• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -1 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Ana Muhalefet Mahkemesi

Ufuk Karadavut

Bu tabir benim değil. Sayın Başbakanımızın Anayasa Mahkemesine vermiş olduğu isimdir. Bu ismi vermesinin sebebi ise çıkarılmak istenen yasaların bu mahkeme tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile reddedilmiş olmasıdır. Herkes anayasa mahkemesine bu maddeleri reddettiği için iktidar partisinin yönlendirmesine göre bağırıp çağırıyor. Ama bunların neden reddedildiğini sorarsanız Mahkemenin iktidar karşıtı olduğu için bunu yaptığını söylüyorlar. Büyükleri böyle söylediği için onlarda böyle düşünüyorlar. Aşırı bir cemaatleşme ve tarikatlaşma kültürünün hâkim olmaya başladığı ülkemizde okumaktan ziyade dinlemek önemli olduğundan insanlar dinlemeyi yeterli görüyorlar. ‘Ağabey’lerin ya da ‘Ablaların’ söyledikleri her şeyin üzerinde olduğu için okumaya veya başkasını dinlemeye gerek kalmıyor. Aynı kültür nedeniyle insanlar olayı araştırmak ihtiyacı duymuyor. ‘Büyüklerimiz en iyisini bilir’ zihniyeti iliklerimize kadar işletilmiş durumda olduğundan bu artık normalleşti. Aslında ılımlı İslam projenin bir adımı ama neyse biz konumuza geçelim.

Anayasa Mahkemesi’nin temel görevi, yasama organının kimi işlemlerinin Anayasa’ya uygunluğunu denetlemektir. 1982 Anayasası’nın 148. maddesine göre, “Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler”. Ayrıca Anayasa Mahkemesi, Anayasa değişikliklerinde Anayasa’da belirtilen biçim kurallarına uyulup uyulmadığı bakımından da denetim yapar. Başka bir deyişle, Anayasa değişikliklerini öz bakımından denetleyemez. Anayasa değişikliği konusunda iptal kararı verebilmek için üçte iki oyçokluğu gereklidir (Madde 148 ve 149). Anayasa Mahkemesinin kararı iptal edeceğini bilerek özellikle bu yönde yasa çıkarırsanız yasa elbette reddedilir. Bu bana göre bilinçli bir şekilde yapılıyor. Bundan sonra da mahkemenin adı değiştiriliyor. Anayasaya aykırı madde yapılmazsa mahkemede iptal etmez. Bu gayet açık ve basit bir gerçektir. Ama bazen ne oluyorsa reddedilmemesi gereken ya da ret bekleyen konularda tam tersi işlemler oluyor. Bu durumda işler karışıyor. Acaba neler oluyor diye kafalar karışmaya başlıyor. İktidar partisi de Anayasa Mahkemesine yüklendikçe yükleniyor.

Anayasa Mahkemesinin kararları incelendiğinde alınan her kararın iktidar partisinin işine yaradığı söylenebilir. Aslında gözlerden kaçan ya da kaçırılan asıl mesele burada. Önemli konularda iktidar partisinin lehine karar verilirken basit konularda iktidarın karşısındaymışçasına karalar alınıyor. İnsan ister istemez şüpheleniyor. Yukarıda neler oluyor diye. Gerçekten neler oluyor birilerinin açıklaması gereklidir.

Mahkeme geçen hafta içinde aldığı karar tamamen iktidar partisinin istediği bir sonuçtur. Kimse kimseyi kandırmasın. Önemli bir konuydu ve diğer önemli konularda olduğu gibi mahkeme iktidarın yanında yer aldı. Ancak yaptığı düzenlemeler ise yine iktidar tarafından eleştirilsin ve haklı çıkarılsın görüntüsü verdi. Anayasal olarak içeriğine girmememsi gerekirken girdi. İlgisiz birkaç değişiklik yaptı. Yapılan değişikliklerden daha önemlileri varken bunlara hiç bakılmadı. Bakması gereken önemli konu anayasanın ilk dört maddesine göre bir olumsuzluk var mı yok mu? Bunun dışında herhangi bir şeye bakmaması gerekirdi. Ama baktı ve kararını verdi.

Sonuç olarak, Anayasa Mahkemesinin daha önceki verdiği kararları da dikkatle inceleyerek şunu ifade edebiliriz ki, verilen bütün kararlar aslında iktidar partisini desteklemektedir. Parti kapatma zamanında hatırlarsanız 11 üyenin 10’u bu parti ‘irticanın merkezi olmuştur’ şeklinde karar almasına rağmen partiyi kapatmamışlardır. Kapatılmalıydı demiyorum. Bana göre de kapatılmaması gereklidir. Ama alınan kararın ilginçliğini ve garipliğini ifade etmek istiyorum. Geçen hafta aldığı kararda buna benzer bir şekilde gerçekleşmiştir. Bilindiği gibi bu ülkede gizli iktidar yanlıları var. Konuşmaları ve yaptıkları iktidar karşıtı olsa bile yaptıkları sonuç olarak iktidara artı olarak kaydediliyor. Bu nedenle alınan kararın bu açıdan değerlendirilmesinin farklı bir bakış açısı getireceğini düşünüyorum. Bu konu daha geniş bir şekilde tartışılmalıdır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim