• BIST 83.105
 • Altın 146,901
 • Dolar 3,7669
 • Euro 4,0418
 • Konya -4 °C
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi

Akil İnsana Olan İhtiyaç

Ufuk Karadavut
Türkler yüzyıllarca yaşadıkları alanlarda varlıklarını bilge kişilere borçludurlar. Bilge kişiler sayesinde yükselmişler, itibar görmüşler ve daime güçlü kalmayı başarmışlardır. Hatta Oğuz Han yanıp yıkılmış, perişan olmuş insanları görünce şaşkınca bakar ve baş danışıcısı’na nedenini sorar. Baş danışıcı ‘Başlarında sözü dinlenir, söylediklerinde güvenilir insanlar bulunsaydı, onlarında sözlerine kulak asılsaydı bu duruma düşmelerine bir sebep bulunmazdı’ cevabını verir. Aslında bu cevap Oğuz Han’dan beri önemini ve geçerliliğini hiç yitirmedi. Yitirmemesi de gerekiyor.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu şartlar dikkate alındığında bu tür bilge insanlara ihtiyacın en fazla olduğu görülebilir. Tarih boyunca yaşanan Akil insan (Bilge Kişi) ihtiyacının bu kadar gerekli olduğu bir dönem olmamıştır. Akıl insanı olmak artık günümüz insanı için bir şeyler ifade etmiyor. Aksine Akil insan olmak daha iyi ve daha cazip geliyor. (Akil insan, yiyici, yemeyi ve eğlenmeyi seven insan demektir.) Akil insan olmak cazip olunca Akıl insanları bir kenara tek ediliyor. Akil insanların sayısı artıyor. Böylece farkına varmadan sadece daha fazla yemeyi, daha fazla eğlenmeyi düşünen insanlar yığını oluyoruz. İçinde bulunduğumuz sıkıntıların kaynaklarından birisi de Akıl insanların yerini Akil insanların almasıdır.

Akıl insanlarının bizlere söyleyecekleri ve hatırlatacakları çok şeyleri olmalı. Her şeyden önce bizlerin kimler olduğumuzu ve bu dünya da ne işimizin olduğunu hatırlatmaları gerekiyor. Asli görevlerimizi tekrar hatırlamamız çok önemli. Bunun içinde ‘sevgi’ kavramını yeniden ele alıp değerlendirmemiz gerekiyor. Sevgi öyle bir duygu ki, insan psikolojisinde oldukça güçlü bir yeri vardır. İnsanlar pek çok psiko-sosyal hareketlerini, şuurlu davranışlarını sevginin yönlendirmesi ile yaparlar. Sevgi insanlar için temel heves kaynağıdır. Allah ve Peygamber sevgisi olmayan bir insan nasıl haramı ve helali ayırabilir ve nasıl nefsi isteklerinden fedakarlık edebilir?.

Akıl insanların eksikliği nedeniyle kendi başımıza işler yapamıyoruz. Birilerinin yaptıklarını alıp kullanmayı tercih ediyoruz. Bunların doğruluğuna ya da yanlışlığına bakmıyoruz bile. Başka insanların bizim adımıza iyi şeyler düşünmesi ve iyi şeyler yapmasını bekliyoruz. 23 Nisan 1020 tarihinde TBMM’ni açan Mustafa Kemal Paşa ‘…Merhamet dilenmekle vatan kurtarılamaz. Merhamet dilemek diye bir şey yoktur…Savaşacağız…’ diyerek başkalarının bizim adımıza karar vermesini, bizim için düşünmesini beklemenin hiçbir anlamının olmadığını vurgulamak istemiştir.

Bilge Kağan ‘Ey Türk Oğuz Beyleri; Yukarıda Tanrı (Gök Tanrı) basmasa, aşağıda yer delinmese Türk Milleti senin töreni kim bozdu. Ey Türk Milleti, titre ve kendine dön. Ocağı Tüten Türk Milleti idin. Düşün.’

Yine Mustafa Kemal’in gençliğe hitabesindeki yüceliğe ve bilgeliğe bakarak Akıl insanlarının nasıl yol gösterebildiklerini daha iyi kavrayabiliriz. ‘…Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir… Ey Türk İstikbalinin evladı: İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’

Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün. Tarih boyunca bütün Türk liderleri Akil kişileri barındırmışlar ve onların düşüncelerine değer vermişlerdir. Akıl insanlara ihtiyacımız var. Bunların bilgileri, düşünceleri ve inançları ile bizlere yol göstermelerine ihtiyacımız var. Akıl insanlarımızı kaybettiğimiz gün Millet olarak her şeyimizi kaybetmiş oluruz. Tarih bize bunu söylüyor. Akil insanlar hızla çoğalıyor. Bunların sayıları arttıkça inanan, düşünen ve seven insanların sayıları da hızla azalıyor. Yok olan her bir Akıl insanı geleceğimizden yılların yok olası demektir. Akıl insanlarını yetiştirmemiz gerekli. Akil insanların her şeyleri yiyip tükettikleri gibi bu insanları da yiyip tüketmelerine izin vermemeliyiz.

Sayıları çok azalmış olan Akıl insanlarımız, bizlere bir şeyler söyleyebilmek yada bazı şeyleri bizlere hatırlatabilmek için çırpınıyorlar. Ancak onları ne dinleyen nede dinleten var. Tam bir gaflet uykusu ve kazanma hırsı toplumun bütün kesimlerini kaplamış durumda. Akıl insanların sesleri duyulmuyor. İşin en kolayı yapılıyor; ver-kurtul, sat-kurtul, sus-kurtul, görme geç-kurtul.

Karatay Belediyesi’ne Bir Öneri

Geçtiğimiz hafta ikinci bir Akkonut faciası yaşandı, Akabe konutları. Kooperatife üye kayıtları resmi olarak 2 Eylül 2005 tarihinde yapılacağı duyurulmasına rağmen 2 Eylül 2005 saat 8.00’de belediye önüne gidenlere kayıtların bittiği söylendi. Bir gece önceden birileri liste yapmış ve belediye görevlilerine vermiş. Listeyi yapanlar kimler, hangi yetki ile yaptılar? Bu listeyi belediye hangi sıfatla kabul etti? Cevaplanması gereken pek çok soru var. Dar gelirliler için yapılan kooperatifte birkaç evi olanların üye olduğu da ifade ediliyor. Bana mail çeken ve telefonla ulaşan kişiler belediye için bol bol beddua ediyorlar. Bunun basit bir çözümü var. Üye yaparken kur’a çekmek. “Noter huzurunda kur’a çekilince kimsenin kimseye söyleyecek bir şeyi kalmaz” diye düşünüyorum. Yoksa belediye yöneticileri bu beddualarla ne bu dünyada ne de öbür dünyada iflah olurlar.
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim