• BIST 79.268
  • Altın 126,113
  • Dolar 3,0791
  • Euro 3,3637
  • Konya 11 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • Taşgetiren Gülen'i bombalamaya devam etti!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • Taşgetiren Gülen'i bombalamaya devam etti!

“ARAŞTIRMACI YAZAR DOÇ DR” HASAN ÖZÖNDER

Hasan Özönder

“ARAŞTIRMACI YAZAR DOÇ DR” HASAN ÖZÖNDER

 

Evvel yok idi iş bu âdet yeni çıktı. Son yıllarda bazı yazışmalarda ve basın organlarımızda görülen bir ifade tarzı şu: “Araştırtmacı Yazar Doç. Dr.”, hatta  “Araştırmacı Yazar Prof. Dr…” .

Bence yanlış, gereksiz ve daha uygun olan bir ifadeyle muhakkak değişmesi gereken bir tavsif ve tanıtım şekli. İşin tuhafı,  bu tarz sunuş, ciddî ve resmî kurum ve kuruluşların kullandığı ifade tarzı arasına da girmeye başladı. Son aylarda gelen resmî yazılardaki hitap ve tavsifte bile kullanılmaya başlanılmış olması, dikkati çeken bir ifade kirliliği. Hatta yazara, ilim adamına bir bakıma hakaret olarak bile algılanılabilir.

Neden mi? Arzedeyim efendim; Araştrımasız yazar, akademisyen olunur mu?

Bakınız, cümleyi sonundan ele alalım: “Doç. Dr.” veya hatta  “Prof. Dr.”  Gerçek bir ilim adamı olmanın ne kadar zor olduğunu bilenler daha iyi takdir ederler.  Yıllarca süren dil ve bilim çalışmaları. Arşiv, kütüphane, koleksiyon taramaları..Yurtiçinde ve yurtdışında  nice   imkânsızlıklara, zorluk  ve mahrumiyetliklere göğüs gerip, dirsek çürütülüp,göz nuru dökülerek, günler-geceler boyunca devam ettirilen araştırmalarla hazırlanılan tezler.. Nice imtihanlar, muhasebeler, mülâkatlar.. İşler ters gitmeyecek, bir aksilik çıkmayacak olursa ancak yıllarca sonra  kazanılan  “akademik unvanlar.”.. Samimiyetime bağışlayın, lâtife olarak söylüyorum;  Türkiye’de akademik kariyer elde etmek, sabırlarına hayret edip, hayran kaldığımız Mevlevî dervişlerinin “çile” olarak yerine getirmekle mükellef oldukları dergâh hizmetlerini ifa etmelerinden çok daha zordur. Dervişlerin, murada ermek için yerine getirecekleri çile müddeti, 1001 gün, yani şöyle böyle üç yıldır. Bir master talebesinin, muradına erip, “Prof. Dr.” olması için geçecek zaman ise bir aksaklık çıkmayacak olursa, en az on beş yıldır. Şimdi, ömrünün en güzel yıllarını, hayatının en renkli dönemini bu uğurda geçirmiş başarılı bir akademisyeni tanıtırken, başına  “yazar” ,hem de “araştırmacı yazar” vasfını koymanın anlamı ne? Bu, ona hakaret derecesine varabilecek tahfif değil de nedir?  Allah aşkına söyler misiniz? Böyle bir tavsife ihtiyaç duyulduğuna göre , “yazar” olmanın acaba ayrı bir tanımı mı var? diyerek, Türk Dil Kurumu’nun emektar Türkçe sözlüğüne baktım; “Gazete ve dergilere yazı yazan kimse, muharrir” den başka bir şey demiyor. Kısacası, “yazar”, “yazan kimse” demek. Şimdi,“Yazar “olmayan kaç tane akademisyen tanıyorsunuz. Bir “Doç. Dr.” veya “Prof. Dr.” un yazar olmadığını ne biliyorsunuz ve nasıl söyleyebiliyorsunuz? Araştırma yapmadan ve bulduklarını yazmadan ilim adamı olunur mu?                                             

Malum, “Dr.” olmak için uzun yıllar sürecek araştırmalar yapmak, sonunda  “tez” yazmak gerekir. “Yrd. Doç.”, “Doç. Dr.” olmak için  , “araştırmacılık” vasfın kazanmış, bilimsel araştırma metotlarını benimsemiş ve yazılarında uygulamış insan niteliğine haiz kişi olarak kabul edilip, yazıp yayınladığınız onca tebliğ ve makalelerinizi başvuru dosyanıza koyup dekanlığa sunmak mecburiyetindesiniz. “Prof. Dr.” luk payesini almak için de, yurtdışında da başvurulmuş kaynak olarak gösterilmiş olması gereken o güne kadar yayınladığınız makalelerinizi, tebliğlerinizi, kitaplarınızı teslim etmeniz  gerekli. Akademisyen olarak ilmî toplantılara davet edilebilmeniz için, sahasında tanınmış bir şahsiyet; bunun için de, değerli eserler vermiş kişi olmanız lâzım. Şimdi, bunca formaliteyi, prosedürü hakkıyla yerine getirmiş bir akademisyeni, ayrıca bir de “yazar” hem de “araştırmacı yazar” olarak tavsif ihtiyacı, onu taltif mi, yoksa tahfif mi olur? İfadedeki “Yazar”dan bir önceki kelime de, “Araştırmacı”..Allah aşkına söyleyin, araştırmadan yazılır mı ? “Araştırmacı” olunmadan “yazar” olunur mu? Araştırmacı olmayan yazar okunur mu, değer verilir mi? Öyle ise, bu da vazgeçilmesi gereken zait bir ifadedir. Burada, “Efendim biz ne yazarlar biliyoruz ki, araştırmacılığın a’sından bile haberi ve nasibi yok. Bu gibileri, diğerlerinden ayırt etmek için böyle bir tanıtıma ihtiyaç duyuyoruz.”diyenler çıkabilir. Ama,yine de haklı görülemeyecekleri  kanaatindeyimdir..Eski tabirle “Bâtıl,mâkusun-aleyh olamaz” Yani, nezih, güzel, doğru olmayan şeyler bizim için ölçü olamaz, kıyas  noktası yapılamaz. Binaenaleyh,  kitap yüzü görmeyen, kütüphane yolunu bilmeyen sözde yazarların gülünç ifadelerine, incir çekirdeğini doldurmayan yazılarına bakarak, onlardan ayırt etmek için akademisyenlerin başına böyle bir tanım getirip, ifade tarzı kullanmak şık düşmeyecektir. Böyle bir zait tavsif, etik de değildir. En iyisi akademisyeni, bu tür zait vasıflardan kurtararak, yalın haliyle ve kariyeriyle ve tertemiz akademik unvanıyla anmak maksada en uygun ifade şeklidir.  Diğerlerini de çok gerekiyorsa, tabiri caiz ise, “Araştırmasız” ve “yazacak”  şeklinde tanıtmak belki düşünülebilir, maksada uygun düşebilir diyorum. Elhasılı, şu mübarek günler  hürmetine dua edelim de Allah, o tür yazarlara, kitap yârânı ve  belge dostu, bilimsel araştırma metotlarını kavramış  “araştırmacı” olma  zevk, güç, idrak ve şuurunu çok görmeye ..

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim