• BIST 82.828
  • Altın 147,822
  • Dolar 3,8219
  • Euro 4,0676
  • Konya -1 °C
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun

Anayasayı kim için değiştirelim?

Ufuk Karadavut

Bazı tartışmalar ya hiç bitmiyor ya da bitmesi, istenmiyor. Sürekli olarak gündemde kalması için özel gayret sarf ediliyor. Anayasa değişikliği de bunlardan birisi. Canı sıkılan anayasa değişmeli diyor. Nasıl ve neresi değişmeli deyince de ya susuyor ya da ne hikmetse bölücülere yarayacak şekilde konuşmalar ve değerlendirmeler yapılıyor. Anayasa zaten yıllardan beri değiştiriliyor. Adeta yamalı bohçaya döndü. Ama hala değişsin deniyor. Aslında değişsin diyenlerin asıl düşünceleri anayasanın ilk dört maddesin de kilitlenmiş durumda. Yani bu ilk dört madde değişirse mesele kendiliğinden çözülür havasındadırlar. Bu tür bir değişikliği yetkili kişilerin ağzından duymak ise daha vahimdir. Nedir bunlar isterseniz bir hatırlayalım. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasından olduğu gibi aldım.

I.  Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II.  Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III.  Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV.  Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

İşte değiştirilmek istenen ve bir kısım insanı rahatsız eden kanunlar bunlar. Türkiye’nin bir cumhuriyet olması, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olması, dilinin Türkçe olması, ayyıldızlı bayrağı, istiklal marşı ve başkentin Ankara olması neden bazı insanları rahatsız eder. Anayasanın bütün maddeleri değişse bile bu maddelerin değişmemesi gerektiği aklı başında her insanın kabul etmesi gerekirken, neden buna karşı çıkılıyor. Devletin temel kuralları vardır. Bu kurallar ile yaşamını sürdürür. Kurallar yoksa devletten söz etmek mümkün değildir. Bu devlet Afrika’da bulunan bir kabile devleti değildir.

 

Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranlar bu ülkenin binlerce yıllık devlet geleneğinin vermiş olduğu inanç ve bilgi ile bunu gerçekleştirmişlerdir. İsteselerdi İngiliz ya da Alman esaretini seçebilirlerdi. Ama seçmediler. Seçemezlerdi. ‘Damarlarındaki asil kan’ buna izin vermezdi.

 

Mesela Anayasanın 5. Maddesi derki,

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.”

 

Söyler misiniz bu madde kimi ve ne için rahatsız ediyor. Bu madde içinde milletin aleyhine bir şey var mı? Bunun gibi çok madde var. Yanlış yorumlanabilecek ve devletin temel felsefesine aykırı olmayan bazı değişikler yapılabilir ve gerekiyorsa yapılmalıdır. Türk Milleti için gerekiyorsa bazı maddeleri değiştirelim. Ama lütfen bu devletin temel dinamikleri konusunda biraz hassas olalım. Bu tür konuşmaları yapanların veya öneride bulunanların Türkiye dışında gidecek yerleri eminim vardır. Ama bizim gidecek yerimiz yok. Lütfen biraz saygı…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim