• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

AŞK KAÇINILMAZ…

M. Faik Özdengül

Hafta sonu Konya’da Konya İş Kadınları Derneği önemli bir organizasyona imza attı ve kutlanmayı hak etti. Toplantıda ben de vardım ve iki konuşma yaptım. Olan biteni size de aktarmak istedim ancak kendim yazmak yerine Göksel’den rica ettim. Sağ olsun kırmadı. Zor olsa da, geç olsa da yazdı. Olan bitenler, hissettikleri size de gelsin Göksel’in penceresinden:

 

“Konya iş Kadınları derneğinin düzenlediği  “ İş yaşamında hoşgörü toplantısı “ vardı geçen hafta sonu – Sizin de orada olacağınızı duymuştum. Acaba buraya erkekler katılıyor mudur diye düşünerek araştırdım sordum – sonra içimden geçirdim “ e hoşgörü toplantısı” , hanımlar hoş görecektir herhalde bizleri diye. Sordum..katılabiliyormuşuz. sevindim

 

Toplantıyı benim için ilginç kılan şey aslında konuşmacılardı. İş yaşamından konuklar olduğu gibi yazarlar da vardı. Farklı kitapların, farklı yazarları. “ Her şey yağmurla başladı” ve “ Aşkın terapi” nin yazarı siz  ve “aşk “ kitabının yazarı sayın Elif Şafak hanım. Aslında aşka dair söyleyecekleri olanların bir arada olacak olması heyecanlandırmıştı beni.  Giriş konuşmaları bana göre o kadar çok uzamıştı ki ben orada olduğumu unutmuştum. Protokol konuşmaları vardı.  Dalmışım. Aklım bir anda bundan 3 ya da 4 sene önce nedenini bilmediğim bir şekilde aldığım Mesnevi yi okumaya çalışırken ki zamana gitmişti. Sanırım dili yüzünden anlamdım diye düşünmüştüm o zaman– sonrasında bir başka çevirisini almıştım mesnevinin – daha kolay anlaşılır olduğunu duymuştum bir arkadaştan ikinci aldığımın… Anlamak istiyordum – Aslında belki beni anlamasını istiyordum. Bana bir şeyler söylemesini istiyordum, belki beni anladıktan sonra, rahatlatmasını, başımı okşamasını, gel ne zaman istersen konuşabiliriz demesini istiyordum sanırım.

 

İki sene önce Hz Mevlana nın 800.Doğum günü etkinlikleri için tüm kentte bir çok yere Hazretin sözleri asılmıştı. Her gün birini bir yerlerde okumak mümkün oluyordu. Bir sene boyunca her biri için ayrı ayrı , uzun uzun düşünme fırsatım olmuştu. Ama içlerinden bir ikisi vardı ki hiç aklımdan gitmiyordu. Birisi, "Aynı dili konuşanlar değil, Aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir"  idi.

 

İlk karşılaştığımızda bunu hissetmiştim sanırım biraz sizde. Gel konuşalım, arada, ne zaman istersen… “Ben seni anlayabilirim” – “çünkü benzer duygulara sahibiz” diyorsunuz gibi gelmişti… Aynı dili konuşuyorduk evet  - fakat başka bir şey vardı bu sefer, benim duygularımı anlıyordunuz gibi hissediyordum.

 

Sonrasında geçen sene Mevlana kültür merkezindeki konuşmalarınızın da bir kısmında orada bulunmuştum ve sizleri dineleme fırsatı bulmuştum. Orada şu cümlelerle başlamıştınız konuşmanıza…

"Bizim medeniyetimiz Mesnevi medeniyetiydi" diyen düşünürlerimiz çıkmıştır.  Bugün yorulmuş, yıpranmış, dağılmış ve verimsizleşmiş zihin ve ruhlar için "Kuran'ın Özü" denilen Mesnevi'den birtakım çözümler arıyoruz,….

 

O an öyle bir irkilmiştim ki – aradığım şeyi bana öneriyordunuz. Bana söylüyordunuz sanki…

Yorgundum evet – kendimi çok yıpranmış hissediyordum ve üşüyordum… Ama o gün bir ışık yanmıştı – sıcaklığını hissediyordum. Bu sanki çok soğuk geçen uzun bir zamandan sonra bir sabah güneşinin üzerinize ılık ışıklarının ilk vuruşu gibiydi. Sıcaklığın artacağını hissettiren bir merhaba…

 

Cumartesi günü sizi bir kez daha dinlerken  birkaç senedir kafamı ve gönlümü meşgul eden soruların artık çoktan cevaplandığını hissettim…Artık üşümüyordum…Sıcacıktım…Ve  çok yakından başka sıcaklıklarda hissediyordum…Mihengin ne olması gerektiğini  - Olgunlaşmanın aslında aşk olduğunu – incinmemek olduğunu – ruhumuzun da bir aklı ve kalbi olduğunu ve ancak ruhumuzla seversek sevmenin durmayacağını ve unutulmayacağını ve o kadar yalın , o kadar net  ve o kadar ruhunuzla anlatıyordunuz ki…. Ve her seferinde yeniliyordunuz bizden değil diye – Allah tan ve Hz Mevlana dan destek aldığınızı

 

Hz Mevlana nın 800.Doğum günü etkinliklerinde kentte asılı sözlerinden bir kaçını hep aklımda tuttuğumu söylemiştim. Onlardan ikincisi de “HZ. Mevlana nın Öldükten sonra bizim mezarımızı yeryüzünde aramayın. Bizim mezarımız ariflerin  gönüllerindendir”  sözüydü . Artık çok iyi biliyorum ve inanıyorum ki, gönüller birbirine bağlanıyor. Sevgiyi her an yaşayan, onun düşmanlarından kendini korumaya çalışan ruhlar yavaş yavaş birbirine bağlanıyor ve ararlında artık başka bir iletişim başlıyor. Sizi ve ruhunuzu çok sevdim -  Gönlünüzden Hz Allah ve Hz.Peygamberi ni , Hz. Mevlana yı ve Mesnevisini   bizim gönüllerimize taşımayı seçmiştiniz yol olarak. Yolunuza çıkmıştık bizde – o kadar güzel “ gel hadi katıl sen de bu yola” diyordunuz ki –o kadar yumuşak ve o kadar içten ki  insan koşarak geliyordu… Bizi sevgi yoluna Hz. Mevlana ya , onun ruhuna bağladığınız ve bunun için tüm gönlünüzü ve ruhunuzu bir köprü yaptığınız için size çok teşekkür borçluyuz. Ve o günkü konuşmadan sonra başka ruhlarıyla sevmek isteyenlerin de bizlere bağlandığını hissettim. Hz Mevlana dan bizler için seçtiğiniz son cümleleriniz  hiç aklımdan gitmiyor. Sanırım da hiç gitmeyecek. Allahtan dileğim orada hep kalması

 

 Şu neyin sesi âteştir; hava değildir.

Her kimde bu âteş yoksa, o kimse yok olsun. (1-9)

 

Şükür ki bugün o ateşin tüm hücrelerime yayılmaya başladığını hissediyorum, bu ateşi    bizimle tanıştırdığınız, paylaştığınız ve  yok olmaya yüz tutmuş bu kişiyi ısıttığınız için  çok teşekkür ederim. Önce Allah ın nasibiyle sizi tanıdık sonrasında gerçek aşkla tanıştık. Her şey vererek artarmış..Allah sevginizi, aşkınızı , çabanızı, ateşinizi arttırsın…

Anladım ki; istiyorsan eğer, aşk kaçınılmaz…

Sevgi ve dua ile… ( Göksel Şimşek)

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Sibel Yildirim
05 Ocak 2010 Salı 21:09
Gonuller bir olsun
Kalemine sağlık Göksel. Gönlünün ateşi belli ki çevreni de yakıyor. Ben dahi ısındım. Sağlıcakla, neşeyle, aşkla kalasınız.
88.239.199.142
sevil köse
21 Aralık 2009 Pazartesi 18:02
büyüyen ateş
AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR,sözüne yürekten kayılıyor,bu sözün önünde eğiliyorum.Her yıl aynı dili konuşmayanlar Hz Mevlanın doğum gününde bir araya geliyorlar,şimdi bende merak ettim,acaba paylaşmaya aynı duygularlamı geldiler,sevgi yoluna atılan adımlara hep aynımıdır,BİZİM MEZARIMIZ ARİFLERİN GÖNÜLLERİDİR,diyen Mevlana,doğum gününde arif olanları tek tek görmüşmüdür,hürrüyeti,kullluğa değişmeyen,ne olursan ol gel diyen,SEN NEYİ ARIYORSAN O SUN diyen Hz Mevlana ya gelenler,aynı duyguları paylaşmış olsunlar,her şey vererek artarmış,ALLAH YÜREGİMİZE DÜŞEN SEVGİYİ,VEREREK ARTIRSIN,Gönülde aşkı yakmak için bir kıvılcım yetermiş,yolun başında biri olarak,henüz bir kiprit kadar ateşim,büyümeliim diyerek yola çıktım,Allah dualarımı kabul etsin.Aynı duyguları paylaşanlar çoğaldıkça ATEŞTE BÜYÜYECEKTİR,gitikçe büyüyen bu sevgi ateşi hepimizi ısıtmaya yeter.
saygılarımla
85.110.28.250
hacer çoban
19 Aralık 2009 Cumartesi 19:00
Allah razı olsun
Eyvallah hocam...
193.255.251.10
Büşra Civil
15 Aralık 2009 Salı 10:51
:)
Hocam iç dünyanızı bu kadar net ve açıkça sergilemeniz gerçekten çok hoşuma giiti. Ve özelliklede öğrencilerinizin rahatça okuyacağı bir platformda. Daha önce nasıldınız bilmiyorum ama şu anda bizim gözümüzde özgüveni olan, öğrenciyi ders dışında gereksiz ve üstüne vazife olmayan şeylerde kasmayan bir havanız var. Mesnevi'yi sizde benim gördüğüm bir kaç yönde görebiliyoruz artık. İnşaallah biz öğrenciler içinde aynı şeyi söyleyebiliriz bir zaman sonra. Perşembe derste görüşene dek selam ve dua ile :)
85.110.85.109
firuze
14 Aralık 2009 Pazartesi 15:58
...
ismini yazamayan ve dolayısıyle ismiyle hitap edemeyeceğim arkadaşımız.bir önceki yorum yazan arkadaşımız duygularıma yeterince tercüman olmuş.bu yüzden daha fazla söze hacet görmüyorum.mevlana hazretleri yaşarken de ona da mesneviye de sizin gibi yaklaşanlar olmuş.ama sonuç ortada.size mevlanayı tanımaya çalışmanızı öneriyorum.
212.175.48.250
Sanem-i Mahlika
14 Aralık 2009 Pazartesi 02:42
"Canım bedenimde oldukça Kur’an’ın kölesiyim"
Mesnevi'nin Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerden ve Kütüb-i Sitte hadis-i şeriflerinden hareketle tevhit inancı(islamın esası)nı dile getirmek üzere yazıldığını sistematik ve dikkatli bir şekilde incelediğinizde görebilirsiniz. İnceleme öncesi ise Şems Hazretlerinin ve Mevlana Hazretlerinin hayatlarını hatta tanışmasını anlatan “Makalat” isimli eserin okunmasını tavsiye ederim. Mevlana hazretleri, Şems-i Tebrizi ile karşılaşıp ruhunda ilahi aşk fırtınaları kopmazdan önce uzun yıllar aldığı eğitimlerle islamî, insanî ve edebî bilimleri öğrenmiş ve bunları hakkıyla kavramıştır. Beyitlerindeki derin bilgi birikimi ve yoğunluğunu hissederseniz, onun olağanüstü bir dehaya sahip olduğunu görebilirsiniz. Elbette sevgi emek ister, yürek ister,çaba ister.. Ve bunu daha ilk başta Peygamber Efendimiz ve sonrasındaki İslam alimlerimiz yaşadılar. Mevlana hazretleri de..
Mevlana hazretleri Kur’an-ı Kerim’i tefsir eden bir müfessir, kelam ilmine vakıf alim kişiliği haricinde mistik hal sıfatı ile ela alınıp farklı anlayışlarla ele alınıp incelenmesi onu anlamamak adına bir engeldir.
Başka söze ne hacet. Mevlânâ da meşhur bir rubaisinde Kur’an ve sünnet ile arasındaki bağı şöyle dile getirir:
“Canım bedenimde oldukça Kur’an’ın kölesiyim. Tanrı’nın seçkin peygamberi Muhammed’in yolunun toprağıyım. Kim benden bundan başka bir söz naklederse, o sözden de bezmişim ben onu söyleyenden de.9”
85.103.250.226
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim