• BIST 83.048
  • Altın 147,065
  • Dolar 3,7593
  • Euro 4,0369
  • Konya -5 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Azınlıklara torpil

Ufuk Karadavut

“Hükümet “Kanun Hükmünde Kararname”yle azınlık vakıflarının 1936 yılından sonra edindiği ve 1974 yılında el konulan malları geri verecek. Bu kararname Ramazan ayında verilen iftar yemeğinde azınlıklara bir hediye olarak sunuldu. İftar yemeğinden bir gün önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu kararnamenin adı “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname”. “Ne alakası var, Patrikhane tarım mı yapacak, hayvan mı besleyecek?” diye akılınızdan geçebilir. Elbette öyle değil. Ama hükümet yetkililerinin gayretleri ile kararnamede, azınlık vakıflarının kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri veya edecekleri; arsalar, tarlalar, hanlar, hamamlar, mezarlıklar, çeşmeler, evler, binalar geri verilecek deniyor. Hatta daha da ilerisi; Eğer bu mallar satıldı ise, Devlet bu malların bu günkü değerini para olarak kendilerine ödeyecek deniyor. Ne kadar Ermeni, Rum, Musevi ve Süryanilere ait dernek ve vakıf varsa bunların eskiden edindikleri mallar geri iade edilecek. Toplam değerlerinin 2 milyar doları bulması bekleniyor.

Kararnameye göre, "Cemaat vakıflarının 1936 Beyannamesi'nde kayıtlı olup 'malik' hanesi açık olan taşınmazlar, Cumhuriyet döneminde azınlık mallarına ilişkin ilk düzenlemenin yapıldığı 1936 Beyannamesi'nde yer alıp kamulaştırma, satış gibi nedenler dışında Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı taşınmazlar, kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıklar ve çeşmeler, başvuru halinde cemaat vakıfları adına tescil edilebilecek." Söz konusu taşınmazlar arasında Şişli Rum Mezarlığı, Yeniköy, Boyacıköy gibi önemli mezarlıklar dahil 50 civarında mezarlık, Karaköy'deki Galata Okulu, Kandilli'deki Musevi cemaatinin önemli arazileri, Gülbenkyan Selamet Hanı, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı'na ait taşınmazlar da var.

Dini azınlık vakıfları 1936 yılında verdikleri beyannamelere, kendilerine ait olmayan; Hıristiyan Türk Vatandaşlarına ait olan ve hatta sahipsiz olan malları da her nasılsa uyanıklık yaparak kendi üzerlerine eklemişler. Doğruluğu belirlenmeyen ve kanıtlanmayan böyle bir beyannamede yer aldığı iddia edilen malların iade edilecek olması hangi hukuk kuralı ile açıklanmaktadır doğrusu merak ediyorum. Birileri çıkacak burası bizim diyecek ve devlette ona malı ya da parasını ödeyecek. Yandaş olmayan bazı hukukçulara göre “yapılan iş tamamen yanlış bir karar olduğu gibi tüzel kişiliğe sahip olmayan azınlık toplulukları adına tapu verilecek olması tüm yasalara göre mümkün olmayan bir husustur. Üstelik daha önce satışı yapılan malların, rayiç değerlerinin nakit olarak tekrar ödenecek olması, mükerrer ödeme ve haksız zenginleşmeye yol açacaktır ki “binlerce” olduğu iddia edilen bu malların, sayısı, yeri ve değeri de tam olarak bilinmektedir.” şeklinde değerlendirilmektedir.

Peki, bu ne demek oluyor. Asıl bunun üzerinde durulması gerekiyor. Bu kararname ile azınlıklar Türkiye’de hayal dahi edemeyecekleri kadar gelire kavuşacaklar. Hatırlarsanız yabancıların mülk alımı konusunda yapılan itirazlara hemen “Türklerde istedikleri yerden mal mülk alabiliyorlar” lafı kullanılıyor. Aslında bu koca bir yalandır. Herhangi bir ülkeye gidip mal mülk alamazsınız. Alacağınız şey meclis kararı ile kullanım hakkıdır. Mülkünü size asla vermezler. Ama ne hikmetse yandaş medya yanın diğer yandaşları da alarak bu şekilde yalan ve yanlış haberler yapıyorlar. Ama biz malların kullanım hakkından ziyade mülkiyeti ile birlikte veriyoruz. Bunun ardından daha büyük tehlike geliyor. Eğer 1936-1976 arası da iade edilir, buradan göç edenlere de çifte vatandaşlık hakkı verilirse asıl büyük sıkıntı ve içinden çıkılmaz hal o zaman olacaktır.

Ustalık dönemi iddiasındaki iktidar, bu konudaki ustalığını başta Balkanlardaki Türk malları olmak üzere pek çok ülkedeki Türklere ait malların geri alınması için neden bir şeyler yapılmamaktadır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
dar ufuk
08 Eylül 2011 Perşembe 19:15
karşıt medyanın Konya temsilcisi
İyi ki azınlıklardan değilsin!..İşin gücün rabbena hep sana,şu aşağılık komleksinden bir kurtul artık,Bu şekilde muhalefet ederek memleketi kurtardığını mı zannediyorsun yada kendi görüşünün iktidar olacağını mı sanıyorsun.Dünyada hepimize yetecek yer var.
88.254.7.192
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim