• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Konya 11 °C
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?

Ah Meram Ticaret, vah Meram Ticaret!

Yücel Kemendi

Bir tarihte Konya’da özel okullarıyla yarışan, mezun ettiği binlerce öğrencisiyle, Türkiye sanayisi ne mührünü vuran, bürokratıyla, ve siyasetçisiyle hep önde olan, bir okuldan bahsetmek istiyorum. Meram Ticaret Meslek Lisesi.

Okullar açılmadan bir hafta önce, 27 yıl öğretmenlik yaptığım bu okulu ziyaret ettim. Ziyaret sebebim çok sevdiğim daha önce o okulda beraber çalıştığım bir arkadaşımın torununun nakil işi.

Bu konuda, ben okul müdürüyüm diyen beyefendiyle 30 dakikaya yakın sohbet ettik.

Bu müdürü bir yıl önce, bu okulda çalışmış sonrada 67 yaşında vefat etmiş bir meslektaşımızın cenazesi sonrası ilk defa ziyaret etmiştim. O günde büyük bir çam devirmişti, biz gençliğine bağlamıştık. Ölen arkadaşımız için biz bir Allah rahmet etsin beklerken (adam 60 yaşını geçmiş bu yaştan sonra yaşasa ne olur yaşamasa) diye bir cevap almıştık.

Bu ziyarette de müdürün anlattıklarını bir bir dinledim, kanım dondu. Kaydettiğim konuşmayı aynen burada okurlarımla paylaşmak istiyorum.

-Bizim okulumuz Konya merkezde ulaşımı kolay, onun için çok rağbet var.

Biliyorum bu okula eskidende rağbet vardı, bir ara 2700 öğrencisi vardı, ama sadece merkezde olduğu için değil, başarılı olduğu için demek istedim, ancak beyefendinin sözünü kesmedim.

Bir öğrencinin nakli için geldiğimi bildiği için, beyefendi kayıtlarla söze başladı.

- Birinci sınıfı başka okullarda okuyan öğrencileri okulumuza kabul edemiyoruz,

Neden; yönetmeliğe göre birinci sınıfı okuyan öğrenciler pekala okul değiştirebilir demek istedim, onu da demedim.

- Sınıflarımız 30 kişi olması gerekirken 45 kişi oldu. Arkasından ilginç bir söz daha,

- Ben yönetmeliğe aykırı iş yapamam.

Hoppala, 30 kişilik sınıfları 45 kişi yaparken nerdeydin be muhterem, 45 öğrenciyi 46 yaparken mi aklın başına geldi. Demek istedim, onu da demedim.

Sonra sayın müdür bir eğitimcinin kanını donduran sözleri sıraladı.

-‘Bak hocam, burası için neden ısrar ediliyor bilmiyorum ama burası öyle çok iyi bir okul değil, benim çocuğum olsa vallahi buraya yazdırmam.’

Bu sözler bu okulun müdürüyüm diyen beyefendinin ağzından çıkıyordu.

Dayanamadım söze girdim, sevgili müdür sen ne diyorsun, böyle bir ifadeyi nasıl kullanıyorsun, bunları bize niye söylüyorsun, değer mi bir öğrenci almamak için okulundaki 100 öğretmene hakaret etmeye. Değer mi bu hükümetin 10 yıldır eğitimi kurtarmak için yaptığı çalışmaları hiçe saymaya.

Sayın müdür sizden istediğim 25 yıl bu okula müdür yardımcısı ve öğretmen olarak hizmet etmiş bir arkadaşımızın torununu bu okula yazdırmak. Sözü niye başka yönlere çekiyorsunuz, bu okula nakillerin yapıldığını da biliyorum. Yönetmeliğe aykırı hiçbir şey istemiyorum deyince, sohbete başladığımızdan beri öğretmenler kurulunda öğretmen arkadaşlarımız için söylediği sözleri, beni de öğretmeni zannetmiş olmalı ki, bana da söyledi.

‘Ne be kardeşim bu arkadaşın 20 tane torunu varsa 20'sini de almak zorunda mıyım?’

Evet sayın müdür, orda söylemedim buradan yazıyorum. Şartları tutuyorsa almak zorundasın, buna mecbursun. Sen kendini ne zannediyorsun, orada niye maaş alıyorsun, o okul senin baba mülkün mü? Oradan kimler geldi kimler geçti biliyor musun?

Bu konudaki yazımı daha fazla uzatmak istemiyorum. Beyefendinin diğer söylediklerini oradaki çalışan meslektaşlarımı rencide edeceği için de yazmıyorum.

Böyle bir yazı yazarak Konya’nın en güzide okulunu bu olumsuzluklarla anılmasına sebep olduğum için okulda görev yapan tüm öğretmen arkadaşlarımdan özür diliyorum.

Herkesin hayalindeki bu okulla ilgili düşüncesini değiştirdiğim için, okulda okuyan ve eskiden okumuş tüm öğrencilerden de özür diliyorum.

Çalıştığım süre bu okulda müdürüm olan Sayın Ahmet Öksüz, Sayın Esen Büyükşahin, Sayın Muhittin Olgun, Sayın Mustafa Göğer sizlerin de kıymetini şimdi çok daha iyi anladım, sizlerden de özür diliyorum.

Bir meslektaşımı daha fazla rahatsız etmemek için, nakil için başka yolları da (Torpil için aracı) denemeyeceğim. Bundan sonra bir tane öğrenci nakli yapılsa onun da takipçisi olacağım.

Ah Meram Ticaret, vah Meram Ticaret… Okul müdürün bile kendi okuluna kendi çocuğunu yazdırmıyor. Ölmüşün de ağlayanın yok.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Adem
22 Ekim 2013 Salı 14:05
Ah yazarlık vah yazarlık
Sayın yazar, O müdür sizin torpili yapsaydı bu kadar yaygara yapmayacaktınız değil mi? Utanmazlık böyle 1 şey işte. Helal olsun müdüre. Her ben köşe yazarıyım diyenin torpili olsaydı vay halimize. Sizin arkadaşta kabahat. Daha sağlam torpil bulacaktı. :D
178.233.235.127
Yücel Kemendi
24 Eylül 2013 Salı 16:18
ispat edemezse müfteri ilan ediyorum
DEĞERLİ DOSTLAR BU YAZIMLA İLGİLİ TAM 903 OLUMLU EMAİL 11 OLUMSUZ EMAİL ALDIM OKUL MÜDÜRÜYLE İLGİLİ GELEN FARKLI SUÇLAMALARI İÇEREN EMAİL LER 12 SAYFA BUNLARI DA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZE VE DİĞER YETKİLİLERE BİZZAT ELDEN VERECEĞİM OLUMLU VE OLUMSUZ MESAJLARIN TAMAMINI EN KISA ZAMANDA YAYINLAYACAĞIM. TEŞEKKÜR EDİYORUM. HEPİNİZİ SEVİYORUM. Yücel hocanın isteği makuldü yapacaktım. Ayak Ayak üzerine attığı için yapmadım. kel ve hodul. yalancı ve iftiracı ilan ediyorum. değmezmiş
95.10.250.106
Mert Demirok
23 Eylül 2013 Pazartesi 19:45
Fil denen arkadaşa cevap
Ayrı bi konuda şu kantinci abinin dediği gibi o yıl yeni bir okul aile başkanı ve okul müdürü geldi ve oyıl nedense kantinci gitti.Öğretmenler öğrenciler üzülmedi denmiş fakat benim sınıfım nedense kantinden artık alışveriş yapmıyor :) samimi olduğum bir kaç öğretmen bile kantinden alışveriş yapmayın diyor.Dediğim gibi yorum yapan ark.kimse ya şimdiki kantinci yada müdür :) Çünkü adam haksız yere kantinciyi görtürdü foyası hilesi açığa çıkacak oyüzden destek veriyor ..
194.54.46.1
Mert Demirok
23 Eylül 2013 Pazartesi 19:36
Fil denen arkadaşa cevap
Kantincinin gidişine kimse üzülmedi demiş ark.galiba başka kantinle karıştırdı ben o okulda bir öğrenci olarak 4.yılımı geçiriyorum o bahsettiğin kantinci varya bu adam yoksul öğrencilere akşam ekmek dağıtıyodu,parası olmayan çocuklara para almadan yiyecek içecek veriyordu en güzel yanı okulun kantininde rahat ve huzurlu bi şekilde oturabiliyorduk.Şimdi tam tersi huzurunu geçtim oturacak kantin bile yok.Yorum yapan arkadaş ismini vermdiğine göre şimdiki kantincinin kendisi yada kardşi olsa gerek
194.54.46.1
selman sağlam
23 Eylül 2013 Pazartesi 18:45
devam
müdürle ilgili şahit olduğum bir olay öğretmen derdini anlatıyor müdür haykırıyor ben bu okulun müdürüyüm sen benimle böyle konuşamazsın
95.10.250.106
hüseyin can
23 Eylül 2013 Pazartesi 18:42
arkandayız hocam
hocam ne olur kendilerini büyük bir nimet olarak görem bu insanlara meydanı bırakmayın
95.10.250.106
Haydar Taş
21 Eylül 2013 Cumartesi 13:48
Memleketten haber
Sevgili yazarımız son günlerde okulun hiç önünden geçmemiş her halde. Bu yıl bu okula çocuğumu yazdırdım ve okulun ön kısmında bu yıl üniversiteyi kazanan(4 yıllık) 30 a yakın öğrencinin adının olduğu afişi gördüm. Konya da başka Meslek Lisesi var mı acaba? Yücel bey araştırırsanız sevinirim. Ayrıca okulun fiziki şartları da gayet iyi durumda. Ayrıca nakiller konusunda belki bilginiz vardır ama artık İl Mİlli Eğitim de kurulan komisyon kararı ile bu nakiller oluyor.
Sevgiler
46.197.163.158
berber
21 Eylül 2013 Cumartesi 11:54
fil
o okulda tek bir tane öğretmen, öğrenci ve idareci eski kantincinin ayrılışına üzülmemiştir. hatta kısmet bile dememiştir. zil takıp oynayacaktı herkes. abartmıyorum tek bir tanesi bile. yücel beyle eski kantincinin aynı çizgide buluşması yazının içeriğini daha da anlamlı kılıyor. yazının sonundaki tehdit ve torpile başvurmayacağım sözü de yazının ana fikrini ortaya koyuyor. aslında sıklıkla torpile başvururum itirafı yok mu orada? kendine öğretmen diyen biri bu cümleyi kurar mı?
176.240.218.184
Mehmet Ülkü
20 Eylül 2013 Cuma 19:43
Yazık
Sevgili Yücel bey
Her halde memlekette yazacak başka bir haber ve yapacak başka bir iş bulamadınız?:)) Öğretmenlik mesleğinden gelen ve bu okulu en bilen bir kişi olarak sizin bu konuda böyle bir yazı yazmanızı ve bazı insanlarında sorunlarını burada yalan yanlış dile getirmesi hiç hoş değil. Eski kantici İsmail bey 2 yıl önceki aslı astarı olmayan bir olayı anlatmış, Bay bilmem kim Md Yrd başından savuyormuş iş yapmıyormuş, öğretmenler şikayetçiymiş.... Sizin sayenizde her halde sorunlar çözül
46.197.163.158
Rasim öz
20 Eylül 2013 Cuma 18:42
Yazının özü
Fırtına yazarın istediği olmadığı için kopmuş. Ben sana sorarım felsefesi. Bir eğitimcinin torpil yaptıramadım diye bu kadar rahatsız edici ifadeler kullanması üzücü. İstediği olsa ne olur du acaba.
195.174.28.216
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim