derneğin faaliyeti İŞİD bahanesiyle soruşturma çerçevesinde durduruldu.

Kosova’nın 12 cami imamı anayasaya aykırı vaaz etmekten 30 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Kosova Diyanet Başkanı Naim Trnova, yaşanan bu durumu; “Bizlerden nasıl bir İslam anlatmamızı istiyorsunuz, onu söyleyin” sitemiyle dile getirdi.

Kosova’da IŞİD bahanesiyle gerçekleşen bu durum bağımsız siyasi analizciler tarafından da eleştirilmektedir.

Kosova’nın 2 yıl önce gerçekleştirdiği seçimler sonucunda ABD’nin desteklediği Haşim Taçi yüzde 30 oy aldı ve 3 ay sağlam bir parlamento toplayamadı. Halen birçok sıkıntı devam ediyor.

1.5 milyon nüfuslu ülkede işsizlik oranı yüzde 40’lara doğru tırmanıyor. Siyasi kaosu dağıtmak için IŞİD bahanesi ile bir çıkış yolu aranmaktadır.

Amerika’nın Balkanlar’daki en büyük üssünün Kosova’da oluşu ve Almanya’nın ülke siyaseti ve ekonomisindeki gücünü hesaba kattığımızda Kosova’da yaşananları gayet normal karşılayabiliriz.
Türkiye’nin son üç yıldır iç siyasetindeki yoğunluğu Balkan açılımındaki eski heyecan ve etkinliğini yavaşlatmışa benziyor.

Balkanlar’da son yıllarda Almanya, ABD ve Fransa’nın ciddi politik, ekonomik, kültürel yatırımları ve etkisi Balkanların politik çehresini etkilemektedir.

Hariciyemizin Balkanlar’da Türkiye dostu siyasetçi, din adamı, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarına özen gösteren politikalar geliştirmesi gerekiyor.

Onların sorunlarına sahip çıkması gerekiyor. Zira AB sürecindeki Balkan kurumları, siyasetçisi ve gençliği yüzlerini Batı’ya doğru çevirmiş durumda.

Yeni Türkiye, Yeni Balkanları çok ciddi bir şekilde okumalı ve rakiplerinin projelerine eş değer uzun vadeli projelerle yeni ufuklara, idealist heyecanlı, inançlı kadrolarıyla yelken açmak zorunda. 

Not: Bu yazı Yeni Akit Gazetesi Yazarı Osman Atalay'ın bilgisi dahilinde alıntılanmıştır.

GÜNDEME  DAİR:

Şüphesiz ki ister Türk olsun ister olmasın, ister Müslüman olsun ister gayri müslim her özgür ve aklı selim sahibi kişi, yaklaşan Türkiye Milletvekili seçimlerinin sonuçlarının yalnızca Türkiye'yi etkilemeyeceğini bilir. Bu seçimlerin sonucu hem bölgesel olarak hem de küresel olarak İslam coğrafyasında etkili olacaktır.

RAİD  SALAH

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim