• BIST 78.739
 • Altın 127,036
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

AK Parti'yi zor günler bekliyor-2

İsmet Emre

Ak Parti’nin başlangıcından günümüze kadar boğuştuğu sorunlar konusunda kendisi ve onu destekleyenler nezdinde güvenceye alamadığı iki husus bulunmaktadır: Bunlardan birincisi entelektüel güvence, ikincisi bürokratik güvencedir. Birincisi entelektüel yönüyle tebarüz etmiş ve bireysel manada geleceğe yönelik siyasi planı bulunmayan bir “kadro hareketi” oluşumunu ve buna zemin hazırlamanın koşullarını, ikincisi ise doğrudan doğruya, çağın ruhuna ve ülke şartlarına uygun yasal ve anayasal düzenlemeleri zorunlu kılmaktadır. Eğer bu ikisini aynı anda ve birbirinin mütemmim cüzü kabilinden halledemezse Türkiye’nin sadece 2020’li yıllarını kaosa terk etmek değil aynı zamanda yaklaşık on küsur yıldır üstesinden gelmeye çabaladığı, kimini tamamen hallettiğini düşündüğü sorunlar tekrar gün yüzüne çıkacak, bir bumerang gibi kendisine dönerek misliyle onu hırpalayacak ve üstelik bu onunla muhaliflerinin kıyasıya bir hesaplaşması anlamına gelecektir. Elbette burada asıl kaybedenin Türkiye olacağı ortadadır.

Doğası ve kendine dayatılan mirasın sonucu olarak Türk aydını geçmişten bugüne hep ‘hareket halindeki ruh halinin’ ürettiği bilgilerle idare etmek zorunda kalmıştır. Bu, bulunduğu yerden, sabit bir bakış açısıyla ve enine boyuna düşünülerek oluşturulmuş teoriler yerine, ‘bir duruma ansızın yakalanmış olmanın’ bütün şaşkınlığı ile perspektif bozukluklarını içeren, dolayısıyla ideal ve kalıcı değil, bilakis konjonktürel ve bir duruma özgü teorilerin üretilmesi anlamına gelmektedir. Biraz daha zorlanırsa, Tanzimat’tan bu yana Türkiye aydınlarının bırakın ontolojik meseleler konusundaki evrensel yaklaşımlarını, ülkenin bugünü ve geleceğine yönelik tasarruflarında bile ‘de facto’ bir zihnin ürünlerine yaslanmak zorunda kalmışlardır. Gözlerinin bir türlü ‘içeri’den ‘dışarı’ya kayamamasının belli başlı sebeplerinde biri budur. Aslına bakılırsa kaçış psikolojisinden, saldırıya maruz kalma büzüşmesinden kaynaklı bu duruşun sadece aydınlara yönelik değil bütün bir Osmanlı bakiyesine yönelik genelleştirilebilir bir ruh hali olduğunu söylemek mümkündür. Tanzimat, Meşrutiyetler ve Cumhuriyet aydınının içinde yaşadıkları çağa yönelik yaklaşımları ile ürettikleri reçetelerdeki aculiyeti burada aramak gerekir.

Ak Parti, başladığı yer değil ya vardığı yer itibariyle Türkiye’nin artık dünya siyasetinde olmasa bile bölge siyasetinde önemli aktörlerden biri olduğuna dair bir yığın spekülatif düşünce üretmektedir. Gerçekte bunun sağlamasının yapılacağı yordamlarından biri de geçmişten bugüne aydın kavramının sahip olduğu işlevde bir değişiklik yapıp yapamadığıdır.  Kendi içinden çıkmış yahut kendine yakın addedilen aydınlar güruhu eğer mevcut şartlarda ortaya çıkan pratikleri yorumlarken ve o pratiklere teori elbiseleri biçerken başını kuma gömüp salt Türkiye sınırlarıyla sabit bir bakış açısı kurmuşsa, değişen pek bir şey yok demektir. Yok, Türkiye’nin kendine özgü sorunlarını halletmenin yahut onu öncesine göre azaltmış olmanın hafifliğiyle gözlerini dünyaya dikmiş ve dünyanın geleceğine, bu gelecekte Türkiye’nin işgal ettiği/edeceği misyona bütün değişkenleri gözeterek el atmaya başlamışsa tam da umulan gerçekleştiriliyor demektir. Milletvekili olsun olmasın, adına ‘aydın’ diyebileceğimiz her türden yetişmiş kadronun durduğu yer ile meselelere bakış biçimi yerelden evrensele dönmüş ise işlerin rayına gireceği konusundaki beklentiler olduğundan daha üst seviyeye çıkarılabilir. Aslında, Parti’nin çekirdeğinde yer alan ‘politbüro’nun siyasetten kültüre, sanattan modaya her türlü değer üretimine yönelik düzenli aralıklarla raporlar hazırlatıp ülkenin geleceğini bunlardan elde edeceği kristalize bilgiler eşliğinde makro bir politikanın parçasına dönüştürme eğiliminde olması, böyle bir eğilim içine girmesi bile bizi ülkenin istikbali konusunda cesaretlendirmek için yeterli gelebilir. Ancak yazık ki bu konuda iyimser olmak için elimizde yeteri kadar delil ve veri bulunmadığı halde kötümserliğimizi koyulaştıracak oldukça fazla sayıda örnek durmaktadır.

 İslami perspektiften geçmiş, günün şartlarına ve insan doğasına uygun her türlü değer üretiminin gerçekleşmesi Türkiye’nin yeni Türkiye’ye dönüşmesinin ayak izlerini vermekle kalmaz, üretilmiş olan değerin rekabet edebilir bir doğayla gün yüzüne çıkmasının pekiştiricisi olur. Yukarıdan aşağıya, genelden özele planlanmış böylesi bir değer üretiminin güncel yaşam pratiklerine aktarılması yönünde ilave bir çalışma yapılması da ciddi bir aciliyet kesp etmektedir. Böylece, ‘bir yüzü dünyaya öteki yüzü maneviyata dönük’ birey tipolojisinin yeniden inşasından bahsedilebilir ki bunun vazgeçilmez şartlarından biri de kuşkusuz insanlar arasındaki ‘hukuk’un kayıt altına alındığı yeni bir yasal düzenlemedir. Elbette bu yasal düzenlemenin kronolojisi kadar ona hazır bir aydınlar topluluğunun bulunup bulunmadığı/yetiştirilip yetiştirilmediği, seçim sürecinde ve aday seçim kıstaslarında niteliğe dair ölçütler gözetilip gözetilmediği konusunda ciddi şüpheler bulunmaktadır. Hatta bu şüphelerin siyasetten bürokrasiye, teknokrasiden medyaya, kültürden sanata hayatın her alanında bas bas bağıran ‘liyakat’ çözülmesine dair ciddi bir yoğunlaşma gösterdiği de söylenebilir. Son on yılda İslamcı ve muhafazakar kesimlerin buldukları geniş alanları değerlendirerek ülkenin boşluklarını doldurarak hatırı sayılır bir nitelik ikamesine girmeleri ve böylece Batı karşısında kendilerine özgü çok özel bilgi üretimlerini gerçekleştirmeleri umulurdu ama halihazırdaki vaziyet ortada sadece bir kaosun varolduğu konusunda su götürmez bir pratik olarak durmaktadır. Bu pratiğin içi eşelenip künhüne vakıf olmaya dair çabalara girildiğinde üzeri özenle makyajlanmış sayısız bere ve amorf yapılarla karşılaşılacağı gün gibi ortadadır. Belki de siyasal otoritenin kendisinden önceki iktidarlardan farklı olarak kendine özgü bir aydın oluşturma/ikame etme ihtiyacı buradan neşet etmekte, bir yönüyle geleneksel, manevi, tarihsel perspektifle yüklenmiş, öteki yönüyle de çağdaş dünyanın içeriği ile yöntemlerine vakıf bir vizyona tam da bundan dolayı ihtiyaç duymaktadır.

Yeni Türkiye’nin ruhuna uygun ideal bir yasal düzenleme için Haziran seçimlerini beklemek gerekecek. Haddizatında bu tek başına Ak Parti’nin yapacağı bir şey olmayabilir de. Tek başına ve anayasayı değiştirecek çoğunluğu elde edebileceği bir çoğunlukla iktidar olursa, önünde kendisi dışında her hangi bir engel yok gibi görünüyor. Tek başına ama anayasayı değiştirecek çoğunluktan yoksun olduğunda belli mutabakatlar mucibince bir düzenlemeye muhakkak ihtiyaç olacak. Bu, sadece iktidar partisinin değil ona en yakın duran ideolojik tabandan en uzağına kadar yer alana değin Türkiye’de hemen herkesin ve her kesimin rahat edebileceği; hem yeni dünyanın gereklerine uygun üst profilli bir insan/vatandaş modelinin yetiştirilmesi hem de yetiştirilecek olan bu neslin mutlak manada modernizme teslim olmuş değil, ona alternatif üretecek bir artalana sahip olmasının temini niteliğinde bir düzenlemeyi içermeli. Söz konusu anayasal düzenleme Cumhuriyet’in başından itibaren yukarıdan, devlet eliyle ve Türkiye’de pratiği bulunmayan bir sosyolojinin cebri kıyafeti biçiminde değil, temellük edilen irfan değerlerinin de kapsandığı, genel itibariyle milli ve manevi değerlerin öncelendiği bir yasal düzenlemenin doğal taşması biçiminde tasarlanmalıdır. Öncesinde düşülen hatalardan ari, konjonktürel olmaktan uzak, hatta mümkünse sadece Ak Parti zihniyetinin mutlak belirleyiciliğinde değil; toplumun neredeyse bütün uçlarına dokunan, her bir fraksiyonun sorunlarına çare üreten, yaralarına derman olma kabiliyet ve kapasitesi bulunan bir yasal düzenlemenin Türkiye’nin ilerleme mazrufu olacağı aşikardır. Devlet ile vatandaş arasında yeniden kurulacak olan böylesi bir sözleşmenin, devleti olduğundan daha cesim, bireyi de daha karakterli ve profili yüksek bir niteliğe sıçratması onun içine işleyecek olan ruhla doğrudan irtibatlıdır. Elbette böylesi bir yasal düzenlemenin bugüne değin kendini “öteki” olarak hissetmiş bütün sekter yapıları kuşatıcı, onlar arasındaki mevcut düşünsel bariyerleri ortadan kaldıramasa bile aradaki uçuruma köprü vazifesi gören bir anlayışın ürünü olması onun kıymetini artıracaktır.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim