• BIST 82.779
  • Altın 147,316
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -3 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

301. madde üzerine

Ufuk Karadavut

Aylardır bu madde tartışılıyor. Meclisten geçsin diyenler bir tarafta, geçmesin diyenler bir tarafta birbirlerine karşı tavır alıyorlar. Halka sorarsanız her zaman ki gibi bu maddenin ne olduğunu bilmiyor. Zaten onların bilmesini isteyen de yok. Halk seçim zamanı gelip oyunu verdikten sonra artık çekilip köşesine işlerini yapabilir. Artık başka işlere karışmasına ya da bir şeyleri bilmesine de gerek yoktur. Peki, nedir bu 301. madde?

 

MADDE 301.

(1)     Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

 

Anlayacağınız gibi bu madde tamamen Türk Milletine, Türk devletine ve Türk Devletini Devlet yapan kurumlarına karşı yapılacak aşağılamaları ve hakaretleri suç saymaktadır. Bu madde kaldırılırsa artık Türk düşmanları rahatlıkla istedikleri kuruma küfür edebilir ve aşağılayabilirler. Bakın Avrupa Birliği bu konuda karar aldı ve 301. maddenin değiştirilmesini istedi. Aksi takdirde…  devamını zaten biliyorsunuz. Bizde apar topar meclise getirdik görüşüyoruz. Belki bu yazıyı okuduğunuzda geçmiş olacak.

301. maddeye benzer düzenlemeler birçok AB ülkesinde yer almaktadır. Ancak buna rağmen maddenin Türk ceza hukukundan çıkarılması için AB tarafından Türkiye'ye dayatma yapılmasını iyi niyetle karşılamak herhalde akıllıca bir iş olamaz.

 

İTALYA -   Ceza Kanunun 290 ve 291.maddeleri: ''Her kim Cumhuriyeti, parlamentoyu veya ikisinden birini veya hükümeti veya Anayasa Mahkemesini veya yargı gücünü alenen aşağılarsa 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülür.''

POLONYA - Ceza Kanunun 133. maddesi: ''Her kim Polonya halkını, Polonya Cumhuriyetini alenen aşağılarsa 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.''


İSPANYA - Ceza Kanunun 543.maddesi: ''İspanyayı,Özerk Bölgesini veya simge veya amblemlerini sözle ya da yazıyla veya eylemle alenen aşağılar, küçük  düşürürse ona 2 aya kadar hapis cezası verilir.''


ALMANYA - Ceza Kanunun 90 a maddesine göre:  ''Her kim aleni olarak bir toplantıda Almanya Federal Cumhuriyetini,eyaletlerden birisini,onun anayasal düzenine söverse,milli marşını,bayrağını,armasını ve düzenini kötü niyetli olarak küçük düşürecek olursa 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.''


DANİMARKA - 110 e  maddesi sadece Danimarka'yı değil AB ülkelerini de dâhil ederek:
 ''AB ülkelerinin tamamını ya da milletlerini ya da Avrupa Parlamentosunu alenen aşağılayana 2 yıla kadar hapis cezası verilir.''

Almanya'da 2004 yılında söz konusu madde ile ilgili 72; İtalya'da 2000 yılında 21, 2001'de 31, 2002'de 22, 2003'te 5, 2004'te 28 mahkûmiyet kararı bulunmuş, Hollanda'da 2004 yılında 240, 2005'te 274, 2006 Ekim ayına kadar ise 287 dava açılmış. Bu davaların 2004 yılında 134'ü, 2005 yılında 146'sı, 2006 yılında ise 139'u cezai yaptırımla sonuçlanmış.

AB taraftarları, bölücüler ve Türk kelimesinden rahatsız olanlar el birliği etmişçesine bu maddenin düşünce özgürlüğü önündeki en büyük engel olduğunu tekrarlayıp duruyorlar. Oysa madde iyi incelenirse 301. maddede eleştirinin değil hakaretin suç olduğu açıkça görülebilir. AB bizden Türklüğü aşağılama özgürlüğü istiyor. 'Türklük' ifadesi Anayasada yer almaktadır. Bu nedenle, "Türklük ibaresi Anayasadan çıkarılmadığı müddetçe ceza kanunlarından çıkarılamaz”. 

Bu maddeden yargılanalar var. İsimlere dikkat edin. Hrant Dink, 13 Şubat 2004 tarihinde “Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan ile kuracağı asil damarında mevcuttur” dediği için 6 ay ceza aldı.  Elif Şafak, “Bütün akrabalarını 1915’te kasap Türklerin ellerinde kaybetmiş soykırımzede bir sülalenin torunuyum…” dedi ama beraat etti. Orhan Pamuk, “Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 Milyon Ermeni öldürüldü. Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi” açıklamasında bulundu ve Nobel ödülü aldı.   

Bu madde kaldırılır ya da içeriği boşaltılarak değiştirilirse neler olur bunu yakında göreceğiz. Birileri düşünce özgürlüğü diyerek konuşmaya başlarsa buna engel olmayı dahi düşünemezsiniz.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
bir bilen...
01 Mayıs 2008 Perşembe 21:53
aman dikkat
aman dikkat sayın yazar, bunlar ELLEŞTİRMEYE açık olmalarınha rağmen eleştiriye açık değiller...
88.224.243.93
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim