• BIST 93.003
  • Altın 188,945
  • Dolar 4,8206
  • Euro 5,5954
  • Konya 19 °C
  • Bakan soylu açıkladı: Yıl sonuna kadar 25 bin polis adayı alınacak
  • Adaya barış getiren unutulmaz harekatın 44. yıl dönümü
  • Kılıçdaroğlu bunu yaparsa kimse önünde duramaz
  • Bakan soylu açıkladı: Yıl sonuna kadar 25 bin polis adayı alınacak
  • Adaya barış getiren unutulmaz harekatın 44. yıl dönümü
  • Kılıçdaroğlu bunu yaparsa kimse önünde duramaz

Arslan: Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz VİDEO HABER

Arslan: Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz VİDEO HABER
Hak-İş Genel Başkanı Arslan "Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Hak-İş Konfederasyonu öncülüğünde Erzurum'da İstasyon Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte konuşma yaptı.

Tarih boyunca bünyesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Doğu Anadolu’nun incisi Erzurum'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Arslan, tüm Türkiye'de işçiler ve millet olarak meydanlarda bulunduklarını ifade etti.

Arslan, şöyle konuştu:

"Pasinler Savaşı'ndan bu yana yaklaşık bin yıldır Türk-İslam medeniyetinin yaşandığı ve yaşatıldığı Erzurum topraklarındayız. Biz biliyoruz ki Erzurum'un soğuğu üşütse de Erzurumluların hoşgörüsü, samimiyeti ısıtır bizi. Hak-İş olarak bugün yalnızca Erzurum'da değil tüm Türkiye'de ve 1 Mayıs'lara adını veren Chicago'da Haymarket'teyiz. Bütün renkleriyle, sesleriyle alanları dolduran, hakkını arayan, hakkına sahip çıkan, insanlık onurunun yiğit ve saygın temsilcileri, sizleri Hak-İş adına sevgi ve saygıyla bir kez daha selamlıyorum. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nüzü bütün kalbimle kutluyorum."

Arslan, evine ekmek götürebilmek için en ağır şartlarda çalışırken hayatlarının baharında iş kazalarında hayatını kaybeden emekçilere rahmet diledi.

Tüm dünya emekçilerinin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Arslan, "Erzurum'dan, 1 Mayıs alanından, Konya'dan İstanbul'a, Samsun'dan Ankara'ya, Eskişehir'e, Şırnak'tan Edirne'ye, Van'dan Kütahya'ya, ülkemin tüm emekçilerini selamlıyorum. Mısır’da, Filistin’de, Suriye’de, İdlib'de, Orta Afrika'da, Arakan'da emperyalist güçlerin saldırıları altında yaşam mücadelesi veren her türlü zulme direnen mazlumları Erzurum'dan 1 Mayıs alanından selamlıyorum." ifadesini kullandı.

"Pensilvanya'daki hainin alçak planı suya düştü"

Halkın 15 Temmuz gecesi her karış toprağı aziz şehitlerin kanlarıyla sulanmış vatana ve milli iradeye darbe yapmak isteyenlerin karşısına dikildiğini söyleyen Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"FETÖ'cü hainler başlarına halkın balyozunu yedi. Pensilvanya'daki o hainin alçakça planları vatanını seven bu halk sayesinde suya düştü. O gece biz de Hak-İş olarak meydanlara indik ve Hak-İş mensubu olan Celalettin İbiş, Ali Karslı, Ahmet Özsoy’u, Hakan Gülşen’i şehit verdik. 15 Temmuz'daki Türkiye'yi işgal ve hain darbe girişimine karşı hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Hak-İş olarak, Türkiye'nin devletiyle, milletiyle tüm kurumlarıyla terörle mücadele konusunda daha aktif ve daha etkin olmasını istiyoruz. Ülkemiz üzerine oynanan siyasi oyunlara, kaos oluşturma çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere ve bütün darbe girişimlerine karşı milletimizle tam bir dayanışma içinde olacağımıza bu meydandan bütün dünyaya bütün gücümüzle bir kez daha haykırıyoruz."

Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz"

Hak-İş olarak uyum yasalarının daha demokratik bir Türkiye için en geniş diyalogla hazırlanarak hızla hayata geçirilmesini istediklerini aktaran Arslan, şöyle konuştu:

"Milletimiz 16 Nisan’da 'evet' diyerek geleceğimiz için yeni bir milat oluşturmuştur. Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenleri olarak pek çok sorunumuz var. Bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Taşeron işçilerin taleplerini duyun, anlayın ve gereğini yapın diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün. Erzurum'dan, örgütsüz, sendikasız, sahipsiz olan tüm kardeşlerimize de 'Ne olursan ol yine gel; örgütlü, sendikalı, güçlü ol' diyorum. Emeğin ve emekçilerin önündeki bütün engellerin kalkmasını, örgütlenmenin önünün bir an önce açılmasını istiyoruz."

Arslan, konuşmasının ardından katılımcılara karanfil dağıtıp barışın simgesi güvercin uçurdu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Erzurumspor Kulüp Başkanı Ali Demirhan, Arslan'a, Erzurum ekibinin taraftar atkısını ve üzerinde ismi yazan takım formasını hediye etti.

"Bu ülkede huzurun bozulmasına, istikrarın zedelenmesine fırsat vermeyeceğiz"

Bu arada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, etkinlikte yaptığı konuşmada, işçilerin emeğini alın teriyle kazanırken ülkenin ihtiyacı olduğunda her zaman doğrunun, hakkın ve adaletin yanında durduğunu vurgulayarak, işçilerin "Teröre hayır, kardeşliğe evet ve taşerona kadro" dediklerine dikkati çekti. Akdağ, "Mesajlarınız alınmıştır. Bugün Bakanlar Kurulu var. Sayın Başbakanımız akşam Bakanlar Kurulunu topluyor. Ben Erzurum'dan aldığımız mesajı, akşam Bakanlar Kuruluna ve Başbakanımıza götüreceğim. Ne zaman ihtiyaç olduysa, sizler bu milletin şerefli evlatları, işçiler, işçi aileleri olarak hep bulunması gereken yerde bulundunuz. 15 Temmuz'da tankların önüne yatan, ağır silahların önüne çıkan sizlerdiniz. 15 Temmuz'da bu memleketin, ülkenin kendini kaymak tabakası kabul edenleri o tankları alkışlarken, sizler o tankların önüne yatanlardınız." ifadelerini kullandı.

İşçilerin meydanlarda bir kaz daha "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" diye haykırdığına işaret eden Akdağ, işçi, esnaf, memur, çalışan ve çalışmayanın birlikte omuz omuza durduğu sürece evlerine giren gelirin de artacağını anlattı.

İşçilerin helalinden çoluk ve çocuğunun nafakasını kazanan muhteşem insanlar olduğunu dile getiren Akdağ, "Hükümet olarak 1 Mayısları fırsat bilerek sizlerin imkanlarınızı arttırmak, hayatınızı kolaylaştırmak bizim vazifemizdir. Memleketimizde istikrar olmasın isteyenler var. Bu güzel memleketimizde huzur bozulsun isteyenler var. Biz Erzurum'dan hep beraber işçilerimizle 1 Mayıs işçi bayramında tüm Türkiye'ye hep bir ağızdan haykırıyoruz: Bu ülkede huzurun bozulmasına, istikrarın zedelenmesine fırsat vermeyeceğiz." diye konuştu.

Akdağ, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen derin güçlerin olduğunu ifade ederek, güçlenen Türkiye'yle beraber ülke işçisinin, memurunun ve esnafının da güçleneceğini vurguladı.

"1 Mayıs" bildirisi

Öte yandan, Hak-İş Konfederasyonunca yayınlanan bildiride, şu talepler dile getirildi:

"Hak-İş olarak, 1 Mayıs kutlamalarında, taşeron işçilerine kadro istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün istiyoruz. Yürütülmekte olan kamu sözleşmelerinin hızla, sosyal diyalogla ve taleplerimizin doğrultusunda sonuçlanmasını istiyoruz. Teröre hayır, kardeşliğe evet diyoruz. Referandum sonrası uyum yasalarının daha demokratik bir Türkiye için en geniş diyalogla hazırlanarak hızla hayata geçirilmesini istiyoruz. 16 Nisan'da, oylanan 18 maddelik anayasa değişikliğinin, Türkiye'nin demokratik geleceği için yeni bir milat oluşturduğunu biliyor ve önemsiyoruz. Bizler, haklarımız, özgürlüklerimiz, demokrasi için, adil bir dünya düzeninin temeli olacak özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik yeni Türkiye için, insanca hayat için birlikteyiz. Daha özgür, daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye için alanlardayız. Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hakim kılınması için alanlardayız."

Ülkenin birlik ve bütünlüğünü hedef alan her türlü terör saldırısının kınandığı bildiride, "Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuz için buradayız.Türkiye, tarihte eşi benzeri olmayan hain bir 15 Temmuz'u yaşamıştır. Türkiye'nin devleti, milleti ve kurumlarıyla bir bütün halinde, terörle mücadele konusunda daha aktif ve etkin çalışmaları hayata geçireceğine olan inancımızı vurgulamak için Erzurum'dayız. Ülkemiz üzerine oynanan siyasi oyunlara, kaos oluşturma çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere ve bütün darbe girişimlerine karşı olduğumuz için alanlardayız." denildi.

Terörle mücadelenin önemine işaret edilen bildiri, şu ifadelerle tamamlandı:

"FETÖ, PKK, DEAŞ, YPG, DHKP-C ve diğerleri hepsi terör örgütüdür; ülkemizin ve dünyanın bunlarla etkin mücadele etmesi çağrısı için alanlardayız. Türkiye'nin içeride ve sınırlarının ötesinde her türlü teröre karşı mücadelesini desteklemek için alanlardayız. Hükümetin kurduğu Hak İhlalleri ve Mağduriyetleri Araştırma Komisyonunun çalışmalarını önemsiyoruz, etkin ve hızlı sonuçlar üretmesini istiyoruz. Bu çalışmaların Olağanüstü Hal'in (OHAL) tekrar tekrar uzatılması nedenlerinin hızla ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasını istiyoruz. Herkesin barış ve istikrar içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim