• BIST 82.779
  • Altın 147,178
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -2 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

4/B’li Ziraat Mühendislerinden Gelen Mektup

Ufuk Karadavut

4/B’li Ziraat Mühendislerinden Gelen Mektup


Hafta için bir mektup geldi. Mektup 4/B statüsünde çalışan ziraat mühendisi arkadaşlardan geliyor. 4/B statüsü ülke genelinde ciddi bir sıkıntıya sebep olduğu görülüyor. Yazıyı yorumsuz olarak veriyorum. Değerlendirme size ait. 


“Bizler 4/B statüsünde çalışan ziraat mühendisleriyiz. Sorunlarımız var. Bunlar çözülmeden bizlerden başarı beklemek oldukça zordur. Bizler “TARIMSAL YAYIMI GELİŞTİRME PROJESİ” kapsamında çalışmaktayız. Öncelikle bu projenin adı var, kendisi, projenin etüdü, fizibilitesi, bütçesi ve kaynağı da yoktur. Bizim ücretlerimiz İlçe Müdürü belirler. İlçe Müdürü inisiyatifinde olan performans puanı ile belirler. Aynen 657 / A kapsamındaki sicil notları gibidir. Kimi hakkıyla puan verir. Kimi yağcığa, yalakaya, kaytarana ve ispiyoncuya iyi puan verir.


Müdürün performansımızı beğenmemesi ve 5 üzerinden 2 nin altında not vermesi ile hizmet sözleşmemiz risk altına girmektedir. Performans notu 5 tam puan ile 4 arasındaki yıllık fark, 1 maaşa yakın bir tutara denk gelir. Müdürler bu konuyu bildiklerinden bizleri işyerinde yasal olmasa da (Kaymakamlık Oluru almadan ve hiçbir harcırah ödemeden) istediği gibi çalıştırmaktadır.


Bizler yaşadığımız sorunları; performans puanını, sözleşmesini, eşini ve çocuğunu düşünerek İl Müdürlüğüne veya Bakanlığa yazılı olarak bildiremeyiz ve anlatamayız. Burada yargılanması gereken bir konuda İlçe Müdürlerine kimse performans puanı vermez. Kimse hesap sormaz. Bizim iş verimlerimiz düşer, yaratıcı ve düşüncelerden uzaklaşırız. Sözleşmemizi ve performans puanımızı düşünürüz. Ruh sağlığımız, haksızlıklardan, olumsuzlardan tehlikeye girer.


Ödeme kaynaklarımız yoktur. Bu nedenle internete bağlanamayız, bilgisayarlarımız, yazıcılarımız yoktur. Telefon sorunlarımız vardır. Ofis giderlerimiz karşılanmaz, araçlarımız yoktur. İnternet ve telefon olmadığından bilgiye ulaşımımız da zordur. Ofiste ısınma sorunlarımız vardır. Elektrik faturalarımız ödenemez. Kaynak için muhtarlar gösterilir. Gelen elektrik faturaları artık muhtarlığa yük olmaktadır. Muhtarlar bizleri Bakanlığın görevlendirdiği yük olarak görürler. Bizlerin muhtarlıklarla köylülerimizle iletişim kurmaları her gün zorlaşmaktadır. Harcırah ödemelerimiz ilçelerde yapılmaktadır. 2008 yılında alacaklarımız bulunmaktadır. Aracımız olmadığından sorumlu olunan diğer köylere gidilememekte ve çiftçi ziyaretleri azalmaktadır. Bazılarımız “JANDARMANIN”  aracı ile köye gideriz. Bizim sözleşmedeki sorunlarımız çoktur. Sosyal haklarımız yönünden birçok eksiklikler bulunmaktadır. Sürekli köyde kalmak zorundayız. Bazı meslektaşlarımız bu sorunlarından dolayı evlenemezler, yuva bile kuramazlar, kuranlarda bazı ailevi sorunlar yaşarlar. Sözleşme sürelerimiz Bütçe Yılı ile sınırlıdır. İşe girişlerimiz 1 Ocakta işten çıkışlarımız 31 Aralıkta yapıldığında kıdem tazminatlarımız olmaz, bu nedenle emekli ikramiyemiz yoktur. Giyim yardımı gibi memurların aldığı sosyal haklarımız da yoktur.


Hastalandığımızda rapor süresi sıkıntılıdır (sözleşmesi gereği 30 günden fazla rapor alamayız, köyde ayağımız kırılsa çalışmak zorundayız) ayrıca sigortamızda yıpranma payı yoktur. Bizim sözleşmemizde; yapılacak olan eğitimlere katılmak zorundadır ibaresi yer almaktadır. Ödenek olmadığından 4/B’li cebimizden para harcayarak ya da kredi kartından ödeme yaparak eğitimlere katılırız. Bazı meslektaşlarımız bu sorunlarından dolayı evlenemezler, yuva bile kuramazlar. Bakanlık bizimle ilgili yaptırdığı ankette bizim % 47–50 oranında mutlu olduğumuz ortaya çıktığı söylenir.


Patron yani işveren bir anket yaptırdığında, anket sorularını kendi hazırlar, anketi kendi elemanlarına yaptırır ve anket sonuçları kendisi değerlendirirse yani patron kendi şirketinde, personeline kendisinin yaptırdığı ankette bu proje başarılı çıkabilir.  Böyle bir ankette yapıldığında da bizim özgür cevap vermemiz mümkün müdür? Mutlaka verenlerde vardır. Ama hiçbir patron anketimde ben başarısız çıktım veya bu projem başarısızdır demez.


Ancak yukarıdaki sorunlardan bu projenin başarılı olması mümkün değildir. Bu nedenlerle; bu projeye son verilmeli bizim de  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A statüsüne geçirilmesi gerekmektedir. Tekel işçilerini destekliyoruz, destek veren sivil toplum örgütlerini kutluyoruz. Biz de aynı desteği sivil toplum örgütlerinden istiyoruz.”

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim