• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Konya 7 °C
 • Columbia Üniversitesinden Prof. Wagner: Gülen, Türkiye'nin Usama bin Ladin'i
 • FETÖ'nün TSK'daki fişleme işini "Bilgin" yapmış
 • Ağbal: Taşeronlarla ilgili düzenleme yıl sonuna kadar Meclise gelecek
 • Columbia Üniversitesinden Prof. Wagner: Gülen, Türkiye'nin Usama bin Ladin'i
 • FETÖ'nün TSK'daki fişleme işini "Bilgin" yapmış
 • Ağbal: Taşeronlarla ilgili düzenleme yıl sonuna kadar Meclise gelecek

Bakan bekliyoruz

Salih Yılmaz

Türkiye, yeni bir döneme girmiş oldu. Ak Parti’de 3 Dönem kuralı dolayısıyla birçok deneyimli siyasetçi yerlerini yenilerine bıraktılar. Fakat görünen odur ki AK Parti bu kurala takılan milletvekillerinin büyük çoğunluğunu parti içerisinde değerlendirecektir.

Gelelim Konya listesine,

Konya listesi üzerine birçok kişi tahminde bulundu. Lakin tahminler hemen hemen tutmuş gibi gözüküyor. Listede Ereğli’den iki adaya yer verildi. Birincisi Sayın Halil ETYEMEZ diğeri ise genç ve parti deneyimi olan Mustafa KAYA oldu. AK Parti, Ereğli’nin önemli dolayısıyla burada iki adayla yarışa girmeyi tercih etti. Halil ETYEMEZ, Konya listesi içerisinde deneyimi ve siyasi etkisiyle kısa sürede kendini hissettirecektir.

AK Parti, Konya’da aslında önemli araştırmalar yaptı. Anketler ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerini dikkate aldı. Ve sonuç olarak listeler belirlendi. Bundan sonrası birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak olacaktır. Listede bir önceki seçimde listenin sonlarında olan fakat AK Parti adına çalışmayı bırakmayan Abdullah AĞRALI’nın bu seçimde haklı bir yerde olduğunu söyleyebiliriz.

İlginç olan Ankara kulislerinde var olan Bakanlık beklentileridir. Buna göre Konyamızdan veya Konyalılardan Bakan olması muhtemel kişiler şöyledir.

 1. Mustafa BALOĞLU: İçişleri veya Sağlık Bakanlığı (Konya listesinde)
 2. Halil ETYEMEZ: Milli Eğitim, Kültür ve Turizm veya ÇSGB (Konya listesinde)
 3. Recep KONUK: Tarım Bakanlığı (Karaman listesinde)
 4. Durmuş Ali SARIKAYA: Dışişleri veya Avrupa Birliği Bakanlığı (İstanbul listesinde)
 5. Mehmet BAYKAN: Gençlik ve Spor Bakanlığı (İstanbul listesinde)

Yukarıda saydığımız isimlerin hemen olmasa da görev değişimi oldukça bir şekilde deneyimleriyle bu bakanlıklardan birisine gelmeleri kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca hem parti içerisinde, hem bürokrasi de hem de yönetim olarak deneyimleriyle başarılı olacakları da tahmin edilmektedir.

            CHP ve MHP’ye baktığımızda listelerinde yer yer güçlü isimlerin olduğu dikkat çekiyor. MHP’de adaylar liderin seçimine bırakılmış. CHP’de ise yer yer delegelerin adayları belirlediğini biliyoruz. Konya için en büyük sürpriz Ereğli Eski Belediye Başkanı Hüseyin OPRUKÇU’nun 4. sırada yer bulmasıdır. MHP, en güçlü olduğu bir bölge adayını 4. sıraya koyarak aslında tutarsız bir tavır sergilemiştir. CHP ise yine Ereğli’deki gücünün de etkisiyle ve delegelerin tercihiyle Gülsüm FİLORİNALI’yı 2. sıradan aday göstermiştir. Yani bu seçimde Ereğli oyları 1 vekilin partiler arasında gidip gelmesinde etkili olacaktır. Seçim yarışı Ereğli’de çetin geçecektir.

Türkiye genelinde partilerin listelerine bakıldığında önemli yeni isimlerin siyasete gireceğini görüyoruz. Ayrıca listelerde bazı isimlere de şaşırmamak elde değil. Örneğin AK Partinin bir zamanlar önemli isimlerinden Dengir Mir Mehmet FIRAT’ın HDP listesinde olduğunu görüyoruz. Yine CHP’nin bir zamanlar önemli isimlerinden Celal DOĞAN’ı Antep’te HDP listesinde görüyoruz.  Siyaset bu. Bazen aklınız da ermeyebilir. 

Selam ve saygılarımla.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim