• BIST 79.933
  • Altın 124,975
  • Dolar 3,0788
  • Euro 3,3512
  • Konya 18 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Alnımız lekeli!

M. Faik Özdengül

O gün bütün yüzler, diri ve tüm varlıkları gözetip yöneten Allah'ın karşısında öne eğiktir. Sırtında zulüm yükü taşıyanlar perişan olmuşlardır. (Taha. 111)

İskenderun ve Uluslar arası sularda hem Türkiye’ye hem insanlığa son derece menfur bir saldırıyla Pazartesi sabahına uyandık.

Beklenmedik bir şey değildi. Fakat yine de acaba mı dedik? İyi olmasını umduk. Her gün her sabah iyi şeyler duymak iyi şeyler konuşmak için uyanıyoruz. Bu bizim hayatla ilgili kendimizi kandırmacamızdan ibaret. Kutsal metinleri, eskilere ait hikayeleri okurken çoğu zaman bunların bir daha olmayacağını umarak okuruz hep. Onlar eskilere ait hikayeler ve masallardan ibaretmiş gibi gelir. “Sizden öncekilerin başına gelenler sizlerin de başına gelmeden cennete girebileceğinizi mi sanıyorsunuz?” ilahi hitabını her duyduğumda hem ürker hem de merak ederim. Bu yaşam, hepimizin yaşamı, iyiler ve kötülerin savaşı olacak. Artık bunu kanıksamalıyız.

İstesek de istemesek de ya zalimin ya mazlumun, ya iyinin ya kötünün yanında olacağız. Safımızı belirlemek zorundayız.

Artık yaşımız büyüdü. Yaşamın örgü ören teyzeler, gazete okuyan babalar, masal anlatan ninelerden oluşan ilkokul kitap resimlerinden ibaret olmadığını öğrenmemiz için daha neyi duymaya, neyi bilmeye ve görmeye ihtiyacımız var?

Adının İsrail olması, PKK olması, başka bir terör örgütü, gurup, kişi ne fark eder? Ya da bir mahalle çetesi yapılan her zulüm sırtlarına bir yük olarak yüklenecek ve günü gelince başlarını önlerine eğdirecektir. Bu muhakkaktır.

Şimdi TV lerde konuşulanları dinliyorum bir yandan da. Konuşulanlara bakınca nasıl içeriden de kuşatıldığımızı üzülerek görüyorum. Tarihin her döneminde zalimler yandaşlarıyla yapabilirler zulümlerini. Feraset sahibi olmayanlar ve yandaşlar zalimin de haklı olduğuna dair söylemler irad ediyorlar şimdi. İsimleri bizden zalimler bunlar.

Yine bu yüzden dolayı da uyarıldık daha önce:  Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın. (Hucurât Sûresi. 6)

Acımız gerçekten de büyük. Etrafımızda tüm bunlar olup biterken enerjimizi nelerle harcayacağız? Komşularımızla, ailemizle, kardeşlerimizle, falan ya da filan gurup, parti…çatışmaya, çekişmeye devam mı edeceğiz?

Kürt kardeşlerime de çağrım olacak, İskenderun ve benzeri olaylardaki ilintiyi gözden kaçırmasınlar. Kendi aramızdaki sorunları çözmenin yol ve yöntemlerini eğer beraber bulamazsak bunu bedelini birlikte öderiz. Zalim İsrail yandaşlarına da sözüm var. Gülünç duruma düşüyorsunuz. Bu zulmün altında siz de kalacaksınız bundan emin olun. Zulüm sizin de başınızı önünüze eğdirecek. Zalimler şimdi beni duymazlar. Ama yine de söyleyim: kazdığınız kuyuda boğulacaksınız. Sizden öncekiler gibi.

O gemilerde kahramanca yol alan tüm insanlar aslında insanlığı kurtarıyorlar ve yüzümüzdeki kara lekeyi temizliyorlardı.

 Hem Gazze’de hem de dünyanın tüm karanlık köşelerinde insanlar zulüm gördüğü sürece kirliyiz. Alınlarımız lekeli.

Şimdi Gazze gemisinden kurtulan bir arkadaşı dinledim, yeni gelmiş havalimanına. Keşke şehit olanlardan olsaydım dedi.

Eğer bu lekeyi kendi kendimize temizleyemezsek zalimin de mazlumun da yaratıcısı kendi yöntemiyle temizleyecektir bundan eminim. Korkum asla zulmedilmeyecek olan günde,alnı lekeli olarak, başı önde hesaba çekilmek.

Vakit geçirmeden tarafımızı seçelim.

Allah’ım sen gülleri ve sessiz harfleri koru.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sevil köse
02 Haziran 2010 Çarşamba 12:14
diren yüreğim
Amin,diyerek başlayayım.Sizinde dediğiniz gibi dört bir yandan kuşatıldık,bizi ortadoğunun kalesi olarak görenler için en kısa yoldan parçalanmamız,bölünmemiz gerekiyor,bunun içinde en kolay yolu seçip,kürt kardeşlerimizle ayrıştırma yolunu seçtiler,Amerika İsrail kankasına destek çıkıyor,SEN VUR BİZ KIZIYORMUŞ GİBİ YAPALIM,diyor,Obama G8 zirvesinde bu konuyu masaya yatıracakmış,kendi kafasına göre İran nın düellosunu hazırlıyor,Birleşmiş milletler,masum insanlar öldürüldükten sonra birleşiyor,Nato her yerde aynı düdüğü çaldığı için,savaşmı var barışmı var anlayamıyoruz.Başkalarının kurtuluşunu sağlayamadan kendi kuruşuluşumuzu sağlayamayız.Zulim var oldukça,direnen her yürek Filistin halkının yanında olacaktır,olmalıyız.En büyük güç biziz diyen siyonistlerin gözden kaçırdığıı bir şey var,İSRAİL EN BÜYÜK BİZİZ DİYOR,BİZ EN BÜYÜK ALLAH DİYORUZ,en büyük olanın karşısına yüzümüzün akıyla çıkabilmek için,mazlumun yanında olarak,alnımızın lekesini yıkalamlıyız.İsrail işgal ettiği kara sularında masum insanları öldürürken,içerdeki maşalar askerimi öldürüyor,makaranın ipinin ucundan bir tutarsanız,ipi sardıkça,en sonda Amerikanın ortadoğu planına ulaşırsınız.Hadi benim güzel Türkiyem,diren ve göster kendini,biz SARDALYA DEĞİL,YUNUS BALIĞIYIZ,bir şekilde ulaştık kara çocuğun fosfor bombalarından yanan yüzüne,yüreklerimiz seninle Filistin yalnız değilsin.İnanmayanlar için günah nedirki,kan dökerek çoğalmaz toprakları,ÇOĞALAN GÜNAĞLARINDA BOĞULSUNLAR.Gazzenin hiç bir şeye ihtiyacı yoktur diyen,bütün kapıları kapatan,masum savaş çocuklarını çaresiz,deftersiz,kalemsiz,ilaçsız bırakan,İsraile,Mısıra,Amerikan kovboylarına,masa bşalarında atılan nutuklara karşı,Amentü gönderiyorum.Allahım sen herşeye kadirsin.
amin.
88.226.49.135
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim