• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 13 °C
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al

Aşık mısın değil misin?

M. Faik Özdengül

İnsanın sorumluluklarından biri de kendi yüzüne tebessüm ettirmek. Yüz insanın gönlünden ayrı ya da uzak olmadığına göre gönlünü, kalbini de gülümseterek yüzünü gönlüne ayna yapmak.

Etrafımızda ne çok asık surat var. Gülümsemek neden zor?

Şundan dolayı. Gönül gülümsemiyor. İnsanımız kendini rahat ve güvenle ve sözlerle ifade edemiyor. Arasındaki bağ ne?

O da şu:

Kendini ifade etmeden duramaz insan. Eğer bunu sözleriyle yapacağı alan oluşturmazsanız başka yöntemlerle ifade edecektir. Etmek zorundadır. Kendisi bile farkında olmadan yapar bunu. Suratını asan insanların çoğu muhatabına asmaz. Zihnindeki bir sembolledir sorunu ve herkese bunu göstermeye çalışır.

Ta ki birisi fark edip neyin var diye sorar mı?

Nasıl sorsun, kim soracak, herkes aynı durumda. Herkes derdini anlayıp dinleyecek birisi arayışında. Bu yüzden sokaklar yüzlerle, vücutlarla, ellerle, kollarla kendini ifade eden insanlarla dolup taşıyor. Şiddete dek varan ifadeler.

O zaman yakınlarımızdan başlayarak. En yakınlarımızdan. Onların kendini ifade etmelerine imkan sağlayacak alanlar bırakmaya ne dersiniz? Bu da dinleyiciler olabilmeye bağlı.

Dinleyicilik olgunlaşmayla ilgili. Olgunluk kendini fark etmeye başladıktan sonra doğru argümanlarla bilerek ve isteyerek, çalışarak, uğraşarak, hedeflenerek ulaşılabilecek bir seviye.

Tebessüm eden insanlarla dolsun istiyoruz yaşadığımız dünya. Kahkahalarla kendini kaybeden hedonist bir anlayış değil önerdiğimiz. Yaşamın zorluklarının tabi ki farkındayız. Gülmelerin ağlamalarda gizli olduğunu da biliyoruz. Her şeye rağmen tebessüm etmek sözünü ettiğim. Yaşadıklarımızdan, problemlerimizden başkalarının sorumlu olması gerekmediğini idrak etmek aslında tam da söylemek istediğim. Kendi içimizde ve gönlümüzde yaşadığımız her neyse bunun faturasını sokaktaki herkese kesmenin olgunca olmadığını başta kendime olmak üzere sizlere de bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Olgunluk nasıl başlar?

İnkar etmeyi bırakarak.

Kendi gerçeğini inkar etmekten vazgeçerek. İçinde bulunduğun gerçeği yok sayma davranışından vazgeçerek. İnkar bırakılırsa kusurlar kabullenilir ve suçlamalardan da vazgeçilir.

Neden tebessüm etsin ki sıkıntılı birisi?

Eder.

İçine dert olan şeyi yapan, meydana getiren sevgilisi ise eder.

Öyle bir sevgili ki daha düşünürken bile gülümser aşıklar.

Sevgili kapris yapınca gülümser. Yapmasa daha mı iyi? O zaman bir başkasına yapar. O zaman da onun sevgilisi olur. Sevgilinin sevme biçimine kim ne der ki? Sen seviyor musun sevmiyor musun? Aşık mısın değil misin ondan haber ver. Aşık surat mı asarmış. Zil takıp oynar sevgili onunla uğraşınca. Aşık dayanır. Bekler. Sabreder.

Artık öyle bir hale gelir ki: gülümser. Sadece gülümser.

Böyle bir sevgili var mı?

Yok mu?

 

Tedbirini terkeyle takdir hüda'nındır
Sen yoksun o benlikler hep vehm ü gümanındır
Birden bire bul aşkı bu tuhfe bulanındır
Devran olalı devran erbab-ı safanındır
Aşıkta keder neyler gam halkı cihanındır
Koyma kadehi elden söz pir-i muganındır

 

Ey dil sen o dildara layık mı değilsin ya
Da'va-yı mahabete sadık mı değilsin ya
Özrü nedir Azra'nın Vamık mı değilsin ya
Bu gam ne gezer sende aşık mı değilsin ya
Aşıkta keder neyler gam halkı cihanındır
Koyma kadehi elden söz pir-i muganındır(Şeyh Galip)

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Sanem-i Mahlika
08 Kasım 2010 Pazartesi 19:27
hadi durma gülümse
Okurken gülümsedim.. Efendimiz aklıma geldi.. Daima tebessüm halinde idi SAV.
Bu halde tebessüm olgunlukla ilintili sanki..
Sorunun vardır, ağlamak istersin, geri çekilirsin bakarsın olaya.. daha da kötüsü olabilirdi hem olsa ne yazar, ölüme ne kaldı ki.. daha kötüsü bu dünyadaki ömrün bitimi olmalı..
çile.. katlanmak.. çok zor..ama sıkıntıda dua etmek, içhuzur bulmak, şimdi canın çok yanıyor ama bu çok kıymetli vakit, bil kıymetini bu vaktin diyebilmek.. buna mı üzülüyorsun ey nefis diyebilmek ve gülümsemek hatta ağlarken bile..
çok zor ama çok leziz..
yüzünüzden tebessüm eksik olmasın..
95.14.95.238
sevil köse
21 Ekim 2010 Perşembe 12:24
sakın gülme
sokağa çıkarken yüzünü as,sakın gülme,diye tembihleyip duran bir annenin evladı olarak,gülmenin gizli,ağlamanın gizli olması gerketiğini öğrendik.Neden sonra aslında bu olmadığını öğrendiğimizde artık çok geçti.Uzmanlara göre asık bir surata dönüşmek için milyonlarca kası kullanmamız gerekirken,gülmek için çok az kas gücü kullanıyormuşuz,üstelikte güne yayılan pozitif elektirikte hediyesi.Sevmeyi öğrenen insanla,ata tembihi arasına sıkışmış insanlarız,buna rağmen gülümsemeye çalıştığımız bir gerçek.Gülen,gülümseyen bir yüz,kalbin aynasıdır,ayna aşka bakar,aşkı görür,görmelidir.Gülmek ağlamaya yatmış bir gecenin düşüdür,düşlerin aşka dönüşmesi ve yüzümüze yansıması dileklerinde bulunalım diyorum.
pozitif katkınıza teşekkür ediyorum.
saygılar.
85.110.146.226
gülümseyen
20 Ekim 2010 Çarşamba 14:03
el cevap
el cevap "la"
88.255.225.19
alanlı
20 Ekim 2010 Çarşamba 11:23
hareket alanı
sayın hocam(se.k.gibi başladık)anlayabildiğim kadarı ile çevremizdekilere kendilerini ifade etmelerine imkan vermemizi sağlamamızı istiyorsunuz.bu günluk yaşamda sözde gayet kolay iş stresi ve çalısanların iş proğram yükleri de göz önüne alınırsa bu dediğinizi yapabilmek oldukça güç. peki siz bunu yapabiliyormusunuz?
78.169.23.190
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim