• BIST 84.208
  • Altın 147,005
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • Konya -2 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

AB Projeleri ve B. Belediyesi

Ufuk Karadavut

1-3 Mayıs 2006 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde ‘Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) Hibe Programı’ açık teklif çağrılarının tanıtımının yapıldığı eğitim seminerleri yapıldı. Oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm seminerlerden bazı önemli gördüğüm noktaları belirtmek istiyorum.

KOBİ hibe programı dört bölgede yürütülüyor.

1. Bölge: Ağrı-Ardahan-Iğdır-Kars illerini,

2. Bölge: Kayseri-Sivas-Yozgat illerini,

3. Bölge: Karaman-Konya illerini ve

4. Bölge ise Bingöl-Elazığ-Malatya-Tunceli illerini kapsamaktadır. Genel amaçları ise; ekonomik ve sosyal uyum tedbirleri altında desteklenmek üzere Ulusal Kalkınma Planı’nda hedeflenen öncelikli bölgelerden dördünün ekonomik gelişmesine katkı sağlamak ve merkezi ve bölgesel düzeyde proje uygulama kapasitesinin arttırılması olarak belirtilmektedir. Hibe tutarları ise asgari 10 bin Avro, azami ise 100 bin Avro olarak belirlenmiş. Projenin toplam bütçesi 20 bin Avro ile 300 bin Avro arasında olması gerekiyor. Ancak bir başvuru sahibi tarafından alınan hibe toplamı 100 bin Avro’yu aşamıyor. KOBİ Hibe programı için toplam 24.5 milyon Avro ayrılırken, Karaman-Konya bölgesi için ayrılan pay 8.58 milyon Avro’dur.

Desteklenmesi düşünülen projeler şu şekilde özetlenebilir: Ekipman alımı, makine ve bununla ilgili yatırımı, maddi olmayan yatırımı, yazılım, donanım ve lisans anlaşmalarını, mal tedariki, ekipman nakliyesi, montajı, satın alınan ekipmanla ilgili diğer işlemleri, satın alınan ekipman için gerekli olan yapı işlerini, binaların yenilenmesini, teknoloji transferi, bilgi teknolojisi için yapılacak yatırımlar, uluslararası teknik ve kalite standartlarına göre kalite sertifikasyonu temini veya temiz teknolojilerin teşviki  için gerekli yatırımlar, modern üretim teknolojilerinin devreye sokulması için gerekli yatırımlar, mevcut KOBİ’lerin üretim kapasitelerini genişletme ve modernize etmelerinin yanı sıra yeni üretim birimleri için yatırım, tarımsal ürün işleme, tarım ürünleri toptancılığı da dahil olmak üzere tarıma dayalı sanayinin bütün alt sektörlerine yatırım desteği yapılacaktır. Ayrıca, bir kapasite geliştirme projesi olarak iş planı hazırlanması, pazar ve pazarlama geliştirme, ürün tasarımı ve geliştirilmesi, kalite güvence ve sertifika sistemlerinin kurulması, yönetim ve organizasyonda iyileştirme, finans yönetimi, pazar araştırması, insan kaynakları gelişimi ve profesyonel eğitimi gibi KOBİ’nin ticari rekabet gücünü etkileyen belli başlı konularda hibe verilebilmektedir.

Bunların dışında şu sektör ve konular ise hibe programında değerlendirilme dışında tutuluyorlar; elektrik ve gaz üretimi ve dağıtımı, üretime yönelik birincil tarım faaliyetleri, çelik ve kömür sanayii, savaş araç ve gereçleri imalatı ve pazarlaması, tütün ve tütün ürünleri imalatı, yüzde 15’den fazla alkol ihtiva eden içeceklerin üretimi, kumarhane veya kumar sektörüne dahil olan herhangi bir şirketin işletilmesi, bankacılık, sigortacılık, mali hizmetler, Döviz spekülasyonu ve mali spekülasyonlar içeren faaliyetler, borsa yatırımları, gayrimenkul yatırımları, sadece veya büyük ölçüde; çalıştay, seminer, konferans ve kongrelere katılım için bireysel destekleri içeren projeler, sadece yada büyük ölçüde araştırmalar yada eğitim kursları için kişisel bursları içeren projeler, Devlet bütçesi yada diğer kaynaklardan halen finanse edilen veya finansmanının sağlanması süreci devam eden projeler, Yasadışı, ahlak dışı yada çevreye ve insan sağlığına zararlı olarak tanımlanan bütün faaliyetler, İşyeri güvenliği, çevre koruma ve iş gücü istihdamı bakımından Türk mevzuatı kapsamında olmayan her hangi bir alanda her hangi bir faaliyetin başlatılması veya geliştirilmesi, başvuru sahiplerinin hibe sözleşmesi imzalamadan önce başladıkları projeler.

Aslında yazılacak ve söylenecek çok şeyler var ancak köşe yazısını çok aşacağı için burada sonlandırıyorum. Ancak 11-12 Mayıs tarihlerinde ‘Yerel Kalkınma Girişimleri’, 26-28 Mayıs tarihlerinde ise ‘Küçük Ölçekli Altyapı’ geliştirilmesi seminerleri olacak.

Böyle bir semineri Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri katılımın çok yoğun olacağını olacağını düşünerek 550 kişilik bir salonu uygun görmüşler. Gerçekten iyi niyetli düşünülmüş. Ancak üç günlük toplantı süresinde toplantıları ortalama 35 kişi izledi. Bu sayı zaman zaman belki 40’ı aştı, ama bazen de 30’un altına indi. Katılım oldukça zayıftı. Ya yeterli tanıtım yapılamadı ya da Konyalılar’ın ilgisizliğindendi. Yetkililerin bu konu üzerinde durmaları gerekiyor.

Son bir söz de Büyükşehir Belediyesi yetkililerine; aslında bu eleştiriyi yazmak istemezdim. Ancak bilinmesi faydalı olacak diye düşünüyorum. Semineri veren uzman arkadaşımız ‘Çok güzel ve büyük bir kültür merkezi yapmışsınız ama içinde ne bir internet var, ne bir fotokopi var, ne de bir yazıcı. Bir fotokopi için şehre gitmek gerekiyor. Oturduğunuz koltuklar deri olmayabilir ama içinde bulunduğumuz çağda internetin böyle bir yerde olmaması büyük eksiklik’ diye bir eleştiri yapması bizi etkiledi. İnşallah belediye yetkililerini de etkiler ve bir şeyler yaparlar.

AB projeleri ile ilgili olarak  Konya Valiliği’ne müracaat edilebilir. Ayrıca, www.cfcu.gov.tr, www.dpt.gov.tr, www.deltur.cec.eu.int, http://bilgiakademi.sitemynet.com adreslerinden ulaşılabilir. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim